Pakiet antykryzysowy dla Przedsiębiorców – aktualizacja po 28.03

Aktualizacja: 2020-03-31
Data publikacji: 2020-03-19
Autor: Katarzyna Jóźwik
Ocena: 4
(ilość ocen: 1)

W sobotę, 28 marca br. rano Sejm przyjął pakiet ustaw tworzących tzw. Tarczę Antykryzysową. Według rządu, całkowita wartość tego pakietu to co najmniej 10% PKB. Czy pakiet antykryzysowy pomoże również osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji, a mają do spłaty pożyczki. Sprawdźmy.

Wsparcie dla MSP

Tarcza antykryzysowa ma przede wszystkim stanowić wsparcie dla pracowników oraz dla małych i średnich firm. Zaproponowane rozwiązania obejmują: gwarancje kredytowe, finansowanie leasingu dla firm transportowych, a także mikropożyczki do 5 tys.
Pożyczki dla mikrofirm

W ramach pomocy rząd zaproponował rozwiązanie, w ramach którego 500 000 mikrofirm, które zatrudniają do 9 pracowników, będzie mogło skorzystać z pożyczek w wysokości 5 tys. zł. Ponadto sektor przedsiębiorstw skorzysta z dopłat BGK do odsetek kredytów – z funduszu dopłatowego do odsetek od kredytów w kwocie 500 mln zł. Firmy transportowe dostaną wsparcie na refinansowanie umów leasingowych.
Istotna z punktu widzenia przedsiębiorców jest również możliwość obliczenia zdolności kredytowej firmy w oparciu o dane finansowe z końca ubiegłego roku. Tak, aby tegoroczne wyniki, na które wpłynęła recesja nie miały wpływu na brak możliwości otrzymania kredytu, czy innego finansowania w 2021 roku.

Gwarancje z Banku Gospodarstwa Krajowego dla firm

Sektor MŚP dostanie możliwość uzyskania kredytu z gwarancją de minimis do wysokości 3,5 mln zł. BGK zwiększył w ramach programu zabezpieczenie z 60 proc. do 80 proc. kwoty kredytu. Dodatkowo BGK zrezygnowało z pobierania prowizji za udzielenie gwarancji, która wcześniej wynosiła 0,5 proc., a okres kredytu obrotowego nią objętego wydłużył z 27 do 39 miesięcy. Z gwarancji tych może skorzystać każda firma sektora MŚP, która dotychczas spełniała kryteria określone w programie gwarancji de minimis, niezależnie od branży.

Fundusz Gwarancji Płynnościowych dla firm bez zaległości

Bank Gospodarstwa Krajowego chce też utworzyć Fundusz Gwarancji Płynnościowych dla firm, które na 1 lutego 2020 nie miały zaległości w ZUS, US i banku kredytującym. W jego ramach udzielane mają być gwarancje dla średnich i dużych firm dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Fundusz miałby gwarantować zabezpieczenie do 80 proc. kwoty kredytu tylko do nowych lub odnawianych kredytów. Kwota kredytu objętego gwarancją mogłaby wynieść nawet 250 mln zł. Kwota gwarancji to z kolei od 3,5 mln zł do 200 mln zł, na okres min. 12 m-cy.

Inne ułatwienia dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy dotknięci skutkami koronawirusa będą mogli również skorzystać z takich ułatwień jak:

  • Odroczenie danin publicznych – PIT, CIT, VAT, składek na ZUS – bez opłat i odsetek,
  • Przedłużenie do końca maja terminu na złożenie deklaracji podatkowej PIT,
  • Możliwość rozliczenia całej tegorocznej straty w przyszłym roku,
  • Ubezpieczenia obrotu handlowego KUKE,
  • Przesunięcie wejścia w życie nowego JPK – od 1 lipca 2020 r,
  • Przesunięcie płatności za media.

Większe firmy, prowadzące inwestycje skorzystają w następujący sposób:

  • Wprowadzone zostanie odstąpienie od kar za opóźnienia w przetargach publicznych,
  • 100 tys. MŚP dostanie możliwość uzyskania kredytu z gwarancją de minimis do wysokości 3,5 mln zł,
  • Przedsiębiorstwa dostaną pomoc z BGK w postaci dopłat do odsetek kredytu.

Pakiet Impulsów Nadzorczych od KNF

KNF pracuje natomiast nad #PIN czyli Pakietem Impulsów Nadzorczych na rzecz Bezpieczeństwa i Rozwoju. Działania mają na celu wzmocnienie odporności sektora bankowego i możliwości finansowania gospodarki. Trwają prace banków i instytucji państwowych mających na celu sprawne wdrożenie tych inicjatyw. KNF chce osiągnięcia równowagi między zapewnieniem właściwych wskaźników stabilności systemu finansowego, a utrzymaniem w wsparciem aktywności gospodarczej.

Wakacje kredytowe

Warto również zaznaczyć, że w ramach rozwiązań łagodzących ekonomiczne skutki epidemii koronawirusa UOKiK zaproponował, żeby po złożeniu wniosku przez kredytobiorcę, instytucja finansująca zawieszała umowę kredytu konsumenckiego lub hipotecznego na rok. Zgodnie z propozycją Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zawieszenie wykonania umowy następowałoby z dniem złożenia wniosku przez kredytobiorcę.

Wsparcie ZBP

Z kolei Związek Banków Polskich ogłosił plan wsparcia kredytobiorców. W jego ramach banki mają ułatwiać możliwość odroczenia spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub kapitałowych na okres do trzech miesięcy. Jest to propozycja zarówno dla posiadaczy kredytów hipotecznych, konsumpcyjnych, czy leasingu. Spłata może być odroczona nawet do 3 miesięcy, przy minimum formalności i przy skróconym okresie rozpatrywania wniosku.
Tarcza antykryzysowa to nie jedyny, ale bardzo istotny pakiet pomocowy, który ma pomóc przetrwać, zarówno pracownikom, jak i pracodawcom w kryzysie. Tempo prac wskazuje na to, że wdrożenie pakietu to kwestia dni. Na skutki wprowadzenia tych ułatwień będziemy jednak musieli trochę poczekać.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo