Mobilne aplikacje do oszczędzania – jak na nich skorzystać?

Aktualizacja: 2019-11-05
Data publikacji: 2018-07-17
Autor: Redakcja
Ocena: 4.81
(ilość ocen: 36)

Odkładanie „do skarpety” jest wciąż jednym z najbardziej ulubionych przez Polaków sposobów na zgromadzenie oszczędności. Nie zawsze jednak uzbierane kwoty są zadowalające, a taki efekt nie zawsze spowodowany jest brakiem chęci. Głównym winowajcą jest tutaj nieumiejętność zarządzania swoimi funduszami i brak większej kontroli nad swoimi wydatkami. Kluczem do szczęścia (i pieniędzy!) jest dobra organizacja budżetu i… mała pomoc ze strony nowoczesnych technologii. Jeżeli jesteś zapominalski i lubisz wydawać pieniądze lekką ręką, na straży Twoich finansów może stanąć aplikacja do oszczędzania.

Aplikacje do oszczędzania pieniędzy – gdzie ich szukać?

Oszczędzanie nie powinno być drogie, więc minięciem się z celem byłoby wydawanie kroci na aplikację do oszczędzania pieniędzy – podobnie jak w powiedzeniu „Za ostatnie pieniądze kupić sobie portfel”. Większość bardzo dobrego oprogramowania dostępna jest za darmo, niezależnie od systemu operacyjnego telefonu. W samym AppStore, obsługującym system iOS dostępnych jest ich kilkaset, z czego za większość wcale nie musimy płacić.

Jeśli ograniczymy się do aplikacji tylko w języku polskim, dalej do wyboru pozostaje ich przynajmniej kilkadziesiąt! Sympatycy systemu Android również nie mają powodów do narzekań. Liczba darmowych aplikacji do oszczędzania pieniędzy, dostępnych w Sklepie Google jest mniej więcej taka sama.

Czy trzeba obawiać się, że aplikacje darmowe będą gorsze niż płatne? Z pewnością te drugie mogą zaproponować więcej bardziej skomplikowanych opcji, z których użytkownik początkujący będzie korzystał bardzo rzadko lub nie skorzysta wcale. Dla przetestowania takiego sposobu oszczędzania wystarczy więc aplikacja bezpłatna, która nauczy Cię podstawowych zasad odkładania pieniędzy i wyrobi pewne nawyki zarządzania budżetem.

W czym pomoże Ci aplikacja do oszczędzania?

W zależności od aplikacji, możemy liczyć na naprawdę różne funkcje – mniej lub bardziej rozbudowane. W każdej z nich znajdzie się przede wszystkim lista zakupów i innych wydatków. Działają one w ten sposób, że po dokonaniu zakupu należy od razu wpisać go na listę i zwykle zaklasyfikować do konkretnej kategorii wydatków: codzienne zakupy, wydatki na rozrywki, na samochód, na odzież lub kosmetyki, spłacane kredyty.

Ponadto, aplikacja do oszczędzania zwykle może zaproponować Ci:

 • miesięczne lub tygodniowe podsumowanie wydatków – dla pełnego obrazu Twoich wydatków;
 • analiza porównawczą wydatków w postaci wykresów – łatwo zauważyć przez to, na co wydaje się najwięcej pieniędzy;
 • możliwość ustawienia górnego limitu wydatków dla poszczególnych kategorii – możemy na przykład założyć, że na odzież lub posiłki poza domem nie wydamy więcej niż jakąś konkretną kwotę, a aplikacja powiadomi nas, kiedy zbliżymy się do tego limitu;
 • możliwość dodania do aplikacji swoich kont bankowych i bieżącego sprawdzania dostępnych na nich kwot;
 • tworzenie list zakupowych wraz ze wstępną kalkulacją kosztów i możliwością przesłania listy do innego użytkownika aplikacji, np. członka rodziny;
 • dostęp do spisu aktualnych promocji – aplikacja sama pobiera z Internetu odpowiednie informacje;
 • pomysły na tanie posiłki, tańsze zamienniki wielu przedmiotów o równie wysokiej jakości;
 • zakładkę do zarządzania należnościami – co może być wyjątkowo przydatne w spłacie chwilówki czy innych zobowiązań;
 • funkcję przypomnienia o zapłacie comiesięcznych opłat, np. transzy pożyczki na raty lub rachunku, wysyłanego za pomocą wiadomości e-mail lub szybkich powiadomień;
 • możliwość zapisywania miesięcznych raportów w chmurze;
 • przypomnienie o cyklicznych wydatkach, takich jak zapłata ubezpieczenia samochodu czy czynszu.

Aplikacje do oszczędzania – nasze propozycje

Poniżej przedstawiamy aplikacje do oszczędzania pieniędzy, które z pewnością są warte uwagi. Są to przykłady najpopularniejszych i najchętniej pobieranych programów – głos użytkowników jest w tym przypadku bardzo ważny. Zaznaczyliśmy również główne pole działalności aplikacji:

 • MojeFinanse – planowanie budżetu i zarządzanie wydatkami; możliwość tworzenia miesięcznych raportów i podsumowania wydatków z podziałem na kategorie;
 • Listonic – listy zakupowe, aktualne promocje, książka kucharska z oszczędnymi, ale pełnowartościowymi posiłkami;
 • I owe you (IOU) – zarządzanie długami i spłatami pożyczek;
 • Przypominacz faktur – ustawienie terminu płatności rachunków wraz z możliwością ustawienia przypomnienia mailowego;
 • Mój portfel – zarządzanie wydatkami z możliwością poglądu szczegółowych kwot wydawanych na poszczególne kategorie;
 • Wydawaj z głową – zarządzenie wydatkami z możliwością załączenia rachunków, ustawiania limitów i przypominania o cyklicznych wydatkach.

Aplikacje do oszczędzania pieniędzy – warto?

Wszystkie wymienione aplikacje, poza przydatnymi funkcjami, wyposażone są w przyjemny i bardzo intuicyjny interface. Korzystanie z nich będzie więc proste i niepochłaniające dużych ilości czasu. Dużą zaletą będzie też brak opłat za ich podstawowe użytkowanie. Co prawda, aplikacja nie pokaże łatwej drogi do oszczędzania i gotowych przepisów na sukces, ale pomoże przeciętnemu użytkownikowi zauważyć coś, czego zwykle na co dzień się nie zauważa.

Wnioski wyciągnięte z analizy finansowej pomogą Ci wyeliminować zbędne wydatki z obszarów, w których wydajesz najwięcej (niekiedy zupełnie niepotrzebnie). Dzięki nim, będziesz mógł również uniknąć nieprzyjemności, takich jak choćby konsekwencje niespłacania pożyczki. Nie będzie to jednak oszczędzanie automatyczne – samo zainstalowanie aplikacji nie sprawi, że od razu na koncie pojawią się dodatkowe pieniądze. Oszczędzanie przede wszystkim zaczyna się w głowie, a aplikacja do oszczędzania pieniędzy będzie tylko pomocą.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo