Na co Polacy wydają pieniądze z programu Rodzina 500+?
4 (80%) 1 głosów

Na co Polacy wydają pieniądze z programu Rodzina 500+?

Program Rodzina 500+ rozpoczął funkcjonowanie w kwietniu 2016 roku. Jego głównym celem było zapewnienie Polakom dodatkowych funduszy na pokrycie potrzeb związanych z wychowaniem dzieci oraz zniwelowanie nierówności dochodowych w różnych regionach kraju. W artykule sprawdzimy, czy prorodzinna inicjatywa rządu spełniła swoją funkcję, poprawiając sytuację bytową Polaków.

W marcu br. odbyła się konferencja, podsumowująca dwa lata funkcjonowania programu Rodzina 500+. Zgodnie z informacjami, które podała szefowa resortu rodziny Elżbieta Rafalska, program należycie spełnia oczekiwania Polaków. W odczuwalny sposób wspiera najbiedniejsze polskie rodziny i skutecznie niweluje różnice w dochodach w poszczególnych rejonach kraju. Rządowy program usytuował również Polskę w czołówce krajów, prowadzących dobrą politykę rodzinną.

Jak oznajmiono podczas konferencji, świadczeniem objętych jest obecnie 53 proc. wszystkich dzieci do 18 lat. Dodatkowe środki trafiają do rodziców i opiekunów 1,287 mln dzieci na wsi. W gminach miejsko – wiejskich z pomocy korzysta 0,915 mln małoletnich, a w gminach miejskich – 1,433 mln. Najwięcej małych beneficjentów mieszka w woj. mazowieckim, śląskim oraz wielkopolskim. Wiele osób zastawia się jednak, czy rodzice pobierający świadczenie, przeznaczają je — zgodnie z założeniem — na sfinansowanie potrzeb dzieci. Wiele słyszy się przecież o nadużyciach i wykorzystywaniu pieniędzy na inne cele.

Dane BIK-u i BIG InfoMonitora

Wyniki badań na temat przeznaczenia środków z programu Rodzina 500+ udostępniły BIK i BIG InfoMonitor. Zgodnie z nimi, aż 72 proc. osób przeznacza pozyskane z programu środki przede wszystkim na potrzeby dzieci, a 26 proc. finansuje z nich potrzeby całej rodziny. Co ciekawe, 2 proc. ankietowanych przyznaje, że z pieniędzy na najmłodszych członków rodziny najbardziej korzystają… oni sami. Na jakie wydatki Polacy przeznaczają pozyskane od rządu świadczenia? 58 proc. badanych z rządowych pieniędzy finansuje edukację i odzież dla dzieci. 44 proc. przeznacza je na zakup żywności, a 48 proc. – na organizację wakacji. 35 proc. Polaków oszczędza 500+, a 33 proc. kupuje za nie zabawki. Dla 20 proc. ankietowanych dodatkowe środki są szansą na poprawę warunków mieszkaniowych, 19 proc. finansuje z nich rozrywkę, a 16 proc. – kulturę.

Przeznaczenie środków z programu Rodzina 500+ wg GUS

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Główny Urząd Statystyczny, Polacy wydają pieniądze z programu Rodzina 500+ przede wszystkim na… urządzenia domowe, kredyty hipoteczne i samochody. Edukacja dzieci pozostaje niestety na szarym końcu. Takie wnioski zostały wysnute na podstawie analizy wydatków Polaków, obrotów sklepów, rozmów z rodzinami oraz obserwacji ich budżetów. Od momentu wprowadzenia programu, aż o 89,2 proc. wzrosły wydatki na telewizory, lodówki i pralki, a o 84,3 proc. – na remonty mieszkań i domów.

Polacy kupili aż o 61,3 proc. więcej samochodów i o 56,9 proc. telefonów komórkowych. Co ciekawe, wyższy wzrost od sprzedaży komputerów (15,3 proc.) zanotowała sprzedaż… alkoholu (18,9 proc.). Wydatki na edukację w przedszkolach i szkołach podstawowych zwiększyły się tylko o 4,2 proc., a w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych o 3,4 proc. O 20,3 proc. wzrosły nakłady na kieszonkowe, o 18,9 proc na ubrania, a o 16,6 proc. – na obuwie dla dzieci. 0 12,7 proc. spadły za to wydatki na książki, czasopisma i artykuły biurowe.

500+ a oszczędzanie

Z danych GUS-u wynika również, że Polacy niezbyt przejmują się przyszłością. Na czarną godzinę odkłada tylko 6 proc. więcej osób niż przed wprowadzeniem rządowego programu. Zdaniem ekspertów, przyczyną takiego stanu rzeczy jest… przyzwyczajenie. Beneficjenci programu przywykli już, że pieniądze zwyczajnie im się należą i będą je otrzymywać. Nie widzą więc potrzeby oszczędzania na przyszłość.

Poparcie dla programu Rodzina 500+

Jak podaje CBOS, 77 proc. Polaków wykazuje poparcie dla programu Rodzina 500+, a 20 proc. jest mu przeciwna. 44 proc. badanych uważa, że świadczenie powinno przysługiwać słabo i średnio sytuowanym rodzinom, a 38 proc.jest zdania, że pieniądze powinni dostawać wszyscy wychowujący dzieci niezależnie od dochodu. Co sądzą ankietowani o 500+? Jak oceniają program? 52 proc. osób ocenia wprowadzenie programu dobrze, a 34 proc. – dostatecznie. 10 proc. wystawiło mu ocenę „niedostateczną”, a 4 proc. nie ma na ten temat zdania.

Ciężko mierzyć jedną miarą

Analizując wyniki badań, obrazujących przeznaczenie pieniędzy z rządowego programu, warto zachować solidną dawkę dystansu. Nie tylko dlatego, że ankietowani często doskonale wiedzą, czego się od nich oczekuje, a to znajduje odzwierciedlenie w ich odpowiedziach. O tym, jak wydajemy 500+, w największej mierze decydują bowiem zarobki i wykształcenie. Oczywiste jest, więc że dla części beneficjentów zdecydowanie ważniejsza niż lekcje angielskiego dla dziecka będzie nowa lodówka lub większy telewizor.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

facebook