Pożyczka Allegro bez pośredników? Firma nie zaprzecza

Aktualizacja: 2020-02-27
Data publikacji: 2020-02-26
Autor: Emila Biernaciak
Ocena: 4.67
(ilość ocen: 3)

Allegro, w stosunkowo krótkim czasie stało się liderem rynku e-commerce w Polsce. Pakiet oferowanych przez tę platformę produktów i usług stale się rozszerza. Kilka lat temu, we współpracy z partnerami, firma wprowadziła usługi finansowe, np. opcję “kup na raty” czy płatności odroczone. Nieoficjalnie mówi się, że niebawem w ramach platformy zadebiutuje nowy produkt – pożyczka Allegro, oferowany bezpośrednio przez serwis.

Partnerzy Allegro w finansach

Obecnie, wszystkie funkcjonalności związane z płatnościami w Allegro realizowane są przez dobrze znane, zewnętrzne instytucje finansowe. Są wśród nich banki (Alior Bank, mBank czy BNP Paribas), ale także firma pożyczkowa Kreditech (właściciel marki Monedo Now) oraz podmioty obsługujące transakcje płatnicze – PayU, Przelewy24 czy PayPro.

W ramach produktów oferowanych w ramach Allegro Finanse znajdują się tzw. “raty 0%”, w formie limitu odnawialnego, udzielanego przez wybraną instytucję finansową czy wspomniane już płatności odroczone. Klienci Allegro mają również do dyspozycji błyskawiczne przelewy oraz płatności Blikiem.

Obok kredytu na raty, pożyczka Allegro.

Źródło: allegro.pl

Według Pulsu Biznesu, wiele wskazuje jednak na to, że gigant e-commerce zamierza odpuścić sobie współpracę z pośrednikami i oferować pożyczki we własnym imieniu.

Tego typu decyzje, podejmowane przez firmy często pozornie nie związane z finansami, nie są niczym nowym. Podobną dywersyfikację usług z sukcesem wprowadził już Amazon (oferując kredyty ratalne) czy Apple (w formie karty kredytowej).

Zakupy na raty i pożyczka – Allegro zrezygnuje z pośredników?

Pożyczka Allegro byłaby jednak produktem podyktowanym nie tylko trendami biznesowymi, ale względami praktycznymi. Współpraca z pośrednikami kosztuje. Dla przykładu, operatorzy transakcji pobierają od platformy prowizje w wysokości nawet 2% pożyczki udzielonej klientowi. Zatem, nawet jeśli Allegro musiałoby zakupić know-how niezbędny do budowy finansowego imperium, decyzja ta nadal może być opłacalna. Szczególnie, że firma posiada już część przydatnych narzędzi – sporą bazę klientów wraz z informacjami na temat ich preferencji i potrzeb zakupowych.

Za prawdziwością plotek na temat rozszerzenia działalności Allegro przemawiają również kroki podjęte niedawno przez samą spółkę. Na początku 2020 roku media obiegła informacja, że Allegro przejmuje platformę Finai, która niedawno zakończyła samodzielną działalność w zakresie kredytów. Zespół zarządzający serwisem wszedł wówczas w struktury Allegro. Ich wiedza i doświadczenie może być podstawą do rozwoju w stronę kredytów konsumenckich.

Pożyczka Allegro – firma nie potwierdza, ale i nie zaprzecza

Co na temat powyższych rewelacji mają do powiedzenia główni zainteresowani? Właściwie niewiele, jednak to, co zostało powiedziane sugeruje, że może być coś na rzeczy.

Reprezentanci Allegro nie tylko nie zaprzeczyli oficjalnie planom rozbudowy, ale stwierdzili również, że na obecnym etapie rozwoju projektu, jest za wcześnie na zdradzanie szczegółów. Tym samym potwierdzili oni poniekąd prawdziwość istniejących przypuszczeń.

Choć na oficjalne informacje będzie trzeba jeszcze poczekać, prawdopodobieństwa pojawienia się nowego gracza na rynku finansów jest bardzo wysokie. Rynek nie znosi bowiem próżni. Gdy jedne firmy wycofują się z udzielania kredytów (przykładem jest zrezygnowanie z chwilówki przez Ferratum Bank), inne, mając nowy pomysł na prowadzenie biznesu, wchodzą na rynek odnosząc sukcesy (tak jak było np. w przypadku Bancovo).

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo