Pożyczki pod zastaw auta

Pożyczki pod zastaw samochodu to świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają dobrej zdolności kredytowej. To także opcja dla osób, które się spieszą i nie mają ochoty na załatwianie wielu formalności w banku. Sprawdź, gdzie możesz otrzymać taką pożyczkę oraz na co należy zwrócić uwagę przed złożeniem wniosku.

Czym są pożyczki pod zastaw auta?

Pożyczki pod zastaw auta to rodzaj pożyczek, o które można wnioskować bez weryfikacji zdolności kredytowej. Podczas wnioskowania nie zachodzi ocena ryzyka kredytowego i ocena wiarygodności finansowej, ponieważ kwestie te zabezpiecza jedno, konkretne mienie o dużej wartości – samochód. Samochód jako forma zastawu cieszy się szczególną popularnością. Jest to bowiem jeden z najpopularniejszych, wartościowych przedmiotów, które potencjalni kredytobiorcy mogą posiadać pod ręką.

Wszelkie działania z naszej strony, które odczytać będzie można za niezrealizowanie zapisów umowy, może oznaczać przepadnięcie samochodu na rzecz pożyczkodawcy. Dzieje się tak w sytuacji, w której zwyczajnie przestajemy spłacać pożyczkę i nie podejmujemy się prób wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. W czasie gdy przy tradycyjnym kredycie nalicza się np. karne odsetki i podejmuje się windykacji długu, konsekwencje braku spłaty pożyczki pod zastaw samochodu są prostsze i szybsze w wyegzekwowaniu.

Pod jakie auto można zastawić pożyczkę?

Chcąc zastawić samochód przy wnioskowaniu o pożyczkę, należy oczywiście zacząć od kwestii samego pojazdu. Jego wartość rynkowa musi co najmniej pokrywać się z kwotą pożyczki wraz z kosztami. Nie może być to też samochód, który objęty jest działaniami komorniczymi lub unieruchomiony z powodu np. rozległej awarii. Zastawiając samochód, należy pamiętać, że druga strona chce zabezpieczyć spłatę pojazdem, który w awaryjnym scenariuszu będzie można łatwo spieniężyć. Pojazdy rzadkie albo częściowo lub całkowicie niesprawne nie są dobrym materiałem pod zastaw. Co za tym idzie, jeżeli zastawiany samochód jest przez nas aktualnie użytkowany – tym lepiej.

Właściciel pojazdu musi sobie tylko zdawać sprawę, że podejmuje się ryzyka i nakłada na siebie duże zobowiązanie. W razie kłopotów ze spłatą pożyczki z powodu np. kłopotów finansowych lub utraty pracy dojść może do przepadnięcia samochodu. U osób, u których samochód jest niezbędny do codziennego funkcjonowania, a do tego jest istotnym elementem majątku, taki scenariusz może być bardzo bolesny. To powinno dyscyplinować do sumiennej i terminowej spłaty pożyczki, a także brania na swoje barki zobowiązania, które nie nadszarpnie domowego budżetu.

Co musi zawierać umowa pożyczki pod zastaw samochodu?

Poniżej prezentujemy kilka ważnych elementów, które powinny znaleźć się w każdej umowie pożyczki pod zastaw samochodu. Poza zabezpieczeniem interesów pożyczkodawcy zabezpieczymy także własne interesy. Przy tego typu transakcjach warto być precyzyjnym i szczegółowym.

  • Przewłaszczenie samochodu – Umowa przewłaszczenia samochodu powinna zawierać jasne informacje o tym, z jakiego tytułu do niego dochodzi i do jakiego czasu pożyczkodawca ma takie prawa. Zgodnie z założeniami pożyczki, powinno to mieć miejsce do końca spłaty ostatniej raty – i nie dłużej!
  • Parametry i koszty pożyczki – W każdej umowie powinno być czytelnie zaznaczone to, ile wynosi kwota oraz czas spłaty pożyczki. Niezbędne jest też uwzględnienie informacji o kosztach takich jak prowizja, odsetki czy rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Warto uwzględnić też całkowity koszt i wreszcie całkowitą kwotę do spłaty przez klienta.
  • Postępowanie w razie niedotrzymania zapisów umowy – Umowa pożyczki powinna precyzyjnie określić okoliczności, w których pożyczający może uznać, że ma prawo do przejęcia pełni praw do samochodu. Tak dziać powinno się tylko w razie zaprzestania spłaty pożyczki.

Jakie wymagania należy spełnić, by uzyskać pożyczkę pod zastaw auta?

Pożyczka pod zastaw auta nie ma już tak rozbudowanych pozostałych warunków, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych pożyczek bez zastawu. Ogólne wymagania to:

  • klient musi być osobą pełnoletnią z pełnią zdolności do czynności prawnych,
  • samochód musi być wolny od zajęć komorniczych,
  • wnioskujący musi być właścicielem pojazdu.
pożyczka pod zastaw auta infografika

Jak złożyć wniosek o pożyczkę pod zastaw samochodu?

Proces wnioskowania o pożyczkę pod zastaw samochodu w zależności od danej firmy może się różnić, ale etapy są zazwyczaj zbliżone do siebie.

  1. Podaj dane samochodu, takie jak marka, model, przebieg czy data pierwszej rejestracji.
  2. Poczekaj na weryfikację, podczas której dowiesz się też, ile i na jak długo możesz pożyczyć.
  3. Po wydanej decyzji dopełnij formalności, podpisując umowę.
  4. Poczekaj na wypłatę przyznanej pożyczki na konto bankowe i pamiętaj o sumiennej spłacie.

Zalety pożyczek pod zastaw auta

  • Alternatywne rozwiązanie dla osób bez zdolności kredytowej
  • Proste i przejrzyste zasady udzielenia pożyczki
  • Przy bardziej wartościowych pojazdach, atrakcyjne kwoty finansowania

Wady pożyczek pod zastaw auta

  • Konieczność zgody od współwłaściciela pojazdu, jeżeli nie jesteśmy jedynym właścicielem pojazdu
  • Ryzykowne narzędzie – w razie kłopotów ze spłatą, tracimy swój samochód
  • Mała oferta rynkowa i co za tym idzie, niewielki wybór

Często zadawane pytania

Ile można pożyczyć pod zastaw samochodu?

Wysokość pożyczki, którą zaciągnąć chcemy pod zastaw samochodu, jest bezpośrednio związana z jego wartością. Ta kwestia potrafi dynamicznie ulegać zmianie wskutek nie tylko zużycia i wieku pojazdu, ale i sytuacji rynkowej. Co za tym idzie, przy próbie zastawu konieczne będzie dokonanie profesjonalnej i rzetelnej wyceny. Niekiedy zlecić może ją pożyczkodawca, aby pozyskać bezpośrednie informacje do określenia kwoty pożyczki. Jeżeli chcemy zaciągnąć określoną kwotę pożyczki, warto zatem pamiętać, że dana firma da nam mniej więcej tyle, ile w momencie wnioskowania wart jest nasz pojazd. Wysokość pożyczki zatem może wynieść od kilku tysięcy złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Na co można przeznaczyć pieniądze z pożyczki pod zastaw auta?

Firma pożyczkowa, która udziela pożyczki nie wnika w to, na co przeznaczysz pożyczone pieniądze. Firmy pożyczkowe interesuje jedynie terminowa spłata zobowiązania. Jeśli zatem nie chcesz stracić swojego samochodu, podejdź do spłaty zobowiązania bardzo poważnie. Dodatkowe środki finansowe natomiast przeznacz najlepiej na naprawdę ważny cel.

Kiedy pożyczka pod zastaw auta to dobre rozwiązanie?

Auto może być dobrym zabezpieczeniem pożyczki w sytuacji, w której z różnych względów nie chcemy, aby weryfikowano naszą zdolność kredytową. Niekiedy może to wynikać z faktu, że posiadamy negatywne wpisy w BIK, a w innych sytuacjach po prostu nie chcemy, aby zaciąganie pożyczko zostało odnotowane w bazach. Takie dane mogą nie być najlepiej traktowane przez bank, jeżeli planujemy zaciągnąć np. kredyt hipoteczny.

Pożyczka pod zastaw samochodu może być też dogodnym narzędziem do szybkiego pozyskania środków. Weryfikacja dochodów, zdolności kredytowej i innych formalności potrafi być niekiedy czasochłonna. Jeżeli posiadamy wycenę pojazdu o dużej wartości rynkowej i nie chcemy pożyczyć zbyt wiele, proces wnioskowania może być wyjątkowo sprawny.

Czy warto zainteresować się prywatną pożyczką pod zastaw samochodu?

Taka oferta może wydawać się atrakcyjna, jednak przypominamy, że zastaw samochodu przy pożyczce to tzw. częściowe przewłaszczenie samochodu. To procedura, która może być ryzykowna – szczególnie czujność należy zachować, szukając oferty od mniejszej, niszowej firmy pożyczkowej lub osób, które oferują prywatne pożyczki. 

Odradzamy pożyczkodawców, którzy nie precyzują niżej wymienionych kwestii.

  • dokładny koszt pożyczki,
  • czas, na który dochodzi do przewłaszczenia samochodu,
  • warunki, na których pożyczkodawca uznaje, że umowa została dotrzymana/niedotrzymana,
  • brak informacji o firmie: nazwa spółki, numer KRS czy NIP,
  • brak informacji kontaktowych.

Czy można wziąć pożyczkę pod zastaw samochodu, którym nadal jeżdżę?

Tak. Co więcej, dla pożyczkodawcy jest to jasny sygnał, że samochód będący zastawem, jest niezbędny dla osoby wnioskującej o pożyczkę. Oznacza to, że osoba wnioskująca o pożyczkę będzie miała motywację do jej spłaty, inaczej na podstawie zapisów umowy pożyczki, pożyczkodawca przejmie pojazd jak rozliczenie spłaty zobowiązania.

Czy można wziąć pożyczkę pod zastaw auta w leasingu?

Nie. Zastaw samochodu to rozwiązanie, które skierowane jest do osób posiadających samochód na własność. W dzisiejszych czasach coraz częściej nie jest to wcale oczywiste, czemu dowodzi duża popularność zarówno leasingowania, jak i najmowania samochodów. Takie pojazdy de facto nie są własnością kierowcy, gdyż ten zaciąga tzw. pożyczką leasingową. Choć wiele finansowań zakłada możliwość późniejszego wykupu pojazdu, w danym momencie płaci się raty tylko za utratę wartości i zużywanie auta.

Nie będąc jego właścicielem, nie możemy dysponować nim tak, jakby było to nasze wyłączne mienie. Firmy leasingowe nie dopuszczają zastawiania ich własności w sposób, który może łatwo narazić je na utratę posiadanego pojazdu. Takie działanie godzi w interesy udzielającego nam samochodu. W takiej sytuacji, poszukując zabezpieczenia pożyczki, trzeba będzie znaleźć inny rodzaj mienia, które jest w naszym wyłącznym posiadaniu.

5/5 - (1 vote)