Podatek od wynajmu mieszkania
5 (100%) 1 głosów

Podatek od wynajmu mieszkania

Chcesz kupić mieszkanie na wynajem? A może posiadasz już swoją nieruchomość, którą chcesz przeznaczyć na cele inwestycyjne? Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że pozyskane z wynajmu zyski należy opodatkować. W artykule sprawdzimy, ile wynosi podatek od wynajmu mieszkania. Podpowiemy również, jaką formę opodatkowania najmu warto wybrać.

Extra Portfel logo
ExtraPortfel
3.4 (67.98%) 516 głosów
Kwota pożyczki

100 - 3000 zł

Czas na spłatę

5 - 45 dni

Vivus.pl logo
Vivus
3.6 (72.34%) 1092 głosów
Kwota pożyczki

100 - 3000 zł

Czas na spłatę

1 - 30 dni

Ferratum logo
Ferratum Bank
3 (59.4%) 365 głosów
Kwota pożyczki

100 - 2000 zł

Czas na spłatę

15 - 30 dni

Kupno i wynajem mieszkania to znakomity pomysł na inwestycje. Zwłaszcza długofalowe, realizowane z myślą o przyszłej emeryturze. Zdaniem ekspertów, wynajmując nieruchomość w atrakcyjnej lokalizacji, można zarobić od 4 aż do 7 proc. w skali roku. Biorąc pod uwagę coraz bardziej restrykcyjne zasady przyznawania kredytów, popyt na wynajem z pewnością będzie rósł. A to oznacza, że atrakcyjne stopy zwrotu mają szansę utrzymać się przez kolejne lata.

Chcę wynająć mieszkanie. Od czego zacząć?

Jeśli posiadasz nieruchomość, którą chcesz wynająć, musisz zacząć od… znalezienia najemców. Najlepszym pomysłem na realizację takiego celu będzie skorzystanie z pomocy znajomych, umieszczenie ogłoszenia o wynajmie w mediach społecznościowych oraz na portalach ogłoszeniowych. Jeśli mieszkanie znajduje się w dobrej lokalizacji, a jego standard jest adekwatny do ceny, nie powinieneś mieć większego problemu ze znalezieniem zainteresowanych. Kolejnym elementem procesu jest podpisanie umowy z najemcą. Aby dokument maksymalnie zabezpieczał interesy obu stron, powinien zawierać takie elementy jak:

  • oznaczenie stron, czyli dokładne dane (wraz z numerem PESEL i numerem dowodu osobistego) najemcy i wynajmującego;
  • informacje o przedmiocie umowy, jego lokalizacji, powierzchni, wyposażeniu etc.;
  • zobowiązanie się wynajmującego do oddania najemcy rzeczy do używania na czas nieoznaczony lub oznaczony;
  • zobowiązanie się najemcy do zapłaty czynszu w zamian za korzystanie z lokalu;
  • określenie wysokości czynszu, sposobu naliczania opłat dodatkowych oraz terminu płatności wszystkich kosztów;
  • informacje na temat wysokości i sposobu wpłaty (i zwrotu) kaucji zabezpieczającej;
  • informacje na temat okresu trwania umowy;
  • informacje na temat okresu wypowiedzenia.

Podpisałeś umowę najmu? Odwiedź urząd skarbowy

Aby legalnie czerpać zyski z wynajmu mieszkania, musisz poinformować o tym fiskusa i odprowadzać należny mu z tego tytułu podatek. Zanim odwiedzisz urząd skarbowy, zastanów się jednak, która forma opodatkowania okaże się dla Ciebie najlepsza. Jeśli wynajmujesz mieszkanie jako osoba fizyczna, będziesz mógł wybrać rozliczenie na zasadach ryczałtu lub na zasadach ogólnych. Które z nich okaże się korzystniejsze ekonomicznie? To zależy.

Rozliczenie w formie ryczałtu

Jeśli zdecydujesz się na ryczałt, wysokość podatku wyniesie 8,5 proc. Twojego przychodu, bez pomniejszania tej kwoty o koszty jego uzyskania. Jeśli najemca co miesiąc przesyła na Twoje konto 1000 zł, kwota podatku wyniesie 85 zł miesięcznie. Taka forma opodatkowania przyniesie najwięcej korzyści osobom, które nie generują wysokich kosztów najmu. W przypadku ryczałtu nie jest konieczne prowadzenie dokumentacji kosztów najmu, a kwotę należną urzędowi z powodzeniem można obliczyć samodzielnie. Jeśli wybierzesz ryczałt, będziesz mógł dokonywać rozliczeń w trybie miesięcznym lub kwartalnym. Ważne: od stycznia 2018 roku, 8,5 proc. stawka ryczałtu obowiązuje jedynie do kwoty 100 000 zł. Kwota 100 000 zł uwzględnia wpływy z wynajmu wszystkich posiadanych nieruchomości — lokali, gruntów, mieszkań, budynków etc. w całym roku kalendarzowym. Jeśli wysokość przychodu ją przekroczy, podatek od nadwyżki wyniesie 12,5 proc.

Rozliczenie na zasadach ogólnych

Alternatywą dla ryczałtu może być rozliczenie na zasadach ogólnych. Choć w tym przypadku stawka podatku wynosi 18 lub 32 proc., podstawą jej wyliczenia nie będzie przychód, ale dochód. Wybór takiej formy opodatkowania będzie więc zasadny zwłaszcza wtedy, kiedy ponosisz wysokie koszty związane z najmem. Od przychodu, który otrzymasz od najemcy, będziesz mógł odliczyć koszty (np. koszty remontu, czynszu czy rachunków za media). To właśnie otrzymana w ten sposób kwota, czyli dochód stanie się podstawą naliczenia podatku. Rozliczenie najmu prywatnego na zasadach ogólnych może odbywać się wyłącznie w trybie miesięcznym. Ważne: jeśli zechcesz zmienić formę opodatkowania przychodów z najmu, będziesz mógł dokonać tego do 20 stycznia roku podatkowego, którego rozliczenie ma dotyczyć. Przykład. Załóżmy, że podpisałeś umowę najmu 20 marca 2018, wybierając rozliczenie na zasadach ogólnych. W ciągu następnych miesięcy okazało się jednak, że zdecydowanie korzystniejszy ekonomicznie okazałby się ryczałt. Niestety, w trakcie trwającego roku podatkowego nie będziesz mógł zmienić sposobu rozliczenia. Na nowych zasadach będzie mógł rozliczać się dopiero w roku następnym, o ile do 20 stycznia 2019 roku złożysz ponownie właściwe oświadczenie do Urzędu Skarbowego.

Zaliczki na podatek dochodowy

Bez względu na to, którą formę rozliczeń z fiskusem wybrałeś, masz obowiązek wpłacania zaliczek do urzędu skarbowego. Opłaty należy dokonać do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę grudniową przy wyborze ryczałtu należy uiścić w terminie złożenia zeznania rocznego, a więc do 31 stycznia.

Formalności w urzędzie skarbowym

Jeśli wynająłeś mieszkanie po raz pierwszy, o fakcie wynajmu powinieneś poinformować urząd skarbowy. Musisz zrobić to nie później niż 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnąłeś z tego tytułu pierwszy przychód. Twoim obowiązkiem będzie wypełnienie oświadczenia o wyborze formy opodatkowania dochodów z wynajmu i wskazanie preferowanego sposobu rozliczenia. Przykład. Jeśli podpisałeś umowę najmu 25 maja i właśnie wtedy przyjąłeś od najemcy pierwszy czynsz oraz kaucję, powinieneś zgłosić ten fakt w urzędzie do 20 czerwca. Jeśli pierwszy wpływ otrzymałeś dopiero 1 czerwca, na decyzję dotyczącą formy opodatkowania będziesz miał czas do 20 lipca.

Zyski z wynajmu mieszkania a deklaracja PIT

Jeśli zdecydowałeś się na rozliczenie zysków z najmu na zasadach ogólnych, powinieneś doliczyć dochody z tego tytułu do pozostałych wpływów, a następnie ustalić wysokość podatku zgodnie z tzw. zasadą skali podatkowej. W przypadku ryczałtu niezbędne będzie wypełnienie osobnej deklaracji PIT-28. Przychodów z najmu nie trzeba w tym przypadku wykazywać w standardowej deklaracji PIT-36.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

facebook