Petycja PZIP – Nie likwidujmy branży instytucji pożyczkowych w Polsce!

Aktualizacja: 2019-11-08
Data publikacji: 2019-07-22
Autor: Emila Biernaciak
Ocena: 4.79
(ilość ocen: 29)

Nowy projekt ustawy antylichwiarskiej już od jakiegoś czasu elektryzuje środowiska związane z sektorem pożyczek pozabankowych. Przepisy w obecnym kształcie, w znacznym stopniu ograniczają dopuszczalne koszty pozaodsetkowe, co według wielu ekspertów może doprowadzić do upadku całej branży. Przedstawiciele Konfederacji Przedsiębiorstw Finansowych, Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych oraz Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego zdecydowali się skierować do Premiera Mateusza Morawieckiego petycję w sprawie rewizji proponowanych zmian.

Petycja o zachowanie branży pozabankowej

Autorzy petycji zawarli w swoim apelu długą listę negatywnych konsekwencji związanych z przyjęciem aktualnego wyglądu ustawy antylichwiarskiej:

  • upadek legalnie działających firm – wbrew powszechnym opiniom, rentowność sektora nie jest wysoka i wynosi około 3,2% (w przeliczeniu, średni dochód na jednego klienta wynosi około 70 zł). Ustawowe ograniczenia sprawią, że instytucje nie będą w stanie finansować bieżącej działalności i upadną, co oznacza koniec chwilówek.
  • wykluczenie około 3 milionów Polaków z rynku finansowego – dotyczy to głównie osób z małych miejscowości i terenów wiejskich, które ze względu na niską atrakcyjność dla banków i SKOK-ów, mają problem z uzyskaniem legalnych źródeł finansowania.
  • nadmierny i niekontrolowany rozwój szarej strefy – wykluczone osoby, przyparte do muru, przejdą do “lichwiarskiego podziemia”, co może skutkować mnożeniem się przypadków nieuczciwych praktyk finansowych.
  • likwidacja około 40 000 miejsc pracy, ustawa przyczyni się do zwiększenia bezrobocia i kosztów związanych ze służbami zatrudnienia.
  • ograniczenie konkurencji na rynkufirmy pożyczkowe konkurują dzisiaj o klientów m.in. z bankami, co pozytywnie wpływa na całą branżę kredytową i jakość oferowanych usług.
  • spadek wpływów do budżetu państwa z tytułu podatków – organizacje pożyczkowe to legalnie działające podmioty, które dostarczają państwu dochody w wysokości około 2,2 mld złotych rocznie. Ustawa może doprowadzić do upadku wielu z nich i zmniejszenia wpływów.
  • problemy na rynku finansowym – ograniczenie działalności instytucji pozabankowych może doprowadzić do rozchwiania rynku finansowego, spowolnienia całego sektora oraz kryzysu.

Dotychczas, petycję PZIP, KPF i FRRF, w sprawie rewizji przepisów ustawy o przeciwdziałaniu lichwie podpisało już ponad 4500 osób.

Branża jest gotowa na dialog

W petycji, przedstawiciele sektora pozabankowego, podkreślają, że wbrew panującym opiniom, powtarzanym również przez przedstawicieli rządu, instytucje pożyczkowe nie stosują lichwy i są podmiotami, działającymi zgodnie z prawem.

Branża wielokrotnie wykazywała troskę o jakość oferowanych usług, angażując się w działania zmierzające do samoregulacji – przykładem są tu Zasady Dobrych Praktyk PZIP, które określają normy odpowiedzialnego postępowania dla firm pożyczkowych.

Autorzy petycji wskazują, że branża jest gotowa na dialog i wypracowanie wspólnego stanowiska z rządem (tak, jak w przypadku poprzednich projektów ustawy), jednak aby to było możliwe, konieczne jest wstrzymanie lub zmiana działań. W przeciwnym wypadku, nie będzie komu dyskutować, gdyż branża upadnie.

Za wstrzymaniem dalszych prac na projektem ustawy jest również Komisja Europejska, która pod koniec czerwca zdecydowała się na wprowadzenie trzymiesięcznego okresu “zawieszenia”. Daje on Komisji i innym państwom czas na przeanalizowanie ewentualnych skutków przepisów i podjęcie odpowiednich działań.

 

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo