Licytacje komornicze online? To możliwe!

Aktualizacja: 2020-03-18
Data publikacji: 2020-03-18
Autor: Katarzyna Jóźwik
Ocena: 5
(ilość ocen: 1)

Licytacje komornicze można już prowadzić za pośrednictwem internetu. Na początku marca ruszył serwis e-licytacje.komornik.pl, który pozwala na prowadzenie e-licytacji przez komorników sądowych. Czy tata forma licytacji komorniczych w Polsce się sprawdzi?

Komornicze Allegro

Serwis elicytacje.komornik.pl jest prowadzony przez Krajową Radę Komorniczą. Jego zadaniem jest umożliwienie komornikom prowadzenia licytacji internetowych. Przedmiotem licytacji mogą być wyłącznie przedmioty zajęte w wyniku prowadzonych egzekucji oraz w ramach innych postępowań. Tym samym wśród aukcji będzie można znaleźć różnego rodzaju ruchomości, m.in. elektronikę, antyki, pojazdy. Licytowane w ramach serwisu mogą być też nieruchomości. Jednak w tym przypadku w grę wchodzą wyłącznie nieruchomości licytowane wyłącznie w trybie uproszczonym. Co to oznacza? Licytacje mogą dotyczyć tylko tych gruntów, które są niezabudowane lub są zabudowane budynkiem mieszkalnym bądź użytkowym, ale w chwili wszczęcia o egzekucji nie złożono zawiadomienia o zakończeniu tej budowy. Tym samym licytacji internetowej podlegają tylko te budynki, wobec których nie uzyskano zezwolenia na użytkowanie.

Kto może licytować?

Wystawione przez komorników przedmioty może licytować każdy, kto zarejestruje się w serwisie. Konkretne licytacje będą odbywać się w czasie ściśle określonym przez komorników. W przypadku licytacji przedmiotów, których wartość przekroczy 5 tys. zł konieczne będzie wpłacenie wadium równego 10 proc. sumy oszacowania. Wadium będzie można wpłacić najpóźniej na dzień przed planowanym terminem rozpoczęcia licytacji.

W walce o skuteczne licytacje

Jednym z podstawowych powodów uruchomienia portalu z licytacjami komorniczymi jest próba dotarcia do większego grona osób zainteresowanych tego rodzaju licytacjami. Dotychczasowe wymogi związane z koniecznością osobistego stawienia się u komornika w dniu licytacji zniechęcały wiele osób do podejmowania próby zakupu licytowanych przedmiotów. Dlatego też celem utworzonego przez Krajową Radę Komorniczą serwisu jest ułatwienie udziału w prowadzonych licytacjach komorniczych. Dzięki e-licytacje.komornik.pl potencjalni kupcy będą mogli licytować interesujące ich przedmioty z poziomu własnego komputera. Oczywiście nie dotyczy to późniejszego odbioru wylicytowanego mienia.
Czy takie rozwiązanie się sprawdzi? Wszystko zależy od publikowanych w serwisie ofert. A te mogą trafić do serwisu tylko wtedy, kiedy będzie wnioskował o to wierzyciel. Inną kwestią pozostaje popularyzacja serwisu wśród potencjalnych kupujących. Na chwilę obecną serwis jest w początkowej fazie działania i dostępna jest w nim tylko jeden przedmiot przeznaczony do licytacji.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo