Na jakie cele nie otrzymamy kredytu, ale otrzymamy pożyczkę online?
3.3 (66.67%) 3 głosów

Na jakie cele nie otrzymamy kredytu, ale otrzymamy pożyczkę online?

Podstawowe różnice pomiędzy kredytem bankowym a pożyczką pozabankową są już powszechnie znane. Najważniejszą z nich jest ta, że obie formy finansowania są udzielne przez różne instytucje w większości podlegające innym uregulowaniom prawnym. Uwagę konsumentów zwracają również odmienne procedury dotyczące określenia minimalnej zdolności kredytowej – pożyczkodawcy pozabankowi mogą ją ustalić na dowolnym poziomie, a bank musi podążać za wytycznymi.

Dodatkowo zauważalny jest czas potrzebny na otrzymanie pieniędzy i poziom formalności. Jednak występują także inne cechy szczególne, które określają jedną i drugą formę finansowania. Może z nich wynikać to, że na pewne cele nie otrzymamy kredytu bankowego, nawet jeśli wykazujemy się odpowiednio wysoką zdolnością kredytową. Jakie to cele?

Kredyt konsumencki a kredyt konsumpcyjny

Kredyt konsumencki to rodzaj kredytu, który udzielany jest na cele prywatne, niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz zawodową. Do tej grupy zaliczana jest także większość pozabankowych pożyczek online (choć oczywiście znajdziemy również sporo pożyczek dla przedsiębiorców).

Jak sama nazwa wskazuje, taki kredyt udzielany jest konsumentom i to właśnie względem nich zostały ukształtowane i wyszczególnione w ustawie cechy tego zobowiązania. Kredyt konsumpcyjny jest natomiast rodzajem kredytu konsumenckiego. Również udzielany jest konsumentom, ale jego nazwa pochodzi od konsumpcji, czyli nabywania dóbr. Od kredytu konsumenckiego różni się przede wszystkim tym, że może zostać wydany na dowolny cel – jakikolwiek on by nie był – i we wniosku pożyczkowym/kredytowym raczej nie pojawi się pytanie o to, na co chce się spożytkować pożyczone pieniądze. Kredyt konsumencki może być natomiast kredytem zaciąganym celowo. Jeśli by to ująć w proste słowa, należałoby stwierdzić, że każdy kredyt konsumpcyjny jest kredytem konsumenckim, ale nie każdy kredyt konsumencki jest kredytem konsumpcyjnym.

Kredyt konsumencki to kredyt celowy

Kredyt konsumpcyjny bardzo rzadko pojawia się w ofercie bankowej. Z doświadczeń wielu osób wynika, że we wniosku kredytowym zawsze pojawia się pytanie o cel. Zresztą, potwierdza to ustawa prawo bankowe, a dokładniej artykuł 69 tego dokumentu: Przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.

Bank może w związku z tym ustalić hierarchię celów i zdecydować, że jeden cel będzie bardziej punktowany, inny mniej, a jeszcze inny – wykluczać będzie możliwość zaciągnięcia kredytu.

Banki nieprzychylne inwestycjom

Banki bardzo niechętnie przeznaczają kredytów konsumenckich przeznaczonych na inwestycje. Nie powinniśmy więc liczyć na pieniądze, za które chcielibyśmy zakupić akcje, obligacje, czy inne papiery wartościowe. Rynek inwestycyjny jest tak szeroki i skomplikowany, że przeciętny konsument musiałby być wyposażony w bardzo rozległą wiedzę i doświadczenie, by sobie na nim poradzić. Dodatkowo rynek ten jest bardzo niestabilny i podatny na wpływy zewnętrzne: sytuację gospodarczą, kształt prawny i ustrojowy otoczenia rynku inwestycyjnego, a nawet wydarzenia na arenie międzynarodowej.

Bank, znając realia inwestycyjne, może więc uznać, że kredytobiorca nie poradzi sobie z tym zadaniem. Z tego powodu nie udzieli finansowania, bo uzna, że jest to zbyt duże ryzyko utraty pieniędzy kredytowych, ale też własnych środków. Konsekwencją takiego postępowania byłoby to, że kredytobiorca nie byłby w stanie oddać pożyczonych pieniędzy, co wygenerowałoby stratę dla banku.

Złoto, obce waluty, BitCoin

Ryzykiem w oczach banku będzie również obracanie walutami i kruszcami. Co prawda niebezpieczeństwo jest w tym wypadku mniejsze niż przy rynku akcyjnym, ale wciąż z duże, by móc spokojnie pożyczyć pieniądze. Prawdą jest również to, że banki nie przepadają za obrotem innymi środkami płatniczymi i bardzo nieprzychylnie patrzą na wszelkiego rodzaju niecodzienne rozwiązania niegotówkowe, takie jak popularny w ostatnich latach BitCoin.

Leczenie

Uzyskanie kredytu na przeprowadzenie koniecznej do powrotu do zdrowia terapii jest często ostatnią deską ratunku dla wnioskujących. Niestety, jakkolwiek bezdusznie by to nie brzmiało, bank jest niechętny udzielić kredytu osobie, która wykazuje się złym stanem zdrowia. Zawsze istnieje przecież ryzyko tego, że choroba spowoduje utratę pracy czy nawet życia. Prawdopodobieństwo, że taki kredyt nie zostanie spłacony, jest więc wysokie, nawet jeśli w momencie ubiegania się o kredyt wnioskujący ma wysoką zdolność kredytową. W takiej sytuacji bank może zgodzić się na pożyczenie pieniędzy, ale pod pewnymi warunkami – np. pod zastaw nieruchomości czy samochodu.

Pożyczka pozabankowa na dowolny cel

Kredyty konsumpcyjne to raczej domena pożyczek pozabankowych. Wypełniając wniosek pożyczkowy, rzadko spotkamy się z pytaniem o to, jaki jest cel pożyczki. Większość pożyczkodawców o to nie zapyta, a jeśli tak się stanie, to pytanie pojawi się raczej w celach statystycznych, służących profilowaniu klientów i ulepszaniu oferty konkretnie pod ich potrzeby. Zwykle również pożyczkodawca nie będzie miał możliwości dokładnego zbadania tego celu – we wniosku pożyczkowym jest on wybierany z rozwijanego menu, co jest sporym ograniczeniem i znajduje się tam tylko kilka kategorii celowych.

Co więcej, pożyczkodawca pozabankowy absolutnie nie rozliczy nas z tego, na co wydaliśmy pieniądze. Możemy więc spokojnie starać się o pożyczkę na wymienione we wcześniejszych paragrafach cele. Pamiętajmy jedynie o tym, że to własny rozsądek i troska o bezpieczeństwo jest najlepszym doradcą w takich przypadkach.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

facebook