Nowy projekt ustawy antylichwiarskiej już od jakiegoś czasu elektryzuje środowiska związane z sektorem pożyczek pozabankowych. Przepisy w obecnym kształcie, w znacznym stopniu ograniczają dopuszczalne koszty pozaodsetkowe, co według wielu ekspertów może doprowadzić do upadku całej branży. Przedstawiciele Konfederacji Przedsiębiorstw Finansowych, Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych oraz Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego zdecydowali się skierować do Premiera Mateusza Morawieckiego petycję w sprawie rewizji proponowanych zmian.
Autorzy petycji zawarli w swoim apelu długą listę negatywnych konsekwencji związanych z przyjęciem aktualnego wyglądu ustawy antylichwiarskiej:
Dotychczas, petycję PZIP, KPF i FRRF, w sprawie rewizji przepisów ustawy o przeciwdziałaniu lichwie podpisało już ponad 4500 osób.
W petycji, przedstawiciele sektora pozabankowego, podkreślają, że wbrew panującym opiniom, powtarzanym również przez przedstawicieli rządu, instytucje pożyczkowe nie stosują lichwy i są podmiotami, działającymi zgodnie z prawem.
Branża wielokrotnie wykazywała troskę o jakość oferowanych usług, angażując się w działania zmierzające do samoregulacji – przykładem są tu Zasady Dobrych Praktyk PZIP, które określają normy odpowiedzialnego postępowania dla firm pożyczkowych.
Autorzy petycji wskazują, że branża jest gotowa na dialog i wypracowanie wspólnego stanowiska z rządem (tak, jak w przypadku poprzednich projektów ustawy), jednak aby to było możliwe, konieczne jest wstrzymanie lub zmiana działań. W przeciwnym wypadku, nie będzie komu dyskutować, gdyż branża upadnie.
Za wstrzymaniem dalszych prac na projektem ustawy jest również Komisja Europejska, która pod koniec czerwca zdecydowała się na wprowadzenie trzymiesięcznego okresu “zawieszenia”. Daje on Komisji i innym państwom czas na przeanalizowanie ewentualnych skutków przepisów i podjęcie odpowiednich działań.
Sponsorujemy
Nasze wyróżnienia
Nasi partnerzy
Komentarze