Leasing a wynajem długoterminowy — którą formę finansowania wybrać?
4.5 (90%) 2 głosów

Leasing a wynajem długoterminowy — którą formę finansowania wybrać?

Chcesz rozwinąć firmową flotę? Zależy Ci na tym, aby dokonać tego bez konieczności inwestowania wysokich środków własnych? Świetnym rozwiązaniem, które pomoże Ci osiągnąć taki cel, będzie leasing lub wynajem długoterminowy. W artykule omówimy specyfikę obu instrumentów. Podpowiemy również, komu przyniosą najwięcej korzyści.

Współcześni przedsiębiorcy mogą rozwijać firmową flotę, korzystając z odmiennych form finansowania. Spośród wszystkich dostępnych na rynku zdecydowanie największą popularnością cieszy się leasing. Ten pozwala bowiem całkowicie wyeliminować zaangażowanie środków własnych i umożliwia osiągnięcie odczuwalnych dla portfela korzyści finansowych. Od kilku lat „depcze mu jednak po piętach” poważny konkurent — wynajem długoterminowy. Czym różnią się od siebie oba narzędzia?

Leasing a wynajem długoterminowy — podobieństwa

Specyfika leasingu i wynajmu długoterminowego jest bardzo podobna.

  • W obu przypadkach auto należy formalnie do jego dostawcy (firmy leasingowej lub wynajmującego pojazd), a użytkujący w zamian za korzystanie z niego ma obowiązek regulowania określonych w umowie opłat.
  • Zarówno wynajmujący, jak i leasingodawca może obniżyć podstawę opodatkowania o koszty związane z miesięczną ratą, co pozwala wygenerować spore oszczędności.
  • Obie formy finansowania są dostępne dla stosunkowo młodych firm. Z leasingu i wynajmu długoterminowego mogą skorzystać nie tylko korporacje i duże firmy, ale coraz częściej także mikroprzedsiębiorcy. W Polsce jest to możliwe dopiero od niedawna.
  • Zarówno leasing, jak i wynajem długoterminowy nie obniżają zdolności kredytowej przedsiębiorcy. Taki argument może być niezwykle ważny dla osób, które planują inwestycje wymagające zaciągnięcia kredytu bankowego.

Leasing a wynajem długoterminowy — główne różnice

  • Główną różnicą pomiędzy leasingiem a wynajmem długoterminowym jest przyszłość pojazdu po wygaśnięciu umowy. Jeśli zawarłeś umowę leasingu operacyjnego, po jej zakończeniu auto może, ale wcale nie musi stać się Twoją własnością. W tym przypadku decyzja zależy wyłącznie od Ciebie. W przypadku leasing finansowego, przedmiot umowy automatycznie staje się własnością użytkującego. Jeśli zdecydujesz się na wynajem długoterminowy, nie będziesz mógł wykupić samochodu.
  • Kolejną różnicą pomiędzy obiema formami finansowania jest również odpowiedzialność za serwisowanie i dokonywania przeglądów. Jeśli zdecydujesz się na zawarcie umowy wynajmu długoterminowego, w ramach ustalonej miesięcznej opłaty otrzymasz nie tylko możliwość użytkowania pojazdu, ale również jego dodatkowe usługi. Wybierając taką formę finansowania, nie będziesz musiał martwić się o kwestie związane z naprawami, serwisowaniem, czy ubezpieczaniem auta. A to pozwoli precyzyjnie planować wydatki oraz na bieżąco kontrolować stan finansów. Co ważne, na okres napraw czy przeglądów instytucje oferujące wynajem długoterminowy często proponują również samochód zastępczy tej samej klasy. Taki profit dla wielu użytkowników stanowi swoistą wisienkę na torcie, przemawiającą za wyborem właśnie takiej formy finansowania.

Jeśli sięgniesz po leasing, leasingodawca będzie miał co prawda obowiązek ubezpieczenia i rejestracji pojazdu, jednak wszelkie naprawy i serwisowanie będą już „po Twojej stronie”. Choć niektóre firmy leasingowe starają się jeszcze bardziej ułatwić życie leasingobiorcom, oferując różnego rodzaju dodatkowe pakiety serwisowe, nie jest to standardem.

  • Różnicę pomiędzy leasingiem a wynajmem długoterminowym stanowią również koszty obu usług. Podpisanie umowy leasingowej może wymagać uiszczenia opłaty wstępnej. Nie zawsze jest to jednak standardem. To, czy leasingodawca będzie wymagał od Ciebie wpłaty wkładu własnego, zależy przede wszystkim od sposobu badania zdolności do spłaty. W przypadku uproszczonej będziesz zobowiązany dostarczyć leasingodawcy jedynie podstawowe dokumenty. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo i zminimalizować poziom ryzyka, leasingodawca będzie wymagał od Ciebie jej uiszczenia. Jeśli zdecydujesz się wnioskować o leasing w procedurze standardowej, dostarczając leasingodawcy dokumenty potwierdzające dobrą sytuację finansową Twojej firmy, opłata wstępna może zostać wyeliminowana. Standardowym kosztem leasingu są oczywiście raty leasingowe. Jeśli zdecydujesz się na wynajem, będziesz musiał regulować jedynie miesięczne raty. Ich wysokość zależy przede wszystkim od długości umowy oraz segmentu (klasy) samochodu, a także określonego limitu kilometrów.
  • Umowa wynajmu długoterminowego obowiązuje z reguły przez okres od 2 do 4 lat, a w sporadycznych przypadkach jest możliwość przedłużenia jej o kolejny rok. Dla leasingodawcy podpisanie umowy na 5 lat nie stanowi żadnego problemu. Często zdarza się, że finansujący umożliwiają podpisanie umowy leasingowej nawet na 6 czy 7 lat.

Leasing czy samochód długoterminowy — co wybrać?

To, która forma finansowania okaże się dla Ciebie najlepsza, zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji, potrzeb, oczekiwań oraz specyfiki branży, w której działa przedsiębiorca. Zanim podpiszesz umowę leasingu, musisz wiedzieć, że jej zapisy określają często konieczność serwisowania auta w konkretnych stacjach diagnostycznych czy korzystania z określonych typów produktów lub usług konkretnych producentów. W zależności od wymagań leasingodawcy, wieku oraz stanu technicznego pojazdu, niezbędne może okazać się również wykonywanie dodatkowych przeglądów, np. po określonym czasie i ilości przebytych kilometrów. A to może generować dodatkowe, nieprzewidziane koszty. Dodatkowe restrykcje czekają także na osoby, które wybiorą wynajem długoterminowy. Umowa wynajmu zawiera zazwyczaj stosunkowo restrykcyjne zapisy, dotyczące procedury postępowania, przeglądów, braku możliwości modyfikacji czy tuningu. Umowa reguluje również maksymalne limity kilometrów, jakie może przejechać wynajmowany samochód. Przekroczenie narzuconego limitu będzie wiązało się z koniecznością dopłaty. Czasem zdarza się również, że wynajmujący musi wyrazić zgodę na wyjechanie pojazdem poza terytorium kraju czy Unii Europejskiej.

Jeśli zależy Ci na tym, aby zdjąć z siebie wszelkie obowiązki związane z dokonywaniem napraw i serwisem, lepszym niż leasing wyborem okaże się najem długoterminowy. Taką formę finansowania powinni wybrać także przedsiębiorcy, którzy pragną regularnie modernizować flotę i dostosowywać parametry aut do zmieniających się potrzeb. Po zakończeniu umowy będą mogli po prostu zwrócić auto wynajmującemu i podpisać nową umowę, której przedmiotem będzie inny pojazd. Leasing okaże się dobrym wyborem dla przedsiębiorców, którzy nie potrzebują regularnej modernizacji floty, a po zakończeniu umowy chcieliby wykupić samochód lub rozważają taką ewentualność. Warto wiedzieć także, że w większości przypadków leasing okaże się relatywnie tańszy niż wynajem krótkoterminowy. Taka forma finansowania sprawdzi się więc w przypadku firm, dla których kwestie ekonomiczne są szczególnie istotne.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.