Pożyczki i leasingi w dobie koronawirusa. Na jaką pomoc mogą liczyć zadłużeni?

Aktualizacja: 2020-03-17
Data publikacji: 2020-03-17
Autor: Katarzyna Jóźwik
Ocena: 5
(ilość ocen: 1)

Szerząca się pandemia koronawirusa w Polsce i na świecie stawia w trudnej sytuacji zarówno przedsiębiorców korzystających z różnorodnych produktów finansowych, jak też prywatnych pożyczkobiorców. 16 marca Związek Banków Polskich opublikować listę działań pomocowych, z których będą mogli skorzystać zadłużeni Polacy.

3 miesiące wakacji od spłaty

Pierwszą formą pomocy jest udostępnienie przez banki w sposób maksymalnie uproszczony możliwości zawieszenia spłat raty kredytów oraz odsetek na czas 3 miesięcy. W przypadku skorzystania z tych pożyczkowych „wakacji” automatycznie zostanie wydłużony całkowity okres spłaty zobowiązania (o ile zostanie przedłużony również okres obowiązywania jego zabezpieczenia). Z możliwości odroczenia spłaty będą mogli skorzystać klienci indywidualni korzystający z kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych. Podstawą do skorzystania z tej opcji będzie uzasadnienie konieczności przesunięcia spłaty z powodu sytuacji finansowej wynikającej z pandemii COVID-19. Wnioski mają być rozpatrywane w szybkim trybie.

3 lub 6 miesięcy dla przedsiębiorców

Z powyższej opcji przesunięcia spłaty rat kredytu mogą skorzystać również przedsiębiorcy. Jednak ZBP przewiduje również inną formę pomocy dla osób prowadzących własne biznesy. Wszyscy ci, którzy odczuwają skutki koronawirusa, a na koniec 2019 r. mieli zdolność kredytową, a w najbliższym czasie mija termin odnowienia aktualnego finansowania, będą mogli wnioskować o jego odnowienie na kolejne 6 miesięcy. Jak podkreśla ZBP, banki deklarują pomoc wszystkim przedsiębiorcom spełniającym powyższe warunki i ubiegającym się o wydłużeniu okresu finansowania.

Co z leasingiem?

Na takich samych zasadach jak odroczenie spłat rat kredytów możliwe będzie możliwe odroczenie spłat rat leasingowych. Banki oferujące tę formę finansowania będą gotowe przesunąć przedsiębiorcy spłatę należności leasingowych o 3 miesiące. Identyczne działanie będzie obowiązywało również w przypadku opłat dla działających w ramach banku firm faktoringowych.

Kredyty dla firm

ZBP planuje również ułatwić przedsiębiorcom, którzy z powodu COVID-19 znaleźli się w trudnej sytuacji, zaciągnięcie krótkoterminowych kredytów. Jednak na chwilę obecną nie są znane szczegóły tej formy pomocy, gdyż banki oczekują na zakończenie zainicjowanych przez rząd i inne instytucje prac w tym temacie.

Wnioski bez opłat

Banki zobowiązują się, że wszystkie wnioski dotyczące odroczenia spłat rat będą zwolnione z prowizji i opłat za rozpatrzenie. Poza tym mają obowiązywać uproszczone procedury dotyczące wnioskowania o odroczenie rat. Banki będą wymagać tylko minimum dokumentów, a wnioski będzie można składać zdalnie za pośrednictwem stron internetowych banków.

Poniżej komunikaty ZBP:

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo