Oceń

Mały ZUS dla małych firm — nowe udogodnienia dla przedsiębiorców

Przedsiębiorca, który założy działalność gospodarczą, może skorzystać obecnie z 6-miesięcznej Ulgi na start, a po jej zakończeniu — z 24-miesięcznego okresu preferencyjnych składek ZUS. Po upływie tego czasu każdego miesiąca musi przelewać na konto fiskusa ponad 1200 zł! Zwłaszcza dla najmniejszych podmiotów taka kwota stanowi często lwią część dochodu. Czy nowy pomysł rządu poprawi sytuację najmniej zarabiających właścicieli firm? Jakie są zasady programu Mały ZUS dla małych firm? Sprawdźmy.

O zmianach, które miałyby poprawić sytuację najmniej zarabiających przedsiębiorców, mówiło się od dobrych kilku lat. Właściciele firm z niecierpliwością oczekiwali nowych inicjatyw rządu, które zmieniłyby na lepsze ich trudną sytuację. Choć właściciele firm w Polsce narzekają na uciążliwe obowiązki biurokratyczne, skomplikowany system podatkowy i brak wystarczającej stabilności otoczenia prawnego, to właśnie wysokie opłaty towarzyszące prowadzeniu działalności są dla wielu z nich prawdziwą zmorą.

W 2018 roku wysokość „małego ZUS-u” wynosi 504,66 zł (bez składki zdrowotnej) i 520,10 (ze składką zdrowotną). Po upływie 2 lat kwoty te wzrastają do 1166,85 (bez składki zdrowotnej) i 1232,16 (ze składką zdrowotną). Trudno się dziwić, że po 24 miesiącach z preferencyjnymi składkami, wiele firm kończy swój żywot lub przenosi się do szarej strefy.

Ulga na start

Od 30 kwietnia bieżącego roku początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z Ulgi na start. Takie udogodnienie pozwala im wyeliminować konieczność odprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez 6 miesięcy. Ulga dotyczy jednak wyłącznie składek na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe). Odprowadzanie składki zdrowotnej wciąż pozostaje obowiązkiem przedsiębiorcy.

Ważne: przedsiębiorcy, którzy skorzystają z Ulgi na start, rezygnując tym samym z płatności składki społecznej… nie będą mogli skorzystać ze świadczeń, wynikających z ubezpieczenia społecznego. W praktyce oznacza to, że w przypadku wypadku nie otrzymają świadczeń wypadkowych, a przez 6 miesięcy ich konto i subkonto w ZUS-ie nie będą zasilane środkami na emeryturę.

Chcesz wiedzieć więcej na temat Ulgi na start? Zajrzyj do naszego artykułu: Ulga na start — ułatwienie dla przedsiębiorców?

Nieewidencjonowana działalność gospodarcza

Ciekawą propozycję rządu, skierowaną do osób, które sprzedają towary i świadczą usługi na niewielką skalę, jest możliwość prowadzenia nieewidencjonowanej działalności gospodarczej. Taka działalność nie wymaga posiadania numerów NIP, REGON i konta bankowego. Nie obliguje również do prowadzenia księgowości.

Ważne: działalność gospodarczą bez rejestracji można prowadzić wyłącznie do momentu, w którym miesięczny przychód z działalności nie przekroczy 50 proc. minimalnego wynagrodzenia (w 2018 roku jest to 1050 zł).

Mały ZUS dla małych firm

Kolejnym ukłonem w stronę najmniejszych firm jest program Mały ZUS dla małych firm. Na czym polega i od kiedy wejdzie w życie? Obecnie wszyscy właściciele, prowadzący działalność gospodarczą płacą zusowskie składki tej samej wysokości. Bez względu na to, ile zarabiają. Nowa propozycja rządu uzależnia wysokość miesięcznej „daniny” od wysokości wpływów.

Kto skorzysta na zmianach?

Prawo do niższego ZUS-u zyskają przedsiębiorcy, których przychód z działalności nie przekracza 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę rocznie, czyli – 2,5-krotności tego wynagrodzenia miesięcznie. Niższe składki będą więc odprowadzać podatnicy, którzy w skali miesiąca zarobią nie więcej niż 5250 zł (2,5 x 2100 – kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę).

Przykład: Przedsiębiorca, który osiąga miesięczne przychody w wysokości minimalnego wynagrodzenia (2100 zł), obecnie co miesiąc musi przelewać na konto fiskusa 1232,16 zł. Po wprowadzeniu zmian kwota ta zostanie obniżona do 660 zł.

Ważne: przedsiębiorcy będą płacić obniżone, proporcjonalne do przychodu składki na ubezpieczenia społeczne. Wysokość składki zdrowotnej pozostanie jednak bez zmian i trzeba ją będzie płacić w pełnej wysokości od momentu zarejestrowania działalności.

Warunki skorzystania z ulgi

Warunkiem skorzystania z ulgi jest nie tylko określony limit wpływów, ale także konieczność prowadzenia działalność gospodarczej przez co najmniej 60 dni.

Ważne: mały ZUS zapłacą jedynie właściciele działalności gospodarczych. Z takich uprawnień nie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy działający w spółkach cywilnych i innych spółkach osobowych.

Od kiedy Mały ZUS dla małych firm?

Wszystko wskazuje na to, że nowe prawo wejdzie w życie 1 stycznia 2019 roku.

Efekty zmian

Zdaniem rządu, pozytywne efekty zmian odczuje aż 20 000 firm, a korzyści dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych wyniosą ok.1,5 mld zł w pierwszym roku. Jak przekonują eksperci, dzięki zmianom wielu dostawców towarów i usług wyjdzie również z szarej strefy (szczególnie w budownictwie i strefie usług) i skieruje swoją aktywność na drogę legalnej działalności. Mały ZUS zapewni również wielu osobom ochronę ubezpieczeniową oraz bezpłatny dostęp do lekarza.

Niestety, pośród entuzjastycznych opinii nie brakuje również głosów krytyki. Wielu przedsiębiorców liczyło na to, że wysokość składek ZUS będzie ustalana według kryterium dochodu. Szczegóły programu okazały się więc dla nich bardzo rozczarowujące.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.