Nie masz z czego oszczędzać? Najlepsze sposoby na powiększenie budżetu o kilkaset złotych
5 (100%) 1 głosów

Nie masz z czego oszczędzać? Najlepsze sposoby na powiększenie budżetu o kilkaset złotych

Skuteczne zarządzanie domowym budżetem to nie tylko ograniczenie zbędnych wydatków, ale również szukanie sposobów na wygenerowanie dodatkowych zysków. W artykule zdradzimy najlepsze sposoby na powiększenie budżetu o kilkaset złotych.

Nie masz z czego oszczędzać? A może zwyczajnie nie wiesz, od czego zacząć? Wbrew obiegowej opinii oszczędzanie nie jest domeną ludzi bogatych. Sukces w pomnażaniu oszczędności nie wynika z jednorazowych zrywów, lecz z systematyczności i dobrych nawyków. A te można w sobie wyrobić.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia

Z powodzeniem można uznać, że chcąc gromadzić oszczędności, ważniejsze od stanu konta jest to, jak traktujesz swoje pieniądze. Jeśli wydajesz gotówkę lekką ręką, lubisz spontaniczne zakupy i nie planujesz swoich wydatków, istnieje ogromna szansa, że pod koniec miesiąca Twoje konto będzie zupełnie puste. Bez względu na to, jaka kwota zasila je każdego miesiąca. Zgodnie ze znanym przysłowiem, apetyt rośnie bowiem w miarę jedzenia.

Kiedy po zakończeniu studiów Paulina znalazła swoją pierwszą pracę w stolicy, zarabiała niespełna 2300 zł. Taka pensja wystarczała dziewczynie na wynajęcie pokoju, zakup żywności, środków czystości i odzieży oraz niedrogie rozrywki. Gdy po kilku latach pracy w korporacji Paulina awansowała i dostała podwyżkę, zmieniły się również jej potrzeby. Pokój zamieniła na samodzielną kawalerkę, a autobus komunikacji miejskiej — na wzięty na kredyt samochód. Zamiast gotować w domu, coraz częściej jadała na mieście, a weekendy w rodzinnym domu zastąpiła pobytami w ekskluzywnych hotelach. Niestety, szybko okazało się, że wyższy standard życia generuje zdecydowanie wyższe niż myślała koszty. Samochód wymaga przecież ubezpieczenia, regularnych przeglądów, a nierzadko także wizyty w warsztacie, a samodzielne użytkowanie mieszkania oznacza konieczność pokrywania wszystkich dodatkowych opłat w pojedynkę. Mimo że Paulina zarabiała teraz zdecydowanie więcej niż kilka lat temu, pieniędzy brakowało coraz częściej. Aby dotrwać do pierwszego, kobieta niejednokrotnie ratowała się szybką pożyczką pozabankową.

Czy o to właśnie chodzi? Nie do końca… Kluczem do sukcesu w oszczędzaniu jest życie poniżej swoich możliwości finansowych. Nie chodzi jednak o to, by z korzystającego z życia młodego człowieka stać się nagle pozbawionym przyjemności ascetą. Aby zachować zdrowy balans, warto dokładnie planować własne finanse, analizować codzienne wydatki, nie rezygnując przy tym z ulubionych aktywności. Co, jeśli zarabiam naprawdę niewiele, ledwo wiążę koniec z końcem, a o oszczędnościach mogę jedynie pomarzyć?

Szukaj sposobów na dodatkowe zyski

Jeśli wysokość Twojej pensji pozostawia wiele do życzenia, warto poszukać sposobów, które pomogą Ci wygenerować dodatkowe zyski. Poniżej przedstawiamy te, które pomogą Ci sprytnie zaoszczędzić.

1. Renegocjuj warunki kredytu hipotecznego

Jeśli posiadasz kredyt hipoteczny, skutecznym sposobem na obniżenie wysokości raty może być renegocjowanie z bankiem jego warunków. Choć osiągnięcie takiego celu może być w tym przypadku stosunkowo trudne, zdecydowanie warto spróbować.

2. Korzystaj z bankowych narzędzi do sprytnego oszczędzania

Niektóre banki oferują swoim klientom narzędzia, umożliwiające odkładanie drobnych kwot, po wybranych transakcjach na rachunku lub po płatności kartą do konta. Jednym z nich jest mSaver, oferowany przez mBank. Umożliwia on wygenerowanie oszczędności poprzez:

 • zaokrąglenie do pełnych dziesięciu złotych;
 • przesłanie na konto oszczędnościowe określonego procentu transakcji (od 1% do 15%);
 • przesłanie na konto oszczędnościowe stałej kwoty z każdej transakcji (od 3 do 10 zł).

Dzięki takim narzędziom oszczędzanie jest zupełnie bezwysiłkowe. Niewielkie kwoty, wędrujące na rachunek oszczędnościowy nie są z reguły odczuwalne dla portfela, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność takiego sposobu oszczędzania.

Oprócz mBanku podobne aplikacje oferują również:

 • Credit Agricole
 • ING
 • Getin Bank
 • PKO BP

3. Szukaj promocji bankowych

Promocje bankowe to skuteczny sposób na zasilenie swojego budżetu dodatkową kwotą. Spełniając określone przez bank kryteria, możesz zarobić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie.
Przykład: nowi klienci ING, którzy założą konto osobiste z Lwem, mogą zgarnąć nawet 140 zł.
Aby skorzystać z promocji, należy być nowym klientem banku, czyli osobą nieposiadającą żadnego konta osobistego z Lwem. Jeśli spełniasz ten warunek, załóż konto osobiste wraz z rachunkiem oszczędnościowym oraz dowolną kartą debetową.
Jeśli masz od 18 do 25 lat, aby zgarnąć 100 zł premii, musisz wykonać 8 płatności (na dowolne kwoty) kartą i/lub BLIK-iem w sklepach, lub internecie. Jeśli chcesz powiększyć kwotę premii do 120 zł, konieczne będzie także spełnienie jednego z dwóch warunków:

 • wykonanie co najmniej 3 transakcji bezgotówkowych BLIK-iem za zakupy w sklepach internetowych lub
 • otrzymanie co najmniej jednego wynagrodzenia, lub stypendium na nowo otwarte konto.
  Aby otrzymać aż 140 zł, musisz spełnić oba powyższe warunki.

Jeśli masz więcej niż 25 lat, do otrzymania premii w wysokości 100 zł niezbędne będzie nie 8 płatności kartą, ale wydanie 1000 zł w sklepach i internecie. Aby zgarnąć wyższą o 20 zł kwotę, konieczne będzie spełnienie dodatkowo jednego z dwóch warunków:

 • wykonanie co najmniej 3 transakcji bezgotówkowych BLIK-iem za zakupy w sklepach internetowych lub
 • otrzymanie co najmniej jednego wynagrodzenia na kwotę minimum 1000 zł na nowo otwarte konto (na warunkach podobnych, jak dla osób młodych). Aby otrzymać 140 zł konieczne będzie spełnienie obu powyższych warunków.

4. Zamknij nieużywane rachunki bankowe, limity debetowe i zlikwiduj karty kredytowe

Może się zdarzyć, że konto osobiste, karta kredytowa lub linia debetowa, których nie używasz, wciąż generują koszty. Aby ich uniknąć i pozostawić w kieszeni nawet kilkaset złotych rocznie, koniecznie zrezygnuj z nieużywanych produktów.

5. Spłacaj kredyt walutą kupioną w kantorze internetowym

Jeśli spłacasz kredyt w innej niż polska walucie, skutecznym sposobem na wygenerowanie odczuwalnych dla portfela oszczędności będzie samodzielny zakup waluty w kantorze internetowym. Dzięki niewielkiemu spreadowi, czyli różnicy pomiędzy kursem kupna i sprzedaży, transakcje w kantorach online są zdecydowanie korzystniejsze niż te realizowane przez bank czy tradycyjny, stacjonarny punkty wymiany walut. O tym, jak wybrać najlepszy kantor internetowy przeczytasz w artykule.

6. Korzystaj z przywilejów pracowniczych

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że większość zakładów pracy oferuje atrakcyjne przywileje pracownicze. Może być to np. dofinansowanie wczasów, wsparcie finansowe w trudnych sytuacjach czy możliwość zaciągnięcia nisko oprocentowanej pożyczki. Dzięki wsparciu pracodawcy zaoszczędzisz nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

7. Znajdź tanie ubezpieczenie

Skutecznym sposobem na wygenerowanie oszczędności może być również znalezienie niedrogiej polisy OC i/lub AC. Aby tego dokonać, rozglądaj się za nową polisą już 2 miesiące przed terminem wygaśnięcia aktualnie obowiązującej. Jeśli to możliwe, ureguluj składkę jednorazowo. Dzięki temu zapłacisz za nią nawet 15-20 proc. mniej.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.