Polisa OC — od czego zależy wysokość składki?
4 (80.95%) 21 głosów

Polisa OC — od czego zależy wysokość składki?

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek zawarcia obowiązkowej polisy ubezpieczeniowej OC. Choć jej zakres jest określony prawem i identyczny dla wszystkich towarzystw, ceny polisy u poszczególnych ubezpieczycieli mogą różnić się nawet o kilkaset złotych. Od czego zależy jej wysokość? Jak znaleźć najtańsze OC? Na te i inne pytania właścicieli aut odpowiemy w artykule.

Polisa odpowiedzialności cywilnej (OC) jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które chroni kierowcę przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń drogowych. Jeśli staniesz się sprawcą stłuczki lub kolizji, to nie Ty, lecz ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy pojazdów osób poszkodowanych oraz ewentualnych odszkodowań.

Taki sam zakres, inne ceny

Zakres polisy OC jest ten sam dla wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych. Reguluje go Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ceny polis u poszczególnych ubezpieczycieli mogą różnić się jednak o kilkaset, a w ekstremalnych przypadkach nawet o kilka tysięcy złotych. Jak to możliwe?
Kalkulując wysokość składki, ubezpieczyciel musi oszacować własne ryzyko, czyli prawdopodobieństwo wypłaty odszkodowania w przypadku konkretnego klienta.
Aby tego dokonać, bierze pod uwagę szereg czynników:

  • posiadane przez kierowcę zniżki i zwyżki,
  • wiek kierowcy,
  • staż za kierownicą,
  • stan cywilny i wykształcenie,
  • miejsce rejestracji i użytkowania pojazdu,
  • markę, rok produkcji i pojemność silnika.

Już na pierwszy rzut oka można więc stwierdzić, że prawdopodobieństwo spowodowania kolizji przez młodego, niedoświadczonego kierowcę, mieszkającego w dużym mieście będzie większe niż w przypadku doświadczonego uczestnika ruchu drogowego, który ma prawo jazdy od kilkudziesięciu lat. Podążając tym tokiem myślenia, można założyć, że 23-latek z Warszawy, który odebrał prawdo jazdy kilka miesięcy temu, za polisę OC zapłaci zdecydowanie więcej niż 40-latek z niewielkiej miejscowości pod Radomiem, który bezkolizyjnie użytkuje auto od 15 lat. Czy tak rzeczywiście jest? Jak najbardziej.

Kto zapłaci najwięcej?

Jak pokazują statystyki, najwyższe składki płacą z reguły młodzi kierowcy (w zależności od towarzystwa określenie to może oznaczać osobę do 25, 26, a nawet 29 r.ż.) oraz Ci, posiadający prawo jazdy nie dłużej niż 3 lata. Z wyższymi składkami muszą liczyć się również właściciele samochodów marki Audi i BMW. Takie pojazdy posiadają z reguły duże silniki, stworzone z myślą o szybkiej, dynamicznej jeździe. A ta, jak nietrudno zgadnąć, często kończy się kolizją. Samochodami takich marek jeździ również bardzo wielu młodych, niedoświadczonych kierowców oraz… singli. A Ci zapłacą za ubezpieczenie więcej niż osoby pozostające w związkach małżeńskich. Ci, odpowiedzialni za utrzymanie rodziny i wychowanie dzieci mają bowiem tendencje do mniej agresywnej jazdy. Wśród samochodów, które są najtańsze, jeśli chodzi o wysokość OC, eksperci wymieniają Ople, Skody i Fordy. Ich kierowcy mają szansę na tańszą polisę.

Ceny OC w praktyce

Jak kształtują się ceny ubezpieczeń OC w praktyce? Jakie są różnice w kwotach składki w zależności od poszczególnych ubezpieczycieli? Sprawdźmy.
Porównania dokonaliśmy przy użyciu dostępnej w internecie, darmowej porównywarki na podstawie poniższych parametrów:
Marka i model samochodu: Honda Civic
Pojemność silnika: 1339 cm3
Rodzaj paliwa: benzyna
Rok produkcji samochodu: 2008
Liczba drzwi: 3
Płeć właściciela: mężczyzna
Stan cywilny: kawaler
Zawód: pracownik biurowy
Rok urodzenia właściciela: 1994
Rok wydania prawa jazdy: 2014
Miejsce rejestracji i użytkowania pojazdu: Warszawa

Przyjęliśmy, że samochód będzie służył wyłącznie do użytku prywatnego, jego aktualny przebieg wynosi 120 tys. km, a w ciągu najbliższych 12 miesięcy przejedzie od 7,5 do 10 tys. km. Kalkulacji dokonaliśmy wg stawki podstawowej, czyli przy założeniu, że kierowca nie posiada żadnych zniżek ani zwyżek.
Najtańszą ofertę dla młodego kierowcy zaproponowało towarzystwo ubezpieczeniowe AXA Direct. Wysokość rocznej składki u tego ubezpieczyciela wyniosła 1522 zł. W ramach OC ubezpieczyciel „dorzuca” kierowcy również pakiet Assistance, gwarantujący wsparcie w przypadku kolizji lub wypadku. Jedną z droższych polis oferuje Link4. Młody właściciel Hondy musi zapłacić za nią aż 2908 zł rocznie. W cenie również dostanie pakiet Assistance obowiązujący nie tylko w przypadku wypadku, ale również kradzieży pojazdu.
Jak zmienią się ceny polisy, jeśli „postarzymy’ nieco naszego kierowcę, wydłużając jednocześnie jego staż za kierownicą. Kiedy zmienimy rok urodzenia mężczyzny na 1984, a rok wydania prawa jazdy na 2000, najtańsza polisa (w AXA Direct) będzie kosztować jedynie 814 zł. Za ubezpieczenie w Link4 będzie trzeba zapłacić 1177 zł.

Sposób na najtańsze OC

Zanim wybierzesz towarzystwo ubezpieczeniowe, koniecznie sprawdź, który ubezpieczyciel premiuje kierowców takich jak Ty, oferując im najlepsze ceny. Masz prawo jazdy krócej niż 3 lata? Poszukaj ubezpieczyciela, który przychylnym okiem patrzy na początkujących kierowców. Pozostajesz w związku małżeńskim i posiadasz dzieci? Znajdź towarzystwo, które wynagrodzi Cię za odpowiedzialną, rozsądną jazdę. Wykonujesz zawód zaufania publicznego? Istnieją ubezpieczyciele, którzy premiują właśnie takich klientów. Od kilku lat nie spowodowałeś nawet stłuczki? Wybierz firmę, która doceni Twoje doświadczenie i naliczy maksymalne zniżki na najkorzystniejszych warunkach.

Aby szybko i precyzyjnie porównać ceny polis OC, skorzystaj z dostępnych w internecie kalkulatorów ubezpieczeniowych. Wykorzystując takie narzędzia, wyeliminujesz konieczność samodzielnego analizowania informacji zawartych na stronach poszczególnych ubezpieczycieli.

Czy da się zaoszczędzić na OC?

Jak najbardziej. Oprócz znalezienia towarzystwa, które nagradza klientów takich jak Ty, istnieje kilka dodatkowych sposobów na obniżenie ceny polisy.
Aby oszczędzić na OC, możesz:

  • połączyć jej zakup z innymi ubezpieczeniami. Jeśli w danym towarzystwie posiadasz także inne polisy, np. ubezpieczenie na życie czy ubezpieczenie mieszkania, istnieje ogromna szansa, że polisę OC otrzymasz na preferencyjnych warunkach. Jeśli na stronie ubezpieczyciela nie znajdziesz takich informacji, koniecznie zadzwoń na infolinię i zapytaj o możliwość uzyskania zniżki;
  • skorzystać ze zniżek, wypracowanych przez żonę lub męża. Jeśli dokonałeś zakupu pojazdu w okresie trwania związku małżeńskiego, a pomiędzy Tobą a Twoją zoną (Twoim mężem) występuje wspólnota majątkowa, to jeden z małżonków uprawniony jest do korzystania ze zniżek wypracowanych przez drugiego;
  • przejąć zniżki innej osoby, wpisując ją do dowodu rejestracyjnego, jako współwłaściciela pojazdu. Taką możliwość często wykorzystują młodzi kierowcy, czyniąc współwłaścicielem pojazdu jednego z rodziców. Warto wspomnieć jednak, że w przypadku stłuczki czy kolizji, spowodowanej przez niedoświadczonego kierowcę, zniżki straci również drugi właściciel;
  • kupić ubezpieczenie przez internet. Niektórzy ubezpieczyciele premiują klientów, kupujących polisy przez internet lub płacących kartą. Taka forma zawarcia umowy pozwoli Ci zaoszczędzić nawet 10 proc. kwoty polisy.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

facebook