Nie ma chyba funkcjonariusza publicznego, który budziłby tak duży strach, jak komornik. Jego działalność w wielu przypadkach wiąże się bowiem z utratą cennych przedmiotów i sporym stresem. Osoby aktualnie posiadające zobowiązania w instytucjach finansowych może zainteresować nowa ustawa o komornikach sądowych i egzekucji komorniczej oraz ustawa o kosztach komorniczych. Obie z nich zaczną funkcjonować już w styczniu 2019 roku i wprowadzą spore zmiany. Czego dotyczą nowe przepisy komornicze?
Na tej stronie znajdziesz:
Jednym z obszarów, w których zostały wprowadzone największe zmiany, jest sposób prowadzenia egzekucji. Nowe przepisy komornicze 2019 dotkną obszarów, takich jak:
Ogromna liczba skarg na komorników skłoniła ministerstwo sprawiedliwości do tego, by wprowadzić ściślejszą kontrolę nad tym urzędem. Na mocy nowych przepisów komorniczych w 2019 roku, bezpośredni nadzór nad komornikami zyskuje Minister Sprawiedliwości. Będzie on mógł:
Podobne uprawnienia, poprzez bezpośredni wniosek do Ministra Sprawiedliwości, zyskają również prezesi sądów rejonowych, w obrębie których działa komornik. Mogą to zrobić na podstawie skargi na komornika, własnych obserwacji lub na podstawie kontroli – przeprowadzanej doraźnie lub cyklicznie co dwa lata.
Zmianą najistotniejszą, a dotyczącą kosztów egzekucji komorniczej, jest wprowadzenie nowych zasad ich naliczana. Do tej pory były one wyznaczana procentowo od średniego wynagrodzenia (czyli rosły z roku na rok). Od stycznia zostaną one ustalone kwoto i będą to kwoty stałe. Najniższa opłata komornicza będzie wynosić 150 złotych, zaś najwyższa – 50 000 złotych. Procentowe opłaty egzekucyjne zatrzymają się natomiast na pułapie 3 oraz 5% i będą uzależnione od czasu, w którym zadłużenie zostanie spłacone. Jeśli dłużnik odda pieniądze przed upływem 30 dni od momentu dostarczenia mu zawiadomienia o egzekucji, zapłaci tylko 3%.
Dłużnikowi zostanie także dana możliwość wnioskowania o zmniejszenie kosztów, jeżeli w znacznym stopniu będą one ograniczać jego zdolność finansową. Sąd, na podstawie przedstawionych przez wnioskodawcę dowodów, może obniżyć należne opłaty do jednej trzeciej ustalonej ustawowo kwoty.
Ograniczeniom będzie podlegać również samo stanowisko komornika. Od stycznia funkcje komornicze będzie mogła pełnić osoba w wieku 28-65 lat. Dodatkowo nałożony zostanie także obowiązek składania obszernych oświadczeń dotyczących majątku osobistego oraz zakaz pracy zarobkowej niezwiązanej z działalnością naukowo-dydaktyczną.
Ograniczona zostanie również liczba spraw, którymi będzie mógł zająć się pojedynczy komornik. Nie może on przyjąć nowej sprawy od wierzyciela, jeżeli zalega ze swoimi sprawami od przynajmniej 6 miesięcy lub wykracza poza wyznaczony limit. Nowa ustawa ustala ten limit na 5000 spraw rocznie. To dalej bardzo dużo, bo około 13 spraw dziennie, nawet jeśli liczyć weekendy i święta. Bardziej restrykcyjny limit dosięgnie komorników, którzy w ostatnim roku wykonali tylko 35% skutecznych egzekucji i wyniesie 2500 spraw rocznie.
Wydźwięk zmian niewątpliwie sprawi, iż dłużnicy znajdą się w zdecydowanie lepszej sytuacji niż dotychczas. Z pewnością najwięcej z nich zwróci uwagę na znacznie niższe koszty postępowania komorniczego, a więc i większą łatwość spłacenia zadłużenia. Na plus nowym ustawom trzeba zapisać również to, że zostanie roztoczona większa kontrola nad wykonywaniem funkcji komorniczych. Zmniejszy to prawdopodobieństwo zaniedbań i nadużyć, które do tej pory nie były wcale takie rzadkie i poniekąd wynikały z luk prawnych.
Sponsorujemy
Nasze wyróżnienia
Nasi partnerzy
Komentarze
Brawo.Nareszcie rząd zobaczyl czlowieka .