Nadchodzi nowy kryzys. Pomimo lepszej zdolności kredytowej możemy mieć spory problem z otrzymaniem pożyczki. Przyczyną będzie nie tylko trudna sytuacja gospodarcza, ale również regulacje przygotowywane przez Ministerstwo Finansów.
Jak wskazują badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH, tuż przed epidemią koronawirusa, 41% gospodarstw domowych w Polsce mogłoby sobie poradzić z nieoczekiwanym wydatkiem w wysokości 2000 zł. Co prawda, miałyby z tym pewne problemy. Ostatecznie udałoby się im jednak je rozwiązać. Niestety 20% gospodarstw domowych nie poradziłoby sobie w takiej sytuacji.
Przypomnijmy jeszcze raz, że takie wyniki uzyskano jeszcze przed pandemią, kiedy pensje były wypłacane terminowo, a stosunkowo wielu Polaków mogło zaoszczędzić.
Najprawdopodobniej nieplanowany wydatek zostałby pokryty z własnych środków. Z takiego rozwiązania skorzystałoby ponad 56% respondentów. Warto przy tym podkreślić, że byłoby to o około 20% więcej niż 5 lub 8 lat temu. Wyniki badania “Sytuacja na rynku consumer finanse” wskazują, że sytuacja finansowa polskich gospodarstw domowych uległa znaczącej poprawie. Wynika to przede wszystkim z dobrej sytuacji gospodarczej i wielu transferów socjalnych.
Biorąc pod uwagę obecne realia, warto się zastanowić, czy pomoc publiczna pokrywająca 40% kosztów wynagrodzeń jest odpowiednia. Należy tutaj uwzględnić potrzeby Polaków i przyszłą sytuację.
Badacze sprawdzili również, jak zachowaliby się respondenci, gdyby nie otrzymali pożyczki albo kredytu na sfinansowanie nagłego wydatku. Najczęściej poprosiliby wtedy o pomoc rodzinę lub przyjaciół (53% badanych). W drugiej kolejności poszukaliby dodatkowej pracy (22% respondentów). Tyle samo zrezygnowałoby po prostu z pożyczki albo kredytu. 10% respondentów w takiej sytuacji udałoby się do lombardu, a 13% zdecydowałoby się na ofertę osób prywatnych udzielających pożyczki.
Niepokojące jest to, że duża grupa Polaków w trudnej sytuacji finansowej zgłosiłoby się do lombardu lub mówiąc wprost mafii kredytowej– twierdzi Andrzej Router, prezes zarządu Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.
Wskazuje też, że zaakceptowanie przez parlament projektu UOKIK zakładającego gwałtowne zmniejszenie limitu kosztów kredytu konsumenckiego może jeszcze spotęgować to zjawisko. Realnie rzecz biorąc, nawet 80% z 3 milionów obecnych pożyczkobiorców nie otrzymałoby wówczas pomocy finansowej. Analizując wyniki badań można przewidywać, że ponad 260 tysięcy Polaków skorzystałoby z oferty lombardu, a blisko 360 tysięcy skierowałoby się do mafii kredytowej.
Sponsorujemy
Nasze wyróżnienia
Nasi partnerzy
Komentarze