Odkładanie „do skarpety” jest wciąż jednym z najbardziej ulubionych przez Polaków sposobów na zgromadzenie oszczędności. Nie zawsze jednak uzbierane kwoty są zadowalające, a taki efekt nie zawsze spowodowany jest brakiem chęci. Głównym winowajcą jest tutaj nieumiejętność zarządzania swoimi funduszami i brak większej kontroli nad swoimi wydatkami. Kluczem do szczęścia (i pieniędzy!) jest dobra organizacja budżetu i… mała pomoc ze strony nowoczesnych technologii. Jeżeli jesteś zapominalski i lubisz wydawać pieniądze lekką ręką, na straży Twoich finansów może stanąć aplikacja do oszczędzania.
Oszczędzanie nie powinno być drogie, więc minięciem się z celem byłoby wydawanie kroci na aplikację do oszczędzania pieniędzy – podobnie jak w powiedzeniu „Za ostatnie pieniądze kupić sobie portfel”. Większość bardzo dobrego oprogramowania dostępna jest za darmo, niezależnie od systemu operacyjnego telefonu. W samym AppStore, obsługującym system iOS dostępnych jest ich kilkaset, z czego za większość wcale nie musimy płacić.
Jeśli ograniczymy się do aplikacji tylko w języku polskim, dalej do wyboru pozostaje ich przynajmniej kilkadziesiąt! Sympatycy systemu Android również nie mają powodów do narzekań. Liczba darmowych aplikacji do oszczędzania pieniędzy, dostępnych w Sklepie Google jest mniej więcej taka sama.
Czy trzeba obawiać się, że aplikacje darmowe będą gorsze niż płatne? Z pewnością te drugie mogą zaproponować więcej bardziej skomplikowanych opcji, z których użytkownik początkujący będzie korzystał bardzo rzadko lub nie skorzysta wcale. Dla przetestowania takiego sposobu oszczędzania wystarczy więc aplikacja bezpłatna, która nauczy Cię podstawowych zasad odkładania pieniędzy i wyrobi pewne nawyki zarządzania budżetem.
W zależności od aplikacji, możemy liczyć na naprawdę różne funkcje – mniej lub bardziej rozbudowane. W każdej z nich znajdzie się przede wszystkim lista zakupów i innych wydatków. Działają one w ten sposób, że po dokonaniu zakupu należy od razu wpisać go na listę i zwykle zaklasyfikować do konkretnej kategorii wydatków: codzienne zakupy, wydatki na rozrywki, na samochód, na odzież lub kosmetyki, spłacane kredyty.
Ponadto, aplikacja do oszczędzania zwykle może zaproponować Ci:
Poniżej przedstawiamy aplikacje do oszczędzania pieniędzy, które z pewnością są warte uwagi. Są to przykłady najpopularniejszych i najchętniej pobieranych programów – głos użytkowników jest w tym przypadku bardzo ważny. Zaznaczyliśmy również główne pole działalności aplikacji:
Wszystkie wymienione aplikacje, poza przydatnymi funkcjami, wyposażone są w przyjemny i bardzo intuicyjny interface. Korzystanie z nich będzie więc proste i niepochłaniające dużych ilości czasu. Dużą zaletą będzie też brak opłat za ich podstawowe użytkowanie. Co prawda, aplikacja nie pokaże łatwej drogi do oszczędzania i gotowych przepisów na sukces, ale pomoże przeciętnemu użytkownikowi zauważyć coś, czego zwykle na co dzień się nie zauważa.
Wnioski wyciągnięte z analizy finansowej pomogą Ci wyeliminować zbędne wydatki z obszarów, w których wydajesz najwięcej (niekiedy zupełnie niepotrzebnie). Dzięki nim, będziesz mógł również uniknąć nieprzyjemności, takich jak choćby konsekwencje niespłacania pożyczki. Nie będzie to jednak oszczędzanie automatyczne – samo zainstalowanie aplikacji nie sprawi, że od razu na koncie pojawią się dodatkowe pieniądze. Oszczędzanie przede wszystkim zaczyna się w głowie, a aplikacja do oszczędzania pieniędzy będzie tylko pomocą.
Sponsorujemy
Nasze wyróżnienia
Nasi partnerzy
Komentarze