Kwota wolna od podatku — ile wynosi w 2018 roku
4 (80%) 15 głosów

Kwota wolna od podatku — ile wynosi w 2018 roku

Kwota wolna od podatku, a właściwie kwota dochodu wolnego od podatku jest sumą rocznych dochodów, które nie podlegają opodatkowaniu. W praktyce oznacza to, że jeśli w ciągu roku nie zarobiłeś więcej niż równowartość kwoty wolnej od podatku, suma zobowiązań względem fiskusa wyniesie okrągłe 0 złotych. Ile wynosi kwota wolna od podatku w 2018? Ile podatku zapłacą osoby zarabiające więcej? Sprawdźmy. Głównym celem wprowadzenia kwoty wolnej od podatku jest zabezpieczenie sytuacji bytowej najmniej zarabiających Polaków. Ci, których zarobki nie przekraczają, określonej prawem sumy nie muszą bowiem dzielić się pieniędzmi z urzędem skarbowym.

Ile wynosi kwota wolna od podatku w 2018 roku?

W 2018 roku kwota wolna od podatku wynosi 8000 zł brutto, czyli 667 zł miesięcznie. Osoby, które nie zarobiły więcej, nie mają obowiązku odprowadzania podatku do US. Warto dodać, że kwota wolna od podatku dotyczy jedynie podatników, którzy rozliczają się z fiskusem według skali podatkowej. Nie obowiązuje natomiast w przypadku osób, które:

  • są opodatkowane liniowo;
  • rozliczają sprzedaż udziałów, akcji i innych przychodów z kapitałów pieniężnych;
  • rozliczają się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych;
  • uzyskują przychód ze sprzedaży nieruchomości i praw z nieruchomościami związanych;
  • rozliczają przychody, jako osoby prawne i jednostki opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych;
  • rozliczają umowy o dzieło i zlecenie, jeżeli kwota należności określona w umowie zawartej z osobą niebędącą pracownikiem nie przekracza 200 zł.

Co, jeśli zarabiam więcej niż 8000 zł rocznie?

Jeśli zarabiasz więcej niż 8000 zł rocznie, swoimi pieniędzmi będziesz musiał podzielić się z fiskusem. I tak:

  • podatników, których roczne dochody wyniosą od 8000 zł do 13 000 zł, będzie obowiązywać niższa kwota wolna od podatku. Wyniesie ona od 1 440 zł do 556,02 zł;
  • osoby zarabiające powyżej 13 000 zł, ale mniej niż 85 528 zł skorzystają z kwoty wolnej w wysokości 3091 zł;
  • w przypadku zarabiających od 85 529 zł do 127 000 zł kwota wolna od podatku będzie degresywna i wyniesie od 3 091 zł do 0 zł;
  • przy dochodzie powyżej 127 000 zł kwota wolna od podatku spadnie do zera.

Kwota wolna od podatku w poprzednich latach

Choć stosunkowo niska kwota wolna od podatku plasuje Polskę na szarym końcu wśród innych krajów EU, w poprzednich latach realia zarabiających najmniej wyglądały jeszcze gorzej. W latach 2002 – 2016 wysokość kwoty wolnej od podatku była taka sama i wynosiła jedynie 3091 zł. W 2017 wzrosła do 6600 zł, a obecnie w 2018 wynosi 8000 zł. Dlaczego po wielu latach zastoju zdecydowano o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku? W październiku 2015 roku Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych są niezgodne z konstytucją i tracą moc 30 listopada 2016 roku. Zdaniem trybunału obowiązująca kwota wolna od podatku jest zbyt niska i nie jest w stanie zagwarantować podatnikom choćby minimalnego poziomu egzystencji. Jak zapowiada premier Morawiecki, w kolejnych latach kwota wolna od podatku będzie rosła. Choć Resort Finansów nie podał jeszcze konkretnych progów dochodów, poinformował, że w kolejnym roku ulgi obejmą podatników zarabiających do 16 tys. zł, a na przestrzeni 2-3 lat do 20 tys. zł

Skutki podniesienia kwoty wolnej od podatku

Skutki podwyższenia limitu kwoty wolnej od podatku najbardziej odczują osoby zarabiające najmniej oraz te, których dochody nie przekraczają kwoty 13 tys. zł w skali roku. Zdaniem Resortu Finansów dzięki podwyższeniu kwoty wolnej od podatku niższe świadczenia zapłaci ok. 4 mln podatników. Podwyższenie limitu ma również szansę zwiększyć atrakcyjność pracy w częściowym wymiarze godzin oraz poprawić sytuację finansową emerytów i rencistów.

Nie osiągnąłem żadnych dochodów. Czy muszę wypełniać PIT?

Jeśli nie osiągnąłeś żadnych dochodów i nie prowadzisz działalności gospodarczej, nie musisz wypełniać rocznej deklaracji podatkowej. Pamiętaj jednak, że jeśli w skali roku zarobiłeś równowartość lub kwotę mniejszą niż 8000 zł, wciąż spoczywa na Tobie obowiązek wypełnienia PIT-u.

Kwota wolna od podatku w pozostałych krajach europejskich

Tak jak wspominaliśmy wyżej, kwota wolna od podatku w Polsce jest jedną z najniższych w Europie. W innych krajach europejskich kwoty wolne od podatku (po przeliczeniu z lokalnej waluty) oscylują wokół 20-50 tysięcy złotych rocznie. W Austrii jej wysokość wynosi na przykład 11 000 Euro, w Belgii jest to 8680 Euro, a w Finlandii aż 16 100 Euro. Dodatkowo systemy podatkowe tych krajów okraszone są licznymi ulgami podatkowymi, których w Polsce z roku na rok jest coraz mniej.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.