Ponad 1000 prób wyłudzeń kredytu w II kwartale 2019 roku

Aktualizacja: 2019-09-30
Data publikacji: 2019-08-07
Autor: Emila Biernaciak
Ocena: 4.81
(ilość ocen: 16)

Jeszcze do niedawna, zguba portfela była bolesna głównie z powodu pozostawionych w nim pieniędzy. Dzisiaj, głównym przedmiotem naszej troski powinny być dane osobowe. Według danych Związku Banków Polskich, w 2019 roku, tylko w okresie od kwietnia do czerwca, odnotowano 1122 próby wyłudzeń kredytów na cudze dane. Dziennie to kilkanaście prób oszustwa.

Gdyby udaremnione próby doszłyby do skutku, banki straciłyby łącznie blisko 100 milionów złotych. Średnia kwota wyłudzanego kredytu wynosiła 36,5 tysiąca złotych, Najwięcej, bo 20 milionów złotych, próbowano ukraść w województwie kujawsko-pomorskim. Z kolei największą liczbę takich wysiłków odnotowano w województwie mazowieckim – 187 prób wyłudzenia kredytu.

Raport o dokumentach infoDOK (II kwartał 2019 r.), Związek Banków Polskich

Raport o dokumentach infoDOK (II kwartał 2019 r.), Związek Banków Polskich

Kradzione i podrobione

Przestępcy wykorzystywali dowody osobiste, paszporty oraz prawa jazdy. Część z nich pochodziła z kradzieży, kolejne zostały podrobione, z wykorzystaniem prawdziwych danych. Co ciekawe, według statystyk za cały rok 2018, liczba skradzionych dowodów, wykorzystanych do wyłudzeń wynosiła niecałe 8 tysięcy. Dla porównania liczba podrobionych – blisko 23 tysiące.

Wszystko przez tzw. “dokumenty kolekcjonerskie”, za pomocą których złodzieje mogli podszyć się pod dowolną osobę, której dane osobowe posiadali. A o te nietrudno. Wystarczyło wynająć mieszkanie, wypożyczyć auto czy paść ofiarą fałszywych ofert pracy.

Istnieje jednak szansa, że od 2019 roku liczba sfałszowanych dowodów zmaleje – wprowadzone w lipcu b.r. przepisy zakazują tworzenia replik dokumentów osobistych. Oznacza to, że przygotowywanie i handlowanie “dokumentami kolekcjonerskimi” będzie niemożliwe. Dzięki temu walka z wyłudzeniami będzie nieco łatwiejsza. Pozytywnym trendem jest również rosnąca liczba osób zastrzegających swoje dokumenty po kradzieży lub zgubieniu.

Dokumenty Zastrzeżone ZBP

Próby kradzieży udało się powstrzymać dzięki Centralnej Bazie Danych DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Jest to ogólnopolski rejestr skradzionych i zagubionych dokumentów, prowadzony przez Związek Banków Polskich. Korzystają z niego nie tylko banki, przed przyznaniem kredytu, lecz również niektóre firmy pożyczkowe, podczas udzielania chwilówki. Przykładem może tu być m.in. firma Taratatu.

W 2018 roku do Centralnej Bazy Danych Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE trafiło ponad 40,5 tysiąca nowych dokumentów, co daje ponad 400 dokumentów dziennie. Pod tym względem to jeden z najlepszych wyników od 2008 roku. Cała baza DOKUMENTÓW ZASTRZEŻONYCH liczy obecnie około 1,8 miliona wpisów.

Utracony dokument – co robić?

Według Prezesa Związku Banków Polskich, “kradzione, oryginalne dokumenty albo te podrabiane, ale z wykorzystaniem prawdziwych danych, to w dalszym ciągu poważne zagrożenie dla całej gospodarki i dla banków oraz różnych firm wykorzystujących dokumenty do weryfikacji tożsamości klientów. Dokonanie ich jak najszybszego zastrzeżenie w sytuacji ich utraty jest kluczowe w całym systemie ochrony przed wyłudzeniami”.

Jak się do tego zabrać? Osoby, które utraciły najważniejsze dokumenty (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy) mają kilka opcji. Pierwszą z nich zastrzeżenie dokumentów w swoim banku. Jeśli nie posiadamy rachunku, możemy skorzystać z jednego z banków przyjmujących zastrzeżenia od wszystkich lub z portalu Biura Informacji Kredytowej (o ile posiadaliśmy konto założone na ten dokument). Dokumenty można także zastrzec telefonicznie pod numerem 828 828 828.

Po zgłoszeniu informacji o utracie dokumentów, nasze dane automatycznie trafią najpierw do Centralnej Bazy DZ, a następnie do wszystkich banków, firm pożyczkowych, operatorów telefonii komórkowej oraz innych instytucji korzystających z bazy Dokumentów Zastrzeżonych.

 

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo