Płatności cykliczne w pożyczkach online – gdzie można je znaleźć?

Aktualizacja: 2020-02-17
Data publikacji: 2018-09-03
Autor: Marta Kazimierska
Ocena: 4.85
(ilość ocen: 33)

Pożyczka ratalna to zobowiązanie trwające niekiedy kilkadziesiąt miesięcy. Wymaga ona pilnowania płatności każdej raty, tak, by następowała ona zgodnie z ustalonym w umowie harmonogramie. Niekiedy nawet jednodniowe opóźnienie płatności może mieć dotkliwe konsekwencje. Osoby bardziej zapominalskie lub fizycznie niebędące w stanie wykonać comiesięcznego przelewu, mogą nawet spodziewać się wypowiedzenia umowy ze skutkiem natychmiastowym. Niektórzy pożyczkodawcy znaleźli na to sposób, oferując płatności cykliczne.

Co to jest płatność cykliczna?

Płatności cykliczne to system, który automatycznie, w wyznaczonym terminie, pobiera odpowiednią ilość pieniędzy z konta klienta, który taką usługę uruchomił. Pożyczkobiorca nie robi więc przelewów co miesiąc, aż do końca trwania pożyczki, a jedynie ustawia regularne polecenie zapłaty, o ustalonych parametrach. Ważne jest, że dzięki temu rozwiązaniu rata pożyczki będzie pobierana dokładnie w tym dniu, w którym przypada data płatności  – tak, jak zostało to udzielone w harmonogramie dołączonym do umowy pożyczki.

Jeśli zaś pożyczkobiorca nie będzie miał odpowiedniej ilości pieniędzy na koncie, zostanie o tym natychmiast poinformowany, tak aby mógł bez szwanku uzupełnić brakującą gotówkę i spokojnie (a co najważniejsze, w terminie) spłacić ratę pożyczki. Płatność cykliczna schematem działania przypomina zlecenie stałe, które na spłatę pożyczki możemy ustalić w banku. W odróżnieniu jednak od stałego zlecenia bankowego płatność cykliczna jest darmowa przez cały okres jej trwania.

Płatności cykliczne – jak i gdzie je ustawić?

Do ustanowienia cyklicznych płatności pożyczkobiorcy potrzebna będzie karta płatnicza przypisana do konta, na które została wypłacona pożyczka, czyli de facto do konta, które zostało wpisane we wniosku pożyczkowym i użyte do weryfikacji. Działa tu ta sama zasada, co w przypadku udzielenia zobowiązania – pożyczkodawca musi mieć pewność, że osoba spłacająca jest dokładnie tą samą osobą, za którą się podaje. Dane, które będą potrzebne do włączenia tej usługi, to:

  • imię i nazwisko posiadacza karty;
  • jej numer oraz rodzaj (VISA lub MasterCard);
  • numer zabezpieczający CVV lub CVC
  • datę ważności karty płatniczej.

Karta zapisze się automatycznie, jeśli tylko potwierdzi się zgodność podanych danych z numerem konta bankowego. Takie płatności działają dokładnie w ten sam sposób, jak wykup abonamentu w różnych aplikacjach multimedialnych, platform telewizyjnych, multimedialnych serwisów obsługujących konsole do gier, czy komunikatorów służących do wykonywania połączeń telefonicznych.

Cykliczne płatności można ustawić w dwojaki sposób:

  • w trakcie procesu pożyczkowego, przy ostatecznym zaakceptowaniu oferty;
  • w dowolnym momencie spłacania pożyczki, z poziomu swojego indywidualnego profilu klienta.

Nie jest konieczne samodzielne wprowadzanie kwoty płatności, gdyż ta zostanie dopasowana dokładnie do parametrów pożyczki – automatycznie zostanie ustawione zarówno kwota poboru, jak i jego data.

Na chwilę obecną, płatność cykliczna jest dostępna w Monedo Now (10 000 złotych/24 miesiące) oraz Funeda (12 000 złotych/48 miesięcy).

Kiedy warto skorzystać z płatności cyklicznych?

Pożyczkobiorca, który zdecyduje się na taką formę płatności, nie musi martwić się o to, że zapomni zapłacić ratę pożyczki. Jest pewien, że niezależnie od tego, co się stanie, zostanie ona zapłacona na czas. Ma to szczególne znaczenie w dwóch przypadkach:

  • jeśli ma napięty budżet domowy i nie zawsze dobrze kontroluje swoje wydatki – może wtedy obawiać się, że nie wystarczy mu już pieniędzy na zapłatę raty; w takim przypadku dobrze, jeśli w harmonogramie spłaty zaznaczy, że płatność powinna odbywać się w dniu następującym tuż po wypłacie;
  • jeśli pożyczkobiorca dużo podróżuje, wyjeżdża za granicę i nie zawsze ma możliwość zrobienia przelewu z miejsca, w którym się znajduje lub w natłoku obowiązków, może po prostu o tym nie pamiętać.

Naturalnie, skorzystać na tym mogą również ci, którzy cenią sobie przede wszystkim wygodę i nie chcą zaprzątać sobie głowy kolejną płatnością terminową. Jest to o tyle dobre, że wyrażenie zgody na uruchomienie płatności cyklicznych nie oznacza tego, że taki sposób będzie towarzyszył nam aż do zakończenia okresu spłaty. W każdej chwili można z tego zrezygnować, a na dalszym etapie spłacać raty samodzielnie.

Czy płatności cykliczne są bezpieczne?

Decydując się na płatności cykliczne, pożyczkobiorcy nie powinni mieć obaw o żaden aspekt takiej usługi. Po pierwsze, użycie i zapisanie w systemie swojej karty płatniczej jest dziś standardem i wykorzystywane jest już praktycznie wszędzie – możemy nią płacić za rachunki, zakupy internetowe czy wspomniane wcześniej abonamenty aplikacji internetowych. Zabezpieczenia, które stosowane są w przypadku płatności cyklicznych, są dokładnie takie same, jak w przypadku dużych platform do płatności ekspresowych, np. PayU. Nie ma więc obaw o to, że ktoś w złej wierze wykorzysta poufne dane. Zwróćmy jednak uwagę na to, czy połączenie, z którego korzystamy jest szyfrowane, a na pasku przeglądarki widoczna jest kłódka.

Nie należy też obawiać się tego, że zapłacimy więcej, niż powinniśmy. Uruchomione płatności cykliczne zostaną anulowane natychmiast po tym, jak zostanie pobrana ostatnia rata pożyczki. Nie ma więc możliwości, że po zakończeniu spłacania pożyczki raty dalej będą płacone, a my będziemy mieli problemy z odzyskaniem nienależnych firmie pożyczkowej pieniędzy.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo