Oceń

Podstawowe błędy podczas zakładania firmy

Założenie firmy to świetny pomysł na rozwój kariery zawodowej. Warto wiedzieć jednak, że prowadzenie własnego biznesu to nie tylko wolność, możliwość decydowania o sobie i brak konieczności znoszenia marudnego szefa. Własna firma to także konieczność stawiania czoła trudnym sytuacjom i wyzwaniom oraz nieustające sprawdziany. Już od pierwszej chwili.

Mówi się, że najlepiej uczyć się na błędach. Nie ulega jednak wątpliwości, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie nauka nie na swoich, lecz na czyichś potknięciach. Chcesz uniknąć podstawowych błędów początkujących przedsiębiorców? Przeczytaj nasze wskazówki.

Kiepski pomysł na biznes

Rejestracja każdej działalności zaczyna się od pomysłu. To właśnie on staje się inspiracją do rezygnacji z aktualnych obowiązków zawodowych i rozpoczęcia zupełnie nowej drogi. Pamiętaj jednak — zanim rzucisz znienawidzony etat w korporacji i rozpoczniesz sprzedaż modnych ubranek i akcesoriów dla psów, upewnij się, że Twoja wizja ma realne szanse przetrwania na rynku. Aby je ocenić, przeanalizuj działania konkurencji, dobrze skalkuluj budżet i stwórz realny business plan. Dzięki temu spojrzysz na swój pomysł z odpowiednią dawką realizmu i dystansu.

Zbyt duża ilość obowiązków

Choć mówi się, że przedsiębiorca jest własnym sterem, żeglarzem i okrętem, często zdecydowanie lepszym pomysłem będzie oddelegowanie części obowiązków sprawdzonym podwykonawcom. Nie znasz się na księgowości, ale nie chcesz zatrudniać księgowej? Chcesz stworzyć kampanię reklamową nowego produktu, ale marketing nie jest Twoją silną stroną? Wzięcie na siebie zbyt dużej ilości obowiązków, zwłaszcza tych, na których zwyczajnie się nie znasz, nie może nieść za sobą niczego dobrego i prędzej czy później obróci się przeciwko Tobie. Jeśli upierasz się przy tym, aby w drodze praktyki przyswoić nowe umiejętności, nie bój się pytać bardziej doświadczonych od siebie. Boisz się, że Twoje pytania będą głupie, banalne czy zwyczajne nie na miejscu? Pamiętaj, że odwaga i umiejętność wychodzenia z własnej strefy komfortu to niezbędne cechy osiągającego sukcesy przedsiębiorcy.

Brak finansowego pragmatyzmu

Brak wiedzy na temat mechanizmów działania firmowych finansów to jeden z najpopularniejszych błędów popełnianych przez początkujących przedsiębiorców. Rejestrując firmę, powinieneś umieć odróżnić przychód od dochodu, wiedzieć czym różni się podatek dochodowy od VAT-u i dlaczego tak ważne jest, by terminowo opłacać składki ZUS. Nie mniej ważne jest posiadanie poduszki finansowej, która pomoże Ci zachować finansową płynność przez pierwsze miesiące funkcjonowania działalności. Zwłaszcza jeśli własna firma jest jedynym źródłem Twoich dochodów.

Brak gotowości na zmiany

Własna firma to nie wygodny, ośmiogodzinny etat. Prowadzenie działalności nierzadko wymaga od przedsiębiorcy pracy do późnych godzin nocnych, rezygnacji z wolnych weekendów czy dłuższego urlopu. Choć takie realia nie zawsze są zasadą, nie sposób całkowicie ich wyeliminować. Zwłaszcza w początkowym okresie działalności. Jeśli nie jesteś gotowy na takie poświęcenia, własna firma może okazać się dla Ciebie prawdziwym przekleństwem i źródłem frustracji.

Podjęcie decyzji zbyt szybko, pod wpływem impulsu

Nie ulega wątpliwości, że pośpiech nie jest najlepszym doradcą. Również, a może nawet przede wszystkim w podejmowaniu tak istotnych decyzji, jak założenie własnej firmy. Jeśli zdecydujesz się zarejestrować działalność z dnia na dzień, pod wpływem impulsu i chwilowej potrzeby, możesz stracić szanse na… dodatkowe środki pieniężne, które pomogą Ci ją rozwinąć. Przedsiębiorcy, którzy planują założenie działalności, mogą skorzystać bowiem z różnych form dofinansowania, np. dotacji. Jedną z najbardziej popularnych jest bezzwrotna dotacja z urzędu pracy, przeznaczona na rozpoczęcie i rozwój działalności. O tym, kto może z niej skorzystać i jak złożyć wniosek przeczytasz w artykule: Dofinansowanie z urzędu pracy sposobem na pozyskanie środków na rozwój firmy.

Unoszenie się honorem

Prowadzenie własnego biznesu to bezcenna lekcja pokory. Nie tylko precyzyjnie uwidacznia nasze niedostatki, ale pokazuje również płaszczyzny, w których mamy jeszcze sporo do zrobienia. Właśnie dlatego osoby, którym brakuje wiedzy i doświadczenia, bardzo często unoszą się honorem i… za wszelką cenę starają się udowodnić światu, że są wystarczająco kompetentne. Zamiast udawać, że znasz się na wszystkim, poproś o pomoc bardziej doświadczonych specjalistów. Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj, ucz się i… pytaj. Każdy, nawet odnoszący największe sukcesy przedsiębiorca zaczynał przecież od zera.

W kolejnej części artykułu weźmiemy na tapetę techniczne błędy, popełniane podczas właściwego procesu rejestracji działalności.

Założenie firmy pierwszego dnia miesiąca

Jeśli zależy Ci na tym, aby jak najdłużej korzystać z oferowanych przez rząd ułatwień w postaci ulgi na start czy „małego ZUS-u”, nie zakładaj firmy pierwszego dnia miesiąca. Jeśli zarejestrujesz działalność drugiego lub każdego kolejnego dnia miesiąca, wydłużysz okres trwania przywilejów. Jak to możliwe? Okres obowiązywania ulgi na start oraz małego ZUS-u uwzględnia bowiem pełne miesiące kalendarzowe. Jeśli zarejestrowałeś firmę 10.06, okres ulgi na start upłynie dopiero 30.12. Jej maksymalny okres trwa bowiem 6 pełnych miesięcy kalendarzowych. W tym przypadku pierwszy pełny miesiąc kalendarzowy rozpocznie się dopiero 01.07.

Skomplikowana nazwa firmy

Wielu osobom, które rozważają założenie działalności, wydaje się, że finezyjna, pełna obcojęzycznych słów nazwa zapewni im rynkowy sukces. Nie zapominaj jednak, że jeśli będziesz prowadził działalność na terenie Polski, a produkty i usługi będziesz kierował do Polaków, nazwa Twojej firmy powinna być dla nich łatwa do wymówienia, zapisania oraz zapamiętania. Choć warto unikać popularnych niegdyś, sztampowych konstrukcji, łączących imię lub nazwisko właściciela z fragmentem nazwy branży (np. Lech-Bud, WalBud etc.), zbyt wyrafinowana nazwa także się nie sprawdzi. Kluczem do sukcesu powinna być tutaj przede wszystkim prostota.

Wybór przypadkowego biura rachunkowego

Dobra księgowa to prawdziwy skarb. Wiedzą o tym wszyscy przedsiębiorcy, którzy powierzyli firmowe finanse sprawdzonej, kompetentnej specjalistce. Zależy Ci na tym, aby rola księgowej nie sprowadzała się do przypominania o konieczności uregulowania zobowiązań względem ZUS-u i US? Poświęć odpowiednią ilość czasu, aby wybrać naprawdę dobre biuro rachunkowe. Aby osiągnąć swój cel, poproś o rekomendacje znajomych przedsiębiorców. Zwłaszcza tych, którzy z sukcesem prowadzą biznes w tej samej co Ty branży.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

facebook