Niższa składka OC dzięki współwłasności pojazdu. Jak to działa?
Ocena: 4
(ilość ocen: 15)

Niższa składka OC dzięki współwłasności pojazdu. Jak to działa?

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek zawarcia obowiązkowej polisy ubezpieczeniowej OC. Choć jej zakres jest określony przez prawo i taki sam dla wszystkich towarzystw, ceny polis w zależności od konkretnego ubezpieczyciela mogą różnić się nawet o kil-kaset złotych. W artykule zdradzimy sprawdzone sposoby na obniżenie składki za OC. Podpowiemy również, czy współwłasność pojazdu okaże się dobrym sposobem na ograniczenie kosztów.

Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) chroni kierowców przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń drogowych. Jeśli na drodze dojdzie do wypadku lub stłuczki, koszty naprawy pojazdów osób poszkodowanych oraz wypłaty ewentualnych odszkodowań zostaną pokryte z polisy sprawcy. Warto dodać jednak, że naprawę własnego auta będzie musiał sfinansować już z własnej kieszeni.

Zakres OC a ceny polis

Zakres, warunki zawarcia oraz prawa i obowiązki obu stron umowy ubezpieczeniowej określa Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Te są więc identyczne dla wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych. Nie wszyscy wiedzą jednak, że nawet pomimo takiego samego zakresu ochrony ubezpieczeniowej, ceny polis u poszczególnych ubezpieczycieli mogą różnić się nawet o kilkaset złotych. Skąd te różnice?
Kalkulując cenę polisy, ubezpieczyciel dokonuje oceny własnego ryzyka, biorąc pod uwagę przede wszystkim:

 • zniżki i zwyżki za bezszkodową jazdę (nadmierną szkodowość);
 • wiek kierowcy oraz długość posiadania prawa jazdy;
 • miejsce rejestracji i użytkowania pojazdu;
 • model, markę oraz pojemność silnika samochodu;
 • stan cywilny kierowcy;
 • wykonywany przez kierowcę zawód;
 • dotychczasową historię ubezpieczenia.

Jeśli prawdopodobieństwo, że ubezpieczony spowoduje kolizję, jest wysokie, składka z pewnością nie będzie najniższa. Jeśli ryzyko jest ograniczone do minimum, kierowca będzie mógł liczyć na korzystne warunki finansowe.

Kto zapłaci najwięcej?

Mówiąc w dużym skrócie, za OC najwięcej zapłacą osoby, generujące najwyższe ryzyko spowodowania kolizji:

 • niedoświadczeni, młodzi kierowcy. Właściciel pojazdu, który odebrał prawo jazdy 2 tygodnie temu, ma zdecydowanie większe szanse na spowodowanie kolizji niż doświadczony uczestnik ruchu drogowego, posiadający uprawnienia od kilkunastu lat;
 • seniorzy. Najstarszym kierowcom często brakuje uważności i refleksu. A to sprzyja zwiększonej szkodowości;
 • kierowcy, posiadający zwyżki za wyjątkową szkodowość. Osoby, które w ciągu ostatni lat były sprawcami wypadków, kolizji lub stłuczek zamiast zniżek za bezszkodową jazdę mogą otrzymać zwyżki za wyjątkową szkodowość. A te są dla ubezpieczycieli kluczowym argumentem, przemawiającym za podniesieniem stawek;
 • kierowcy, użytkujący samochód w dużym mieście. Większy ruch z zasady oznacza zwiększone prawdopodobieństwo kolizji;
 • osoby, użytkujące samochody z dużą pojemnością silnika. Jak pokazują statystyki, tacy kierowcy pokonują średnio rocznie więcej kilometrów. A to przekłada się na większe prawdopodobieństwo stłuczki. Większa pojemność silnika to także większa moc samochodu, która przekłada się na większą prędkość- główną przyczynę wypadków;
 • osoby stanu wolnego. W oczach ubezpieczycieli osoba, która nie posiada rodziny, jest bardziej skłonna do ryzykownych zachowań za kierownicą;

Sposoby na obniżenie wysokości składki

Jednym z najskuteczniejszych sposób na obniżenie wysokości składki jest znalezienie ubezpieczyciela, który przychylnie patrzy na klientów takich jak Ty. Jeśli jesteś bardzo młody, poszukaj towarzystwa, oferującego korzystne warunki niedoświadczonym kierowcom. Jeśli wykonujesz zawód pożytku publicznego, znajdź ubezpieczyciela, który premiuje osoby wykonujące takie profesje. Jeśli jesteś singlem, zawrzyj umowę z firmą, dla której stan cywilny ubezpieczonego nie ma kluczowego znaczenia. Wartym przemyślenia rozwiązaniem, które ochroni portfele zwłaszcza początkujących kierowców, może być także uczynienie współwłaścicielem pojazdu innego, bardziej doświadczonego kierowcy. Co możesz zyskać na „takim ruchu”.

Współwłasność pojazdu a stawka OC

Roczny koszt OC dla kierowcy poniżej 26 r.ż, który ma prawo jazdy nie dłużej niż 3 lata, może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Dla młodego człowieka to często zaporowa kwota, której zwyczajnie nie jest w stanie zgromadzić. Aby zaoszczędzić na polisie, młodzi właściciele często czynią współwłaścicielem pojazdu starszego, doświadczonego kierowcę, posiadającego zniżki na bezszkodową jazdę. Zazwyczaj jest to matka, ojciec lub inny członek najbliższej rodziny. Kalkulując cenę polisy, ubezpieczyciel weźmie pod uwagę nie tylko zwyżki za brak doświadczenia młodego kierowcy, ale przede wszystkim zniżki doświadczonego uczestnika ruchu. Choć cena polisy z pewnością nie będzie tak atrakcyjna, jak w przypadku zawarcia umowy wyłącznie przez niego, współwłasność pozwoli ograniczyć koszty nawet o 50 procent, co może przełożyć się na kwotę kilku tysięcy złotych.

Nie tylko niższe koszty

Współwłasność pojazdu i idąca za tym niższa ceny polisy OC to nie jedyny profit, wynikający z takiego rozwiązania. Jeśli uczynisz współwłaścicielem auta osobę, posiadającą zniżki, obniżysz koszty polisy także w przyszłości. Wszystkie lata, w których jako niedoświadczony kierowca posiadałeś auto na współwłasność, budują bowiem Twoją historię ubezpieczeniową. Kiedy po kilku latach zrezygnujesz z niej, zatrzymasz wyższą zniżkę.

Na co uważać?

Każdy kij ma dwa końce — także współwłasność pojazdu ma swoje wady. Jeśli młody kierowca spowoduje szkodę, zniżki utraci również doświadczony współwłaściciel. W praktyce oznacza to dla nich wyższe koszty ubezpieczeń wszystkich posiadanych pojazdów w kolejnym roku.
Na szczęście, wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje obecnie możliwość wykupienia dodatkowej polisy chroniącej przed utratą zniżek po szkodzie, także tej spowodowanej przez współwłaściciela. Takie ” dodatki” pozwalają zachować spokojny sen i ochronić zawartość swojego portfela. Jako że nie są z reguły kosztowne, warto przemyśleć ich wykupienie.

Zniżki a małżeństwo

Małżonkowie, posiadający wspólnotę majątkową mogą wzajemnie korzystać ze swoich zniżek nawet w sytuacji, jeśli pojazd jest zarejestrowany tylko na jedną osobę. Warto wiedzieć jednak, że podobnie, jak w przypadku współwłasności, spowodowanie kolizji przed jednego z partnerów będzie skutkować utratą zniżek drugiego.

Współwłasność pojazdu — formalności

Jeśli chcesz uczynić doświadczonego kierowcę współwłaścicielem swojego auta, powinniście podpisać umowę kupna-sprzedaży lub akt darowizny. Pamiętaj, że w niektórych przypadkach może spoczywać na Tobie obowiązek uiszczenia podatku. Po jego wpłacie odwiedź Wydział Komunikacji i wypełnij wniosek o zmianę w dowodzie rejestracyjnym. Koniecznie dołącz do niego:

 • umowę darowizny lub sprzedaży,
 • dowód rejestracyjny i kartę pojazdu (o ile została wydana),
 • dowód zawarcia polisy OC,
 • dowody osobiste współwłaścicieli.

Co ważne, współwłasność nie musi automatycznie oznaczać podziału własności pojazdu pół na pół. Dla ubezpieczyciela nie będzie miało żadnego znaczenia, który kierowca posiada większą część własności. Podpisując umowę kupna-sprzedaży lub akt darowizny, koniecznie wskaż jaka część samochodu pozostanie Twoją własnością, a jaką przekażesz innej osobie.

Polecane oferty

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 5000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniona szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Pożyczka Plus to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 3000 zł za darmo.

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

Najlepsze firmy pożyczkowe

1.
Ocena: 3.89
(ilość ocen: 624)
2.
Ocena: 3.91
(ilość ocen: 346)
3.
Ocena: 4.04
(ilość ocen: 750)
4.
Ocena: 4.08
(ilość ocen: 1194)
5.
Ocena: 3.92
(ilość ocen: 455)