Polisa AC — komu przyniesie najwięcej korzyści?
Ocena: 3.97
(ilość ocen: 32)

Polisa AC — komu przyniesie najwięcej korzyści?

Polisa Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które rekompensuje właścicielom pojazdów mechanicznych straty finansowe, powstałe z tytułu działania czynników atmosferycznych, żywiołów czy osób trzecich. Czym warto się kierować, wybierając AC? Czy tańsza polisa zawsze okaże się lepszym wyborem? W jakich sytuacjach szczególnie się przyda? Sprawdźmy.

Kierowcy, którzy chcą rozszerzyć zakres ochrony ubezpieczeniowej swojego auta, mogą sięgnąć po dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne. Jednym z najbardziej popularnych jest Autocasco, czyli popularne AC.

Czym jest AC?

AC to ubezpieczenie komunikacyjne, które rekompensuje kierowcom straty finansowe, powstałe z tytułu:

 • działania czynników atmosferycznych (np. silnego wiatru czy ulewnego deszczu);
 • działania osób trzecich (np. wszelkich aktów dewastacji spowodowanych działalnością człowieka);
 • zdarzeń losowych (np. „spotkania” samochodu z dzikim, leśnym zwierzęciem).

Wykupując polisę Autocasco, unikniesz również finansowych konsekwencji wypadku czy kolizji, którą sam spowodowałeś. Jeśli posiadasz jedynie ubezpieczenie OC i staniesz się sprawcą zdarzenia drogowego, ubezpieczyciel zapłaci wyłącznie za naprawę aut osób poszkodowanych. Koszty związane z reperacją Twojego wozu, będziesz zobowiązany pokryć z własnej kieszeni. Jeśli oprócz AC zawarłeś także umowę Autocasco, ubezpieczyciel weźmie na siebie również naprawę Twoich „4 kółek”.

Zakres Autocasco a jego cena

W przeciwieństwie do polisy OC, w zależności od wybranego pakietu i konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego, zakres polisy AC może kształtować się w odmienny sposób. Zgodnie z niepisaną regułą, najtańsze pakiety są z reguły najuboższe i często nie zapewniają kierowcom i pojazdom oczekiwanej ochrony. Zasadność zakupu najtańszego ubezpieczenia pozostaje więc mocno dyskusyjna. Może się bowiem zdarzyć, że na skutek ogromnej liczby wyłączeń w przypadku wystąpienia zdarzenia losowego, ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. Niestety, będzie miał do tego pełne prawo. Jeśli zależy Ci na tym, aby maksymalnie rozszerzyć zakres ochrony, sięgnij po droższą polisę w wersji premium. Pamiętaj jednak, że sięgniecie po „pierwsze lepsze” AC, może przynieść kierowcy zdecydowanie więcej szkody niż pożytku. Dlaczego?

Ubezpieczenie szyte na miarę

Dobre ubezpieczenie Autocasco to ubezpieczenie szyte na miarę. Nawet najdroższa polisa, która nie będzie uwzględniać specyficznych potrzeb danego kierowcy, w przypadku zdarzenia losowego na niewiele się zda. Mieszkasz w szemranej okolicy i codziennie parkuje swój samochód „pod chmurką”? Zadbaj o to, aby wybrana przez Ciebie polisa gwarantowała wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży. Nawet jeśli parkujesz samochód w ryzykownym miejscu. Codziennie dojeżdżasz do pracy leśną drogą? Wybierz towarzystwo, które wypłaci odszkodowanie w przypadku spotkania samochodu z dzikim leśnym zwierzęciem.
Mieszkasz na wsi? Koniecznie sprawdź, czy zakres polisy AC obejmuje ochronę w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem pojazdów rolniczych – ciągnika rolniczego czy kombajnu. Sprawdźmy, czym w praktyce różni się zakres 2 polis Autocasco u tego samego ubezpieczyciela. Pod lupę weźmiemy ubezpieczenie AC Standard oraz AC Komfort w towarzystwie ubezpieczeniowym WARTA.

Ubezpieczenie standard i premium — praktyczne różnice

Jak deklaruje towarzystwo ubezpieczeniowe WARTA, AC Standard to elastyczna oferta dla posiadaczy wszystkich rodzajów pojazdów. Pozwala ubezpieczyć pojazd na wypadek jego uszkodzenia lub zniszczenia oraz od kradzieży.
Wybierając AC Standard, ubezpieczyciel gwarantuje:

 • ochronę przed skutkami wypadku i działania żywiołów wg formuły all risks,
 • odpowiedzialność ubezpieczyciela nawet za najmniejsze uszkodzenia,
 • ubezpieczenie od kradzieży, włamania i dewastacji.

AC Komfort to propozycja stworzona dla posiadaczy stosunkowo nowych (do 6 lat), zadbanych samochodów osobowych. Gwarantuje najszerszy zakres ubezpieczenia auta: bez udziałów własnych, z naprawą w ASO, dedykowaną ścieżką likwidacji szkód oraz ubezpieczeniem bagażu w cenie. Kupującym nowe auto ubezpieczyciel proponuje również utrzymanie sumy ubezpieczenia równej wartości zakupu auta przez trzy lata.

Wybierając AC Komfort, ubezpieczyciel gwarantuje:

 • ochronę przed skutkami wypadku i działania żywiołów wg formuły all risks,
 • odpowiedzialność ubezpieczyciela nawet za najmniejsze uszkodzenia,
 • ubezpieczenie od kradzieży, włamania i dewastacji,
 • brak dopłat po wypłacie odszkodowania w celu uzupełnienia sumy ubezpieczenia,
 • odszkodowanie wyliczane według kosztów zakupu oryginalnych części z logo producenta auta (bez uwzględnienia tzw. amortyzacji),
 • naliczanie kosztów naprawy według stawek autoryzowanych stacji obsługi,
 • pełne odszkodowanie bez potrąceń (tzw. udziałów własnych),
 • odpowiedzialność wg wartości auta wpisanej w polisie,
 • dla nowych samochodów: trzyletnią gwarancję wyliczania odszkodowania według wartości wpisanej na fakturze,
 • ubezpieczenie bagażu,
 • Assistance w wariancie Złotym w cenie.

Zanim podpiszesz – przeczytaj

Zanim wybierzesz ubezpieczenie AC, koniecznie dokładnie przeanalizuj OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Taki dokument zawiera szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony ubezpieczeniowej oraz praw i obowiązków obu stron umowy.
Prześwietlając OWU dowiesz się na przykład, że:

 • ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w przypadku kradzieży auta jedynie w sytuacji, gdy pojazd posiada co najmniej 2 zabezpieczenia, np. autoalarm i blokadę kierownicy;
 • szkody powstałe na terytorium określonych krajów lub ich części nie są objęte ochroną ubezpieczeniową;
 • ubezpieczeniem w zakresie utraty pojazdu wskutek kradzieży nie są objęte motorowery.

Dla kogo AC?

Choć pewnych zdarzeń losowych nie sposób przewidzieć, wykupując Autocasco, skutecznie wyeliminujesz ich negatywne skutki. Ubezpieczenie AC to doskonała propozycja dla kierowców, którzy chcą maksymalnie ochronić ubezpieczeniowa swój pojazd oraz jego wyposażenie. Polisa przyniesie korzyści także właścicielom nowych aut o wysokiej wartości rynkowej oraz tych, których naprawa generuje wysokie koszty (np. z powodu kosztownych lub trudno dostępnych części). Jej zakup będzie również strzałem w dziesiątkę dla osób, które nie chcą samodzielnie pokrywać kosztów naprawy swojego samochodu w wyniku wypadku, który spowodowali.

Najczęstsze błędy podczas zawierania polisy AC

Poniżej omówimy kilka najpopularniejszych błędów, popełnianych przez osoby, wykupujące polisę AC.

1. Nie tylko cena

Analizując oferty dostępnych na rynku ubezpieczeń, wielu kierowców kieruje się przede wszystkim ceną. Jak wielkie jest ich zdziwienie, kiedy w przypadku kolizji, kradzieży auta czy wybicia szyby ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania… Zanim wybierzesz najlepsze AC, dokładnie określ swoje potrzeby. Przemyśl, na czym najbardziej Ci zależy oraz jakie elementy ochrony są dla Ciebie niezbędne. Wyposażony w taką wiedzę możesz ruszyć na poszukiwanie idealnego AC.

2. Niewykorzystanie zniżek

Nie wszyscy kierowcy wiedzą, że zniżki za bezszkodową jazdę mogą obniżyć nie tylko wysokość składki OC, ale również AC. Jeśli jeździsz bezpieczenie i bezszkodowo, koniecznie poinformuj o tym ubezpieczyciela.

3. Podanie ubezpieczycielowi niezgodnych z prawdą informacji

Podawanie we wniosku niezgodnych z prawdą informacji wciąż zdarza się zdecydowanie zbyt często. Chcąc obniżyć wysokość składki lub spełnić wymagania ubezpieczyciela, kierowcy „podkolorowują” rzeczywistość. Niestety, takie rozwiązanie w dłuższej perspektywie przynosi im zdecydowanie więcej szkody aniżeli pożytku. Dobrym przykładem może być tutaj przypadek pana Jana, który wpisał we wniosku, że w jego kilkuletniej Hondzie znajduje się nie 1, ale 2 urządzenia antykradzieżowe. Pech chciał, że kilka miesięcy później auto pana Jana zniknęło z przydomowego parkingu. Jak nietrudno zgadnąć, z uwagi na nieprawdziwe informacje, ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania.

4. Błędne określenie udziału własnego

Udział własny w polisie AC to wyrażona procentowo wartość, o jaką ubezpieczyciel obniży wysokość składki. Aby obniżyć wysokość składki, wielu kierowców deklaruje więc stosunkowo wysoki udział własny. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że w przypadku wystąpienia zdarzenia losowego, ubezpieczyciel wypłaci jedynie określoną część odszkodowania, pomniejszoną oprocentowany udział własny. Może się więc okazać, że wypłacona kwota nie wystarczy na pokrycie szkód i wymusi konieczność „wyciągnięcia z własnej kieszeni” nawet kilku tysięcy złotych.

Polecane oferty

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

Najlepsze firmy pożyczkowe

1.
Ocena: 3.89
(ilość ocen: 605)
2.
Ocena: 3.55
(ilość ocen: 327)
3.
Ocena: 4.05
(ilość ocen: 734)
4.
Ocena: 4.08
(ilość ocen: 1180)
5.
Ocena: 3.93
(ilość ocen: 446)