Płatności cykliczne w pożyczkach online – gdzie można je znaleźć?
Ocena: 5
(ilość ocen: 1)

Płatności cykliczne w pożyczkach online – gdzie można je znaleźć?

Zaciągnięcie pozabankowej pożyczki ratalnej to zobowiązanie na długi okres, trwające niekiedy 36 lub 48 miesięcy. Oznacza to kilkuletnie pilnowanie płatności każdej raty, tak, by następowała ona zgodnie z ustalonym w umowie pożyczkowej harmonogramie. Niekiedy nawet jednodniowe opóźnienie płatności będzie miało dotkliwe konsekwencje, a najpewniej zapłacimy koszty nieterminowości w wysokości 14% w skali roku. Osoby bardziej zapominalskie lub fizycznie niebędące w stanie wykonać comiesięcznego przelewu, mogą także spodziewać się wypowiedzenia umowy ze skutkiem natychmiastowym. Niektórzy pożyczkodawcy znaleźli na to sposób, oferując możliwość ustawienia cyklicznych płatności.

Czym są cykliczne płatności?

Cykliczne płatności to system, który automatycznie, w wyznaczonym terminie pobiera odpowiednią ilość pieniędzy z konta klienta, który taką usługę uruchomił. Pożyczkobiorca nie robi więc przelewów co miesiąc, aż do końca trwania pożyczki. Ważne jest, że rata pożyczki będzie pobierana dokładnie w tym dniu, w którym przypada data płatności każdej raty – tak, jak zostało to udzielone w harmonogramie dołączonym do umowy pożyczkowej. Jeśli zaś pożyczkobiorca nie będzie miał odpowiedniej ilości pieniędzy na koncie, zostanie o tym natychmiast poinformowany, tak aby mógł bez szwanku uzupełnić brakującą gotówkę i spokojnie (a co najważniejsze, w terminie) spłacić ratę pożyczki. Schemat działania w takim przypadku przypomina zlecenie stałe, które na spłatę pożyczki możemy ustalić w banku. W odróżnieniu jednak od stałego zlecenia bankowego cykliczne płatności są darmowe przez cały okres ich trwania.

Płatności cykliczne dostępne są w Monedo Now (10 000 złotych/24 miesiące) oraz Funeda (12 000 złotych/48 miesięcy).

Jak ustawić cykliczne płatności?

Do ustanowienia cyklicznych płatności pożyczkobiorcy potrzebna będzie karta płatnicza przypisana do konta, na które została wypłacona pożyczka, czyli de facto do konta, które zostało wpisane we wniosku pożyczkowym i użyte do weryfikacji. Dokładnie w ten sam sposób, jak w przypadku udzielenia zobowiązania, pożyczkodawca musi mieć pewność, że osoba spłacająca jest dokładnie tą samą osobą, za którą się podaje. Dane, które będą potrzebne do włączenia tej usługi, to:

  • imię i nazwisko posiadacza karty;
  • jej numer oraz rodzaj (VISA lub MasterCard);
  • numer zabezpieczający CVV lub CVC
  • datę ważności karty płatniczej.

Karta zapisze się automatycznie, jeśli tylko potwierdzi się zgodność podanych danych z numerem konta bankowego. Takie płatności działają dokładnie w ten sam sposób, jak wykup abonamentu w różnych aplikacjach multimedialnych, platform telewizyjnych, multimedialnych serwisów obsługujących konsole do gier, czy komunikatorów służących do wykonywania połączeń telefonicznych. Są to takie aplikacje jak Skype, czy popularny Netflix.

Cykliczne płatności można ustawić w dwojaki sposób:

  • w trakcie procesu pożyczkowego, przy ostatecznym zaakceptowaniu oferty;
  • w dowolnym momencie spłacania pożyczki, z poziomu swojego indywidualnego profilu klienta.

Nie jest konieczne samodzielne wprowadzanie kwoty płatności, gdyż ta zostanie dopasowana dokładnie do parametrów pożyczki – automatycznie zostanie ustawione zarówno kwota poboru, jak i jego data.

Kiedy warto skorzystać z płatności cyklicznych?

Pożyczkobiorca, który zdecyduje się na taką formę płatności, nie musi martwić się o to, że zapomni zapłacić ratę pożyczki. Jest pewien, że niezależnie od tego, co się stanie, zostanie ona zapłacona na czas. Ma to szczególne znaczenie w dwóch przypadkach:

  • jeśli ma napięty budżet domowy i nie zawsze dobrze kontroluje swoje wydatki – może wtedy obawiać się, że nie wystarczy mu już pieniędzy na zapłatę raty; w takim przypadku dobrze, jeśli w harmonogramie spłaty zaznaczy, że płatność powinna odbywać się w dniu następującym tuż po wypłacie;
  • jeśli pożyczkobiorca dużo podróżuje, wyjeżdża za granicę i nie zawsze ma możliwość zrobienia przelewu z miejsca, w którym się znajduje lub w natłoku obowiązków, może po prostu o tym nie pamiętać.

Naturalnie, skorzystać na tym mogą również ci, którzy cenią sobie przede wszystkim wygodę i nie chcą zaprzątać sobie głowy kolejną płatnością terminową. Jest to o tyle dobre, że wyrażenie zgody na uruchomienie płatności cyklicznych nie oznacza tego, że taki sposób będzie towarzyszył nam aż do zakończenia okresu spłaty. W każdej chwili można z tego zrezygnować, a na dalszym etapie spłacać raty samodzielnie.

Czy płatności cykliczne są bezpieczne?

Decydując się na płatności cykliczne, pożyczkobiorcy nie powinni mieć obaw o żaden aspekt takiej usługi. Po pierwsze, użycie i zapisanie w systemie swojej karty płatniczej jest dziś standardem i wykorzystywane jest już praktycznie wszędzie – możemy nią płacić za rachunki, zakupy internetowe, czy wspomniane wcześniej abonamenty aplikacji internetowych. Zabezpieczenia, które stosowane są w przypadku płatności cyklicznych, są dokładnie takie same, jak w przypadku dużych platform do płatności ekspresowych, np. PayU. Nie ma więc obaw o to, że ktoś w złej wierze wykorzysta poufne dane. Zwróćmy jednak uwagę na to, czy połączenie, z którego korzystamy jest szyfrowane, a na pasku przeglądarki widoczna jest kłódka.

Nie należy też obawiać się tego, że zapłacimy więcej, niż powinniśmy. Uruchomione płatności cykliczne zostaną anulowane natychmiast po tym, jak zostanie pobrana ostatnia rata pożyczki. Nie ma więc możliwości, że po zakończeniu spłacania pożyczki raty dalej będą płacone, a my będziemy mieli problemy z odzyskaniem nienależnych firmie pożyczkowej pieniędzy.

Polecane oferty

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 5000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniona szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Pożyczka Plus to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 3000 zł za darmo.

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

Najlepsze firmy pożyczkowe

1.
Ocena: 3.89
(ilość ocen: 625)
2.
Ocena: 3.91
(ilość ocen: 349)
3.
Ocena: 4.04
(ilość ocen: 751)
4.
Ocena: 4.08
(ilość ocen: 1196)
5.
Ocena: 3.92
(ilość ocen: 455)