Pół miliona Polaków weźmie pożyczkę w szarej strefie

Aktualizacja: 2021-03-26
Data publikacji: 2020-04-15
Autor: Redakcja
Ocena: 3.25
(ilość ocen: 4)

Nadchodzi nowy kryzys. Pomimo lepszej zdolności kredytowej możemy mieć spory problem z otrzymaniem pożyczki. Przyczyną będzie nie tylko trudna sytuacja gospodarcza, ale również regulacje przygotowywane przez Ministerstwo Finansów.

Badania rynku consumer finance

Jak wskazują badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH, tuż przed epidemią koronawirusa, 41% gospodarstw domowych w Polsce mogłoby sobie poradzić z nieoczekiwanym wydatkiem w wysokości 2000 zł. Co prawda, miałyby z tym pewne problemy. Ostatecznie udałoby się im jednak je rozwiązać. Niestety 20% gospodarstw domowych nie poradziłoby sobie w takiej sytuacji.
Przypomnijmy jeszcze raz, że takie wyniki uzyskano jeszcze przed pandemią, kiedy pensje były wypłacane terminowo, a stosunkowo wielu Polaków mogło zaoszczędzić.

Popularne sposoby Polaków na nieplanowane wydatki

Najprawdopodobniej nieplanowany wydatek zostałby pokryty z własnych środków. Z takiego rozwiązania skorzystałoby ponad 56% respondentów. Warto przy tym podkreślić, że byłoby to o około 20% więcej niż 5 lub 8 lat temu. Wyniki badania “Sytuacja na rynku consumer finanse” wskazują, że sytuacja finansowa polskich gospodarstw domowych uległa znaczącej poprawie. Wynika to przede wszystkim z dobrej sytuacji gospodarczej i wielu transferów socjalnych.
Biorąc pod uwagę obecne realia, warto się zastanowić, czy pomoc publiczna pokrywająca 40% kosztów wynagrodzeń jest odpowiednia. Należy tutaj uwzględnić potrzeby Polaków i przyszłą sytuację.
Badacze sprawdzili również, jak zachowaliby się respondenci, gdyby nie otrzymali pożyczki albo kredytu na sfinansowanie nagłego wydatku. Najczęściej poprosiliby wtedy o pomoc rodzinę lub przyjaciół (53% badanych). W drugiej kolejności poszukaliby dodatkowej pracy (22% respondentów). Tyle samo zrezygnowałoby po prostu z pożyczki albo kredytu. 10% respondentów w takiej sytuacji udałoby się do lombardu, a 13% zdecydowałoby się na ofertę osób prywatnych udzielających pożyczki.

Niepokojące sygnały

Niepokojące jest to, że duża grupa Polaków w trudnej sytuacji finansowej zgłosiłoby się do lombardu lub mówiąc wprost mafii kredytowej– twierdzi Andrzej Router, prezes zarządu Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.
Wskazuje też, że zaakceptowanie przez parlament projektu UOKIK zakładającego gwałtowne zmniejszenie limitu kosztów kredytu konsumenckiego może jeszcze spotęgować to zjawisko. Realnie rzecz biorąc, nawet 80% z 3 milionów obecnych pożyczkobiorców nie otrzymałoby wówczas pomocy finansowej. Analizując wyniki badań można przewidywać, że ponad 260 tysięcy Polaków skorzystałoby z oferty lombardu, a blisko 360 tysięcy skierowałoby się do mafii kredytowej.

 

 

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo