Na co pożyczamy pieniądze w wakacje?

Aktualizacja: 2019-08-12
Data publikacji:
Autor:
Na co pożyczamy pieniądze w wakacje?
Ocena: 4.67
(ilość ocen: 3)

Letnie miesiące sprzyjają myśleniu o odpoczynku. To właśnie wtedy najczęściej korzystamy z urlopów, aby oderwać się od codzienności i “naładować baterie”. Polacy potrafią jednak zaskakiwać i zamiast kupować drogie wycieczki na kredyt, stawiają na praktyczność. Na co zatem pożyczamy w wakacje?

Wakacyjny pragmatyzm Polaków – remont, a nie wycieczka

Choć zarówno wśród banków, jak i firm pożyczkowych można znaleźć oferty pożyczki na wakacje, Polacy nie dają się ponieść letniemu rozluźnieniu. Według badania przeprowadzonego przez Związek Banków Polskich, aż 77% kredytów zaciągniętych w trakcie wakacji posłuży finansowaniu remontu domu lub mieszkania.

Źródło: Związek Banków Polskich

Jak można wywnioskować z wysokości pożyczanych kwot, w wakacje nie przeprowadzamy gruntownych zmian, a raczej drobniejsze prace. Przeciętny kredyt na remont, zaciągnięty w wakacje wynosi około 5 tysięcy złoty. Nie jest to zatem suma, która wystarczy na całościową modernizację mieszkania – na to potrzeba zwykle ok. 20 – 30 tysięcy zł. Te dodatkowe kilka tysięcy z kredytu z pewnością pokryje jednak koszt malowania ścian czy zmiany elementów dekoracyjnych.

Wczasy i wakacje – za pożyczone

W zestawieniu ZBP dotyczącym kredytów, wypoczynek znalazł się na drugim miejscu. Około 40% respondentów badania wskazało, że pieniądze planuje przeznaczyć na wakacje i wyjazdy z dziećmi. Kolejnych 27% chciało je wydać na wczasy z rodziną. Oznacza to, że mimo wszystko, plany urlopowe dość chętnie realizujemy przy pomocy zewnętrznych źródeł finansowania. Jedynie co trzeci z nas zapłaci za wakacje z własnych oszczędności.

O jakich kwotach mowa? To zależy oczywiście od kierunku urlopowych wojaży. Za tygodniowy nocleg, dla jednej osoby nad Morzem Bałtyckim zapłacimy około 600 zł. Podobne koszty czekają nas w górach, przy czym w obu przypadkach musimy dodatkowo doliczyć wyżywienie. Średnio, wakacje dla jednej osoby mogą kosztować około 1800 zł. Czteroosobowa rodzina wyda zatem na wypoczynek w tym roku ponad 7 tysięcy zł!

Ślubne wydatki

Na co jeszcze pożyczamy pieniądze w wakacje? Według ZBP, aż 15% badanych zaciągnie w tym czasie kredyt na wesele. To podejście nie powinno nikogo dziwić. Wakacje to okres żniw dla biznesu ślubnego – wielomiesięczne przygotowania do imprezy zwykle mają swój finał w letnich miesiącach (oczywiście zawierających literkę “r”). Wtedy również najczęściej pojawiają się niespodziewane, dodatkowe wydatki ślubne, na które brakuje środków i które pokryć trzeba już z kredytu. W ogólnym rozrachunku, para młoda w 2019 roku wyda na “ten dzień” około 35 – 40 tysięcy złoty.

RTV, AGD i inne

Latem chętniej decydujemy się również na wymianę podstawowych domowych sprzętów  – lodówki, telewizora, pralki. Według badania ZBP, zakup lub naprawę urządzeń RTV/AGD z pomocą wakacyjnego kredytu, deklarowało około 8% respondentów. Inne badanie, przeprowadzone na zlecenie KRD, pokazuje, że zadłużanie się na zakup elektroniki to powszechna praktyka. Aż 40% Polaków właśnie w ten sposób pokrywa związane z tym wydatki.

Mniej czujni w wakacje

40% – o tyle według bankowców, wzrasta w wakacje liczba zastrzeżonych dowodów tożsamości i kart płatniczych. Urlop często sprawia, że stajemy się lekkomyślni i przestajemy pilnować naszych portfeli i torebek. Zdarza się, że zostawiamy je bez opieki w miejscach publicznych, takich jak sklepy, restauracje czy plaże, narażając się na kradzież. Turyści i urlopowicze to też łatwe ofiary dla wakacyjnych oszustów i kieszonkowców.

Jak uniknąć związanych z tym nieprzyjemnych konsekwencji? Najlepszym rozwiązaniem będzie zastrzeżenie dowodu lub karty. W tym celu można zadzwonić do swojego banku lub skorzystać z międzybankowej infolinii, pod numerem 828 828 828. Działa ona całodobowo, z każdego miejsca w kraju i na świecie.

Warto też pamiętać, że od 12 lipca 2019 roku, wszystkie podmioty, z wyjątkiem banków czy ubezpieczycieli, obowiązuje zakaz kserowania dowodów osobistych. Oznacza to, że przy wypożyczaniu samochodu czy sprzętu sportowego dopuszczalna jest wyłącznie prośba o okazanie dokumentu tożsamości. Za załamanie nowych przepisów grozi kara nawet do 2 lat więzienia.

Polecane oferty

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 5000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniona szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Pożyczka Plus to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 3000 zł za darmo.

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

Najlepsze firmy pożyczkowe

1.
Ocena: 3.85
(ilość ocen: 661)
2.
Ocena: 3.88
(ilość ocen: 374)
3.
Ocena: 4.03
(ilość ocen: 781)
4.
Ocena: 4.07
(ilość ocen: 1230)
5.
Ocena: 3.91
(ilość ocen: 474)