Płacę później — czym jest nowoczesna usługa od PayU

Aktualizacja: 2020-01-10
Data publikacji: 2018-05-22
Autor: Agnieszka Fodrowska
Ocena: 3.85
(ilość ocen: 62)

PayU „Płacę później” to nowoczesna metoda płatności za internetowe zakupy. Dzięki niej klienci mogą odroczyć termin zapłaty nawet o 30 dni. W artykule sprawdzimy, jak w praktyce działa ta usług i kiedy warto z niej skorzystać.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, dostawcy usług finansowych nieustająco poszerzają zakres świadczonych usług. Leasing w Allegro, darmowe pożyczki oferowane przez instytucje pozabankowe czy bankowe aplikacje mobilne, ułatwiające i usprawniające wykonywanie transakcji to tylko niektóre przykłady takich działań. Dziś weźmiemy pod lupę system odroczonej płatności PayU. Dzięki niemu klienci mogą zrobić zakupy dziś i zapłacić za nie nawet w ciągu miesiąca!

Czym jest PayU „Płacę później”?

PayU „Płacę później” to system płatności, umożliwiający odroczenie spłaty nawet o 30 dni. Korzystając z usługi… zaciągasz więc darmową pożyczkę krótkoterminową z RRSO na poziomie 0%. Jedyną kwotą, jaką będziesz musiał zwrócić, jest ta, wydana na zakupy. Korzystając z systemu PayU „Płacę później”, nie zapłacisz prowizji, odsetek, ubezpieczenia i żadnych innych kosztów dodatkowych.

Partnerem finansowym i tym samym instytucją, udzielającą pożyczki jest Kreditech — innowacyjna firma z branży Fintech, założona w 2012 w Niemczech. Współpraca ze sprawdzonym, kompetentnym partnerem to gwarancja bezpieczeństwa oraz szybkiego i sprawnego procesu. Rolą PayU jest więc pośrednictwo pomiędzy pożyczkobiorcą (klientem składającym zamówienie) a pożyczkodawcą (instytucją finansującą zakup w imieniu klienta – Kreditech Polska właścicielem marki Monedo Now). Co ciekawe, Polska jest pierwszym krajem, w którym ten sposób finansowania zakupów został zaoferowany sklepom internetowym i konsumentom.

PayU „Płacę później” a karta kredytowa

Choć na pierwszy rzut oka nowe narzędzie PayU może przypominać nieco kartę kredytową, to tylko pozory. Jak podkreśla dostawca usługi, w przeciwieństwie do kart kredytowych system „Płacę później” nie posiada ograniczeń instrumentu płatniczego (czyli karty w fizycznej postaci). To z kolei eliminuje konieczność uiszczania opłat za jego wydanie, utrzymanie czy ubezpieczenie.

Jak działa PayU „Płacę później”?

Zasada działania tego narzędzia jest banalnie prosta. Aby odroczyć płatność, wystarczy jednie:

 • zrobić zakupy internetowe o wartości od 100 do 2000 zł;
 • wybrać metodę płatności PayU | „Płacę później”;
 • wypełnić kilka pól i potwierdzić swoją tożsamość (tylko za pierwszym razem);
 • potwierdzić umowę pożyczki kodem SMS;
 • poczekać na dostawę i cieszyć się kupionymi produktami.

Ile zapłacę za odroczenie płatności?

Jeśli zwrócisz pieniądze w ciągu 30 dni, nie zapłacisz odsetek, prowizji, ubezpieczenia oraz żadnych innych opłat dodatkowych. Twoim obowiązkiem będzie zwrot wyłącznie kwoty, jaką wydałeś na zakupy. Brzmi kusząco, prawda?

Czy wszystkie sklepy umożliwiają odroczenie płatności?

Nie. Obecnie z usługi PayU „Płacę później” skorzystasz, robiąc zakupy w sklepach i punktach usługowych: Top Secret, szkla.com, Pakamera.pl, Muve.pl, TXM, Deni Cler, Quiosque, Bialcon, Vistula, E-torty.pl, Euroflorist, Denon, Baodao, DeeZee, AXA.

PayU „Płacę później” a zdolność do spłaty

Warto wspomnieć tutaj, że decydując się na skorzystanie z usługi PayU „Płacę później”, klient zawiera umowę z pozabankową instytucją pożyczkową. W praktyce oznacza to, że przed przyznaniem pożyczki jego zdolność do spłaty będzie zweryfikowana przez Kreditech. Jeśli ta okaże się niewystarczająca, pożyczkodawca może odmówić odroczenia płatności. Jakie warunki stawia klientom właściciel serwisu Monedo? Aby pożyczyć pieniądze należy jedynie:

 • mieć ukończone 18 lat,
 • mieć polskie obywatelstwo,
 • mieć ważny dowód osobisty i konto bankowe.

Wiele wskazuje więc na to, że identyczne wymogi będą musieli spełnić klienci, którzy zechcą skorzystać z usługi PayU „Płacę później”.

Co, jeśli nie zwrócę pieniędzy w ciągu 30 dni?

Jeśli nie zwrócisz pieniędzy w ciągu 30 dni od daty zakupu, spłata zostanie automatycznie rozłożona na 6 rat. Zanim to nastąpi, możesz skrócić okres spłaty do 3 miesięcy. Uwaga, rozłożenie spłaty na raty oznacza konieczność uiszczenia dodatkowych opłat. Ile wynoszą?

Jeśli kwota zakupów wyniesie 600 zł, a spłata zostanie rozłożona na 3-miesięczne raty, całkowity koszt kredytu będzie równy 83,88 zł, a kwota miesięcznej raty – 277,96 zł. Jeśli rozłożysz zwrot pieniędzy na 6 miesięcy, koszt zaciągnięcia zobowiązania wzrośnie do 114. Wysokość miesięcznej raty wyniesie natomiast 119 zł.

Czy warto skorzystać z usługi PayU „Płacę później”?

Usługa PayU „Płacę później” daje możliwość sfinansowania zakupów wygodną, darmową pożyczką. Bez formalności, dodatkowych dokumentów i długiego oczekiwania. Ogromna dostępność i łatwość otrzymania dodatkowych środków mogą sprawić jednak, że klienci będą podejmować decyzje zakupowe zbyt pochopnie i lekkomyślnie. A to może być przyczyną nadmiernego zadłużenia i długofalowych, nieprzyjemnych konsekwencji. Aby usługa przyniosła wymierne profity, warto korzystać z niej „z głową”, analizując nie tylko zasadność zakupów, ale również własne możliwości finansowe.

Jesteś właścicielem sklepu?

Jeśli jesteś właścicielem sklepu lub punktu usługowego, możesz wprowadzić metodę odroczonej płatności również u siebie. Jak tego dokonać?

 • Włącz usługę PayU „Płacę później” w swoim sklepie (o tym, jak to zrobić dowiesz się, pisząc na adres e-mail help@payu.pl).
 • Powiadom klientów o nowej metodzie płatności.
 • Czekaj na płatność od pożyczkodawcy.
 • Odbierz płatność za zamówienie.
 • Wyślij Paczkę.
 • Jeśli klient odstąpi od umowy, zwróć pieniądze pożyczkodawcy.

Jak wynika z raportu „E-commerce w Polsce 2017” zrealizowane przez firmę Gemius, szybkie przelewy są formą płatności, która najchętniej motywuje klientów sklepów internetowych do dokonania zakupów. Aż 62% respondentów uważa, że formy płatności oferowane przez PayU, Przelewy24 czy Tpay motywują ich do zakupów w danym eSklepie. Możliwość odroczenia płatności może być więc dla nich kolejnym, bardzo istotnym walorem, podnoszącym atrakcyjność sklepu online. Zdaniem PayU możliwość odroczenia płatności przełoży się także na zwiększenie wartości pojedynczego koszyka. Klient, który nie musi płacić za zakupy w chwili ich realizacji, jest skłonny kupić zdecydowanie więcej.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo