Mieszkanie z licytacji komorniczej — czy warto?
Ocena: 5
(ilość ocen: 2)

Mieszkanie z licytacji komorniczej — czy warto?

Zakup mieszkania z licytacji komorniczej jest z całą pewnością znakomitą okazją biznesową. Takie nieruchomości mogą być bowiem tańsze od tych, sprzedawanych w tradycyjny sposób nawet o 20 czy 30 proc. Czy kupno mieszkania z licytacji komorniczej nie wiąże się jednak ze zbyt dużym ryzykiem? Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, realizując taką transakcję? Podpowiadamy.

Dłużnik, którego majątek stał się przedmiotem egzekucji komorniczej, może stracić nie tylko należące do niego ruchomości (np. samochód), ale także nieruchomości. A te, zajęte przez komornika stają się z reguły przedmiotami licytacji.

Czym są licytacje komornicze?

Celem licytacji komorniczych jest pozyskanie środków na spłatę długu poprzez spieniężenie przedmiotów (ruchomości i nieruchomości) należących do dłużnika. Zdobyte w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na spłatę zadłużenia względem wierzyciela oraz pokrycie kosztów postępowania komorniczego. W kolejnej części artykułu skupimy się na licytacjach komorniczych, których przedmiotem są nieruchomości.

Licytacje komornicze nieruchomości

Jeśli dłużnik nie spłacił swoich zobowiązań wobec wierzyciela, a wszystkie polubowne próby odzyskania wierzytelności spełzły na niczym, sprawa trafia zazwyczaj na sądową wokandę. Jeśli sąd uzna zasadność roszczeń wierzyciela, wyda tytuł egzekucyjny (np. nakaz zapłaty). A ten, wraz z klauzulą wykonalności jest podstawą złożenia wniosku o rozpoczęcie egzekucji komorniczej.

Jeśli dłużnik jest właścicielem nieruchomości, wierzyciel może zażądać, aby egzekucja została przeprowadzona właśnie z tych składników jego majątku. W takim przypadku obowiązkiem komornika jest wysłanie dłużnikowi wezwania do spłaty zobowiązania oraz poinformowania go o możliwości zajęcia nieruchomości.

Aby wyeliminować ryzyko sprzedaży lub przepisania przedmiotu egzekucji na inną osobę, komornik powinien także złożyć wniosek o dokonanie stosownego wpisu w księdze wieczystej. Jeśli dłużnik nie ureguluje zadłużenia wraz z dodatkowymi kosztami, w ciągu 14 dni komornik może zlecić rzeczoznawcy wycenę nieruchomości. Na tej podstawie wystawi lokal na licytację.

Pierwszym krokiem do przeprowadzenia licytacji komorniczej jest ustalenie wartości mieszkania. Kolejnym — opublikowanie informacji o zbliżającym się terminie licytacji. Takie ogłoszenie powinno zawierać informacje na temat:

 • terminu licytacji,
 • miejsca przeprowadzenia licytacji,
 • przedmiotu licytacji,
 • warunków licytacji,
 • sumy oszacowania i ceny wywoławczej,
 • miejsca i terminu, w których można oglądać ruchomości.

Gdzie szukać informacji o licytacjach nieruchomości?

Jeśli chcesz kupić mieszkanie, wystawione na licytację komorniczą, zajrzyj do Internetu oraz do… sądu. Ogłoszenia o licytacjach powinny pojawić się na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej. Jest to największy w Polsce, bezpłatny portal zawierający ogłoszenia o licytacjach komorniczych. Zamieszczone w nim informacje uwzględniają szczegóły dotyczące nie tylko wielkości nieruchomości, jej położenia i stanu technicznego.

Do wielu z nich załączane są także zdjęcia oraz mapy z dokładnym położeniem nieruchomości i inne praktyczne informacje. Serwis oferuje możliwość powiadamiania zainteresowanych o nowych licytacjach za pośrednictwem poczty elektronicznej. Jeśli „czaisz się” na tanią nieruchomość o określonej powierzchni, położoną w preferowanym przez Ciebie mieście, taki system okaże się nieocenionym wsparciem.

Ogłoszenie o licytacji komorniczej nieruchomości powinno pojawić się także w siedzibie sądu oraz w lokalu organu gminy właściwej miejscem położenia nieruchomości na 2 tygodnie przed planowanym terminem licytacji. Komornik może umieścić je także na swojej stronie www oraz w poczytnych w danej miejscowości tygodnikach.

Aukcja komornicza nieruchomości

Sam proces licytacji komorniczej do złudzenia przypomina tradycyjną licytację. Aukcja odbywa się ustnie i polega on na oferowaniu przez licytantów coraz wyższych cen nabycia nieruchomości. Po podaniu przez komornika ceny wywoławczej i minimalnej wysokości postąpienia, czyli kwoty, o jaką zmienia się proponowana cena podczas licytacji, następuje wezwania do licytowania.

Aukcję wygrywa osoba, oferująca najwyższą cenę. W kolejnej części artykułu odpowiemy na pytania, które najczęściej zadają osoby, zainteresowane zakupem mieszkania na aukcji komorniczej.

Czy warto kupić mieszkanie na licytacji komorniczej?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Choć licytacje komornicze dają możliwość zakupu nieruchomości w wyjątkowo korzystnych cenach, takie transakcje są z reguły ryzykiem. Jeśli kupujący jest go świadomy oraz zdaje sobie sprawę co zrobić, aby maksymalnie je zredukować, kupno takiej nieruchomości może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Mieszkanie z licytacji — na co uważać?

Choć kupując mieszkanie na aukcji komorniczej, możesz zapłacić za nie nawet 30 proc. mniej niż na rynku, taka transakcja wiąże się jednak ze sporym ryzykiem. Biorąc pod uwagę fakt, że wszelkie umowy dożywocia i najmu nie są rozwiązywane automatycznie wraz ze zlicytowaniem nieruchomości, może się okazać, że zakupiłeś mieszkanie z… niechcianym lokatorem, który w dodatku nie chce się wyprowadzić. Jeśli chcesz zmniejszyć swoje ryzyko, przed przystąpieniem do licytacji odpowiednio się przygotuj:

 • porozmawiaj z komornikiem, który udzieli Ci informacji dotyczących ewentualnych lokatorów,
 • przejrzyj operat szacunkowy nieruchomości i księgę wieczystą, (zwłaszcza dział III i IV),
 • sprawdź, czy mieszkanie nie posiada zadłużenia, np. w spółdzielni mieszkaniowej, u dostawcy energii elektrycznej czy gazu.

Kto jest właścicielem nieruchomości?

Właścicielem nieruchomości jest dłużnik, a nie, jak wiele osób uważa — komornik. Komornik prowadzi jedynie jej sprzedaż oraz wszelkie czynności, które ją poprzedzają.

Czy warto obejrzeć mieszkanie przed licytacją?

Zdecydowanie tak. Dopiero po obejrzeniu mieszkania powinieneś podjąć decyzję, czy takie „M” rzeczywiście Ci odpowiada i chcesz wziąć udział w licytacji. Czasem zdarza się bowiem, że stan techniczny mieszkań z licytacji pozostawia wiele do życzenia i aby w nich zamieszkać, potrzebne jest wykonanie gruntownego remontu. A to oznacza z reguły dodatkowe koszty.

Czy mieszkanie z licytacji można sfinansować kredytem?

Jak najbardziej. Choć osoba przystępująca do licytacji powinna mieć gotówkę niezbędną do wpłacenia rękojmi, zakup nieruchomości może sfinansować pieniędzmi z kredytu.

Kto może kupić mieszkanie z licytacji komorniczej?

Zakupu mieszkania na licytacji komorniczej może dokonać każda osoba pełnoletnia, która wpłaci wadium, czyli finansową rękojmię, będącą zabezpieczeniem na wypadek niewywiązania się z obowiązku zapłaty za wylicytowaną nieruchomość.

Czy dłużnik może wykupić własną nieruchomość w aukcji komorniczej?

Zgodnie z prawem istnieje krąg osób, które nie mogą wziąć udziału w aukcji komorniczej. Należą do nich:

 • dłużnik i komornik oraz ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo,
 • osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym,
 • licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji (osoba, która wylicytowała nieruchomość, a potem nie zapłaciła w terminie całej ceny — traci ona wpłaconą rękojmię oraz nie może już po raz drugi wziąć udziału w licytacji tej samej nieruchomości),
 • osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły.

Wygrałem licytację komorniczą. Co dalej?

Jeśli złożyłeś najwyższą ofertę, sąd ma obowiązek wydania postanowienia o udzieleniu przybicia. Kiedy postanowienie się uprawomocni, wezwie Cię do wpłacenia reszty ceny, określając termin wpłaty. Jeśli uregulujesz całą kwotę nabycia, sąd wyda postanowienie o przysądzeniu własności, które przeniesie na Ciebie własność.

Na jego podstawie będziesz mógł dokonać zmiany w księdze wieczystej oraz w katastrze nieruchomości. Co ważne, postanowienie sądu zastępuje w tym przypadku akt notarialny. Jako nabywca nie musisz więc podpisywać dodatkowej umowy z dotychczasowym właścicielem mieszkania.

Polecane oferty

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

Najlepsze firmy pożyczkowe

1.
Ocena: 3.89
(ilość ocen: 603)
2.
Ocena: 3.54
(ilość ocen: 325)
3.
Ocena: 4.05
(ilość ocen: 732)
4.
Ocena: 4.08
(ilość ocen: 1180)
5.
Ocena: 3.93
(ilość ocen: 445)