Oceń

NNW — kiedy najbardziej przyda się w podróży?

Dwa długie, pełne słońca wakacyjne miesiące są doskonałą okazją do szalonych podróży. Także po Polsce. Jeśli chcesz poznawać uroki naszego kraju, koniecznie zadbaj o kilka istotnych kwestii. Jedną z najważniejszych jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej. W artykule sprawdzimy, dlaczego warto sięgnąć po ubezpieczenie NNW. Podpowiemy również, kiedy najbardziej przyda się w podróży.

Nie ulega wątpliwości, że nie wszystkie zdarzenia losowe można przewidzieć. Na szczęście, dzięki odpowiedniej polisie ubezpieczeniowej można zminimalizować skutki wielu z nich. Skutecznym sposobem na osiągnięcie takiego celu będzie wykupienie ubezpieczenia NNW.

Czym jest ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków należy do grupy ubezpieczeń osobowych. Zakres ochrony ubezpieczeniowej NNW obejmuje najcenniejsze dobra — zdrowie i życie człowieka. W przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego nieszczęśliwym wypadkiem ubezpieczyciel wypłaci należne odszkodowanie. Ważne: świadczenia z tytułu NNW są niezależne od tego, które przysługują z polisy OC sprawcy. Jeśli ucierpisz w kolizji, której nie spowodujesz, otrzymasz środki nie tylko z OC sprawcy, ale również z NNW.

Zakres ochrony NNW

Zakres ochrony ubezpieczeniowej zależy od konkretnego towarzystwa i wybranego przez ubezpieczonego pakietu. W większości przypadków ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu spowodowany:

  • zdarzeniami, powstałymi na skutek ruchu pojazdu:

A. przy wsiadaniu bądź wysiadaniu z pojazdu,
B. podczas przebywania w aucie w trakcie zatrzymania bądź postoju pojazdu,
C. podczas naprawy pojazdu na trasie jazdy,
D. podczas załadowywania bądź rozładowywania przyczepy, zespolonej bezpośrednio z pojazdem

 • w razie następstw chorób, takich jak zawał serca czy udar,
 • w razie następstw nieszczęśliwych wypadków spowodowanych uprawianiem sportu,
 • w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu, tj. w razie częściowego lub całkowitego inwalidztwa,
 • w razie pobytu w szpitalu.

Część polis zapewnia wypłatę świadczeń również w przypadku:

 • śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku,
 • trwałego uszczerbku na zdrowiu,
 • transportu zwłok i pogrzebu,
 • leczenia szpitalnego w Polsce
 • leczenia szpitalnego poza granicami kraju.

Ważna suma ubezpieczenia

Warto wiedzieć, że wysokość odszkodowania, jakie w razie wypadku wypłaci ubezpieczyciel, zależy nie tylko od stopnia uszczerbku na zdrowiu, ale również od kwoty ubezpieczenia. Jeśli jesteś ubezpieczony od następstw nieszczęśliwych wypadków na kwotę 100 000 zł, a spadając z roweru, złamiesz obojczyk, wysokość odszkodowania wyniesie 8000 zł (takie zdarzenie szacuje się bowiem jako 8-procentowy uszczerbek na zdrowiu). Jeśli suma ubezpieczenia wyniesie 20 000 zł, wysokość świadczenia będzie proporcjonalnie niższa i wyniesie jedynie 1600 zł. Biorąc pod uwagę fakt, że ubezpieczenie NNW jest stosunkowo niedrogie, warto ubezpieczyć się na jak najwyższą kwotę. W przypadku wystąpienia zdarzenia losowego otrzymasz bowiem świadczenie, które pozwoli na pokrycie kosztów leczenia (także za granicą) i w największym stopniu zrekompensuje nieodwracalne szkody na zdrowiu czy konieczność długiej hospitalizacji.

NNW na wakacjach

Posiadanie NNW okaże się nieocenionym wsparciem:

 • jeśli chcesz czuć się bezpiecznie w każdej sytuacji. Wykupienie polisy NNW będzie zasadne zawsze wtedy, kiedy chcesz mieć absolutną pewność, że w przypadku nieszczęśliwego wypadku otrzymasz kompleksową pomoc i wsparcie ubezpieczyciela;
 • jeśli podczas urlopu to Ty spowodujesz kolizję. W takim przypadku wypłacone przez ubezpieczyciela świadczenia pozwolą pokryć koszty pobytu w szpitalu, rehabilitacji, zabiegów chirurgicznych etc.;
 • jeśli podróżujesz z rodziną. Większość polis NNW zapewnia ochronę ubezpieczeniową nie tylko kierowcy, ale również podróżującym z nim pasażerom;
 • jeśli podróżujesz z dziećmi. To właśnie najmłodsi członkowie rodziny są zazwyczaj najbardziej aktywni i co za tym idzie narażeni na wypadki;
 • jeśli podczas wakacji będziesz uprawiał sport. Koszty leczenia i rehabilitacji złamań, zwichnięć i skręceń — zwłaszcza poza granicami naszego kraju — mogą być bardzo wysokie. Posiadając stosowne ubezpieczenie NNW, nie będziesz musiał pokrywać ich z własnej kieszeni;
 • jeśli na skutek nieszczęśliwego wypadku będziesz zmuszony poddać się dłuższej hospitalizacji lub rehabilitacji. W takim przypadku nie tylko unikniesz dodatkowych kosztów, ale nie narazisz na nie także swoich najbliższych.

NNW a sport na wakacjach

Lubisz aktywnie spędzać czas? Podczas wakacji planujesz uprawianie sportu? Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej polisy, upewnij się, w jaki sposób towarzystwo ubezpieczeniowe definiuje „sport amatorski” i co określa mianem „sportów wyczynowych” i „sportów wysokiego ryzyka”. Może się bowiem okazać, że wykupiona polisa nie spełni Twoich oczekiwań i okaże się zupełnie bezużyteczna. Informacji na temat definicji poszczególnych pojęć poszukaj w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Uważaj na wyłączenia odpowiedzialności

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ubezpieczyciel ma prawo do odmowy wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia NNW. Może dokonać tego, jeśli zaistnieją przesłanki do wyłączenia jego odpowiedzialności. Należą do nich sytuacje powstałe na skutek:

 • spożycia alkoholu, narkotyków bądź innych środków odurzających,
 • prób popełnienia przestępstwa,
 • prowadzenia pojazdów mechanicznych bez stosownych uprawnień,
 • niewłaściwego leczenia chorób lub niestosowania się do zaleceń lekarskich,
 • uprawiania dyscyplin, wyłączonych z zakresu ubezpieczenia.

Przykład. Jeśli do wypadku doszło, gdy prowadziłeś samochód kolegi, nie mając prawa jazdy — ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Takie prawo będzie miał również wtedy, kiedy uprawiałeś sport, będąc pod wpływem alkoholu lub innych sytuacji odurzających.

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, przed zawarciem umowy ubezpieczeniowej, dokładnie przeanalizuj wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Chcesz zapewnić sobie dodatkową ochronę?

Podróżujesz samochodem? Zależy Ci na tym, aby zwiększyć zakres ochrony ubezpieczeniowej? Oprócz polisy NNW wykup również ubezpieczenie Assistance. Ubezpieczenie Assistance zapewnia kierowcy i pasażerom kompleksową, całodobową pomoc w przypadku:

 • wypadku lub kolizji,
 • kradzieży pojazdu,
 • awarii pojazdu na trasie,
 • innych nieplanowanych sytuacji.

Assistance w podróży

W zależności od swoich preferencji możesz wykupić polisę Assistance na cały rok, kilka miesięcy lub tylko na czas urlopu. Zakres ochrony ubezpieczeniowej może obejmować wyłącznie nasz kraj lub również inne kraje. Zanim podejmiesz decyzję, dokładnie przeanalizuj swoje oczekiwania i potrzeby. Dzięki temu polisa najlepiej spełni swoją rolą.

Kiedy przyda się Assistance?

Jeśli będziesz podróżował samochodem, ubezpieczenie Assistance okaże się szczególnie przydatne, w sytuacji gdy:

 • podczas podróży zabraknie Ci benzyny. Już jeden telefon do ubezpieczyciela wystarczy, abyś w ciągu kilku godzin mógł kontynuować podróż z pełnym bakiem;
 • akumulator odmówi posłuszeństwa. Jeśli akumulator w Twoim samochodzie odmówił współpracy, ubezpieczyciel pomoże Ci uruchomić pojazd;
 • podczas podróży dojdzie do stłuczki lub kolizji. W takim przypadku ubezpieczyciel zapewni Ci transport do najbliższego (lub wskazanego przez Ciebie-w zależności od warunków ubezpieczenia) serwisu;
 • podczas podróży dojdzie do awarii pojazdu. Jeśli naprawa samochodu na miejscu zdarzenia będzie możliwa, po usunięciu usterki będziesz mógł kontynuować podróż. Jeśli sprawa okaże się bardziej skomplikowana, a auta nie da się naprawić „od ręki”, ubezpieczyciel zapewni Ci nocleg w hotelu oraz pojazd zastępczy.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.