Mobilne płatności BLIK. Czy jest się czego obawiać?

Aktualizacja: 2020-02-17
Data publikacji: 2018-08-10
Autor: Redakcja
Ocena: 4.79
(ilość ocen: 29)

Płatności za pomocą systemu BLIK nie są już ani nowością, ani rzadkością – w ten sposób płacimy coraz częściej. Podpisanie umów z wieloma polskimi bankami i pomniejszymi partnerami sprawiło, że płatność z użyciem smartfona jest bardzo popularna i znajduje coraz więcej zastosowań. Możemy już nim nie tylko płacić w sklepie, ale również wybierać pieniądze z bankomatu czy błyskawicznie przelewać pieniądze na czyjeś konto znając tylko numer telefonu tej osoby. Dzięki temu nie trzeba nosić ze sobą portfela, by móc iść na zakupy. Czy jednak takie rozwiązanie jest bezpieczne?

Czym jest BLIK?

BLIK jest systemem informatycznym, opracowanym przez Polski System Płatności, który pozwala na dokonywanie płatności za pomocą telefonu, a właściwie za pomocą aplikacji bankowej zainstalowanej na tym telefonie. To bardzo wygodne rozwiązanie dla tych zapominalskich osób, które nie wyobrażają sobie życia bez telefonu i kontaktu ze światem. Dzięki temu nigdy nie zostaną one pozbawione dostępu do środków pieniężnych, nawet jeśli nie zabiorą ze sobą portfela. W jaki sposób mogą z tego skorzystać?

Jak płacić blikiem?

Wystarczy, że zainstalujesz na swoim smartfonie aplikację do bankowości mobilnej. Oczywiście będzie to miało sens tylko wtedy, gdy posiadasz odpowiedni telefon (czyli każdy w miarę nowoczesny), a nasz bank obsługuje płatności BLIK.

Zainstalowanie aplikacji nie jest jednak wystarczające, a konieczna będzie weryfikacja swojej tożsamości – podobnie jak w przypadku zaciągania internetowej chwilówki. W ten sposób bank będzie chciał potwierdzenia tego, że nikt się pod Ciebie nie podszywa i nie próbuje przejąć dostępu do Twojego konta bankowego. Najczęściej nie będzie to jednak przelew weryfikacyjny, a raczej weryfikacja osobista przeprowadzona w rozmowie telefonicznej z pracownikiem banku. Zadaje on kilka pytań, na które odpowiedzi może udzielić wyłącznie posiadacz konta.

By zapłacić w sklepie, wystarczy, że zalogujesz się do bankowej aplikacji i wygenerujesz 6-cyfrowy kod. Ważne jest, by wykorzystać go w ciągu dwóch minut, gdyż później traci on ważność. Jeśli jednak tak się stanie, można bezpłatnie wygenerować kolejny. Po tym można wpisać kod na terminalu płatniczym, dokładnie tak samo, jak wpisuje się kod PIN przy płatności kartą.

Czy płatności BLIK są bezpieczne?

Największym zabezpieczeniem stosowanym przy płatnościach mobilnych jest to, że generowany kod jest czasowy i jednorazowy. Nie ma więc możliwości, by ktoś mógł go podpatrzyć i użyć przy kolejnej transakcji. Dodatkowo BLIK chroni również przed duplikacją karty płatniczej podczas wypłaty pieniędzy z bankomatu (nie używamy jej wtedy fizycznie).

Inną kwestią jest to, że nie zawsze damy radę uchronić się przed potencjalnym „przejęciem” smartfona przez złośliwe wirusy. Jest to urządzenie zdecydowanie bardziej podatne na niebezpieczne oprogramowanie niż zwykły komputer. Telefon, w odróżnieniu od komputera, jest bowiem nieustannie podłączony do Internetu, z czego większość czasu są to sieci otwarte, niezabezpieczone hasłem i dostępne w miejscach publicznych.

Po drugie, pojawia się pytanie „Co, jeśli ukradną mi telefon?”. Choć sam BLIK nie posiada żadnych własnych zabezpieczeń, posiada je bankowa aplikacja mobilna. Logowanie do niej zwykle należy potwierdzić PIN-em. Więc nawet jeśli smartfon został skradziony, złodziej nie będzie miał do niej łatwego dostępu, chyba że wejdzie w posiadanie tych danych.

Uchronienie się przed innymi czynnikami ryzyka wymaga natomiast zastosowania kilku środków ostrożności. Będą to przede wszystkim:

  • unikanie instalowania aplikacji pochodzących z niewiadomego źródła (bank nigdy nie poprosi o to, by zainstalować jakąś dodatkową aplikację);
  • niewyrażanie zgody na przeprowadzanie automatycznych aktualizacji;
  • dokładne sprawdzanie źródła aktualizacji, jeśli system będzie chciał taką przeprowadzić;
  • do płatności mobilnych używania konta bankowego, na którym nie ma zbyt dużo pieniędzy;
  • zabezpieczanie smartfona hasłem;
  • niezapisywanie nigdzie swojego PIN-u i loginu do aplikacji.

Środki ostrożności trzeba jednak podstawą przy każdym rodzaju płatności. Korzystanie z BLIK, o ile zachowamy zdrowy rozsądek, jest zatem bezpieczne.

Uwaga na płatności BLIK przez OLX

Ten najpopularniejszy w Polsce serwis ogłoszeniowy jest świetną sprawą, o ile rzeczywiście wyszukujemy ogłoszeń lokalnych i wszystkie transakcje przeprowadzamy osobiście. Zresztą, sam serwis przestrzega przed kupowaniem bez fizycznego obejrzenia przedmiotu. Wykorzystują to wszelkiej maści oszuści, którzy w BLIK-u upatrzyli jeszcze łatwiejszy sposób na wyłudzenie pieniędzy i – co najistotniejsze – skuteczne ukrycie swojej tożsamości.

Sposób, w jaki działają wyłudzacze, jest prosty. Sprzedają oni przedmiot w bardzo atrakcyjnej cenie, ale wysyłają go jedynie po przedpłacie. Aby było szybciej, proszą o kod wygenerowany przez BLIK, dzięki któremu będą mogli wypłacić pieniądze z bankomatu. Dzięki temu mogą wysłać zakupiony przedmiot jeszcze tego samego dnia i nie czekać na zaksięgowanie przelewu. Nie wzbudza to podejrzeń, a ofiara bez problemu potwierdza transakcję swoim smartfonem. Problem w tym, że zakupiony przedmiot nigdy nie dotrze (bo prawdopodobnie nawet nie istnieje!), a płatność BLIK-iem była potrzebna tylko do tego, by nie podawać swoich personaliów (danych do przelewów). W takiej sytuacji bardzo ciężko będzie ustalić tożsamość złodzieja.

BLIK to jeden z najwygodniejszych i najszybszym sposób płatności dostępnych na rynku. Do korzystania z niego nie potrzeba specjalnego oprogramowania, a wystarczy aplikacja mobilna Twojego banku. Jest to również rozwiązanie bezpieczne, jednak podobnie jak w każdym innym rodzaju płatności, konieczne jest zachowanie ostrożności.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo