Na co pożyczamy pieniądze w wakacje?

Aktualizacja: 2019-09-30
Data publikacji: 2019-08-05
Autor: Emila Biernaciak
Ocena: 4.69
(ilość ocen: 26)

Letnie miesiące sprzyjają myśleniu o odpoczynku. To właśnie wtedy najczęściej korzystamy z urlopów, aby oderwać się od codzienności i “naładować baterie”. Polacy potrafią jednak zaskakiwać i zamiast kupować drogie wycieczki na kredyt, stawiają na praktyczność. Na co zatem pożyczamy w wakacje?

Wakacyjny pragmatyzm Polaków – remont, a nie wycieczka

Choć zarówno wśród banków, jak i firm pożyczkowych można znaleźć oferty pożyczki na wakacje, Polacy nie dają się ponieść letniemu rozluźnieniu. Według badania przeprowadzonego przez Związek Banków Polskich, aż 77% kredytów zaciągniętych w trakcie wakacji posłuży finansowaniu remontu domu lub mieszkania.

Na co pożyczamy w wakacji - wykres

Źródło: Związek Banków Polskich

Jak można wywnioskować z wysokości pożyczanych kwot, w wakacje nie przeprowadzamy gruntownych zmian, a raczej drobniejsze prace. Przeciętny kredyt na remont, zaciągnięty w wakacje wynosi około 5 tysięcy złoty. Nie jest to zatem suma, która wystarczy na całościową modernizację mieszkania – na to potrzeba zwykle ok. 20 – 30 tysięcy zł. Te dodatkowe kilka tysięcy z kredytu z pewnością pokryje jednak koszt malowania ścian czy zmiany elementów dekoracyjnych.

Wczasy i wakacje – za pożyczone

W zestawieniu ZBP dotyczącym kredytów, wypoczynek znalazł się na drugim miejscu. Około 40% respondentów badania wskazało, że pieniądze planuje przeznaczyć na wakacje i wyjazdy z dziećmi. Kolejnych 27% chciało je wydać na wczasy z rodziną. Oznacza to, że mimo wszystko, plany urlopowe dość chętnie realizujemy przy pomocy zewnętrznych źródeł finansowania. Jedynie co trzeci z nas zapłaci za wakacje z własnych oszczędności.

O jakich kwotach mowa? To zależy oczywiście od kierunku urlopowych wojaży. Za tygodniowy nocleg, dla jednej osoby nad Morzem Bałtyckim zapłacimy około 600 zł. Podobne koszty czekają nas w górach, przy czym w obu przypadkach musimy dodatkowo doliczyć wyżywienie. Średnio, wakacje dla jednej osoby mogą kosztować około 1800 zł. Czteroosobowa rodzina wyda zatem na wypoczynek w tym roku ponad 7 tysięcy zł!

Ślubne wydatki

Na co jeszcze pożyczamy pieniądze w wakacje? Według ZBP, aż 15% badanych zaciągnie w tym czasie kredyt na wesele. To podejście nie powinno nikogo dziwić. Wakacje to okres żniw dla biznesu ślubnego – wielomiesięczne przygotowania do imprezy zwykle mają swój finał w letnich miesiącach (oczywiście zawierających literkę “r”). Wtedy również najczęściej pojawiają się niespodziewane, dodatkowe wydatki ślubne, na które brakuje środków i które pokryć trzeba już z kredytu. W ogólnym rozrachunku, para młoda w 2019 roku wyda na “ten dzień” około 35 – 40 tysięcy złoty.

RTV, AGD i inne

Latem chętniej decydujemy się również na wymianę podstawowych domowych sprzętów  – lodówki, telewizora, pralki. Według badania ZBP, zakup lub naprawę urządzeń RTV/AGD z pomocą wakacyjnego kredytu, deklarowało około 8% respondentów. Inne badanie, przeprowadzone na zlecenie KRD, pokazuje, że zadłużanie się na zakup elektroniki to powszechna praktyka. Aż 40% Polaków właśnie w ten sposób pokrywa związane z tym wydatki.

Mniej czujni w wakacje

40% – o tyle według bankowców, wzrasta w wakacje liczba zastrzeżonych dowodów tożsamości i kart płatniczych. Urlop często sprawia, że stajemy się lekkomyślni i przestajemy pilnować naszych portfeli i torebek. Zdarza się, że zostawiamy je bez opieki w miejscach publicznych, takich jak sklepy, restauracje czy plaże, narażając się na kradzież. Turyści i urlopowicze to też łatwe ofiary dla wakacyjnych oszustów i kieszonkowców.

Jak uniknąć związanych z tym nieprzyjemnych konsekwencji? Najlepszym rozwiązaniem będzie zastrzeżenie dowodu lub karty. W tym celu można zadzwonić do swojego banku lub skorzystać z międzybankowej infolinii, pod numerem 828 828 828. Działa ona całodobowo, z każdego miejsca w kraju i na świecie.

Warto też pamiętać, że od 12 lipca 2019 roku, wszystkie podmioty, z wyjątkiem banków czy ubezpieczycieli, obowiązuje zakaz kserowania dowodów osobistych. Oznacza to, że przy wypożyczaniu samochodu czy sprzętu sportowego dopuszczalna jest wyłącznie prośba o okazanie dokumentu tożsamości. Za załamanie nowych przepisów grozi kara nawet do 2 lat więzienia.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo