Na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy kantor internetowy?
3.9 (78%) 30 głosów

Na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy kantor internetowy?

Kantor internetowy jest kantorem walutowym, w którym transakcje dokonywane są za pośrednictwem kanału online raz bankowości internetowej. Aby wybrać najlepszy, warto kierować się nie tylko kursem konkretnej waluty, ale również innymi czynnikami, wpływającymi na rentowność transakcji. O jakie czynniki chodzi? Sprawdźmy.

Kantory internetowe to odpowiedniki tradycyjnych punków wymiany walut, jednak działające w wirtualnej rzeczywistości. Pierwszym kantorem internetowym był Internetowykantor.pl, uruchomiony w kwietniu 2010 roku. Jak twierdzą eksperci, jest to jeden z niewielu segmentów e-commerce, który co roku praktycznie podwaja swoją wartość. Choć z roku na rok kantory internetowe stają się coraz popularniejsze, ciągle muszą walczyć o zaufanie konsumentów. Z usług kantorów online wciąż korzysta bowiem jedynie nieznaczny odsetek wymieniających pieniądze klientów. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest… brak wiedzy na temat mechanizmów ich działania. Czy korzystanie z kantorów internetowych jest bezpieczne? Jak wymienić pieniądze za pośrednictwem kantoru online? Czy cena waluty w takim kantorze jest korzystniejsza niż w banku?

Zalety kantorów internetowych

Jedną z kluczowych zalet kantoru internetowego jest ogromna wygoda wymiany waluty. Aby dokonać wymiany, nie musisz wychodzić z domu, oszczędzając tym samym naprawdę sporo cennego czasu. Imponująca jest również sama szybkość transakcji. Kilka klików myszką często wystarczy, aby sfinalizować transakcję po najlepszym na rynku kursie. Nie mniej ważne są korzyści dla portfela. Korzystając z usług kantorów internetowych, możesz zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy. Zwłaszcza jeśli transakcja opiewa na znaczną kwotę.

Dla kogo kantory internetowe?

Korzyści kantorów internetowych docenią zwłaszcza osoby, które:

 • spłacają kredyt w innej niż polska walucie. Korzystając z usług kantorów internetowych, mogą wymienić walutę na wyjątkowo korzystnych warunkach, obniżając tym samym koszty kredytu;
 • wymieniają znaczną ilość gotówki potrzebnej np. na wakacje. Jeśli zamiast w tradycyjnym kan-torze, skorzystasz z usług kantoru online, przy wymianie kwoty 1000 euro, w Twojej kieszeni zostanie nawet kilkaset złotych;
 • chcą dokonać transakcji bez konieczności wychodzenia z domu. Korzystając z usług kantoru internetowego, wszystkie niezbędne kroki możesz wykonać online. Wygodnie i komfortowo;
 • prowadzą firmy i realizują działalność eksportową lub importową. Dzięki możliwości wymiany waluty przez internet mogą szybko i sprawnie realizować transakcje z zagranicznymi kontrahentami;
 • pracują za granicą i przesyłają pieniądze rodzinie w Polsce;
 • wymianę walut uczynili sposobem na inwestowanie nadwyżek finansowych.

Jak wybrać najlepszy kantor internetowy?

Opłacalność transakcji w kantorze internetowym reguluje przede wszystkim tzw. spread. Spread to nic innego jak różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży waluty. Niższy spread przekłada się na wyższe zyski. I tak średni spread w zależności od pary walutowej, wynosi z reguły:

 • w kantorach internetowych ok. 3-4 gr;
 • w kantorach stacjonarnych około 9-12 gr;
 • w bankach od 22 do 37 gr.

Już na pierwszy rzut oka widać więc, że wymiana waluty w kantorach online może być zdecydowanie korzystniejsza niż inne opcje. Co ważne, jeśli chcesz skorzystać z usług kantoru internetowego, musisz posiadać dwa rachunki bankowe — jeden tradycyjny w polskich złotych, drugi walutowy w walucie wymiany. Taka procedura obowiązuje w większości kantorów internetowych. Wyjątkiem jest kantor rkantor.com, który daje klientom dostęp do rachunków w pięciu walutach, bez konieczności otwierania dodatkowego konta w banku.

Czy kantory internetowe są bezpieczne?

Wymiana pieniędzy w kantorach internetowych w większości przypadków nie niesie za sobą zagrożeń. Aby zminimalizować ryzyko oszustwa czy nadużycia warto jednak wybierać sprawdzone, znane kantory o stabilnej sytuacji na rynku. Świetnym wyborem będą kantory posiadające bankowy kapitał oraz te, mające status krajowej instytucji płatniczej (KIP).
Obecnie są to:

 • Internetowykantor.pl,
 • Walutomat
 • Cinkciarz.pl
 • rkantor.com
 • E-kantorpolski.pl
 • trejdoo.com
 • Walutaexpress.pl

Jako że są one nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego, są zobowiązane do regularnego składania raportów finansowych. W przypadku poważnych kłopotów finansowych takiego kantoru, środki klientów są oddzielone od masy upadłościowej.

Kantor internetowy a internetowa platforma wymiany walut

Wiele wątpliwości budzi również kwestia różnic pomiędzy kantorem internetowym a internetową platformą wymiany walut. Czy oba określenia definiują ten sam podmiot? Kantor internetowy to nic innego jak wirtualny odpowiednik tradycyjnego, „stacjonarnego” punktu wymiany walut. Podobnie jak tradycyjne kantory, również te internetowe podlegają bezpośrednio nadzorowi NBP oraz Ministerstwu Finansów, a jego właściciele oraz pracownicy muszą być niekarani, a także ukończyć odpowiedni kurs lub wykazać się co najmniej rocznym doświadczeniem w dziale walutowym banku. Celem internetowej platformy wymiany walut jest natomiast kojarzenie osób, które chcą sprzedać walutę z tymi, które pragną ją zakupić. Takie serwisy działają więc bardzo podobnie do tych, pośredniczących w udzielaniu pożyczek społecznościowych. Łącząc osobę, która chce kupić walutę z tą, która chce ją sprzedać, czerpią zyski z prowizji od każdej zrealizowanej transakcji.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

facebook