Pożyczki społecznościowe — innowacja czy nadmierne ryzyko?
4 (80%) 40 głosów

Pożyczki społecznościowe — innowacja czy nadmierne ryzyko?

Pożyczki społecznościowe, zwane również pożyczkami prywatnymi polegają na zawieraniu trans-akcji pomiędzy dwiema osobami fizycznymi, bez udziału tradycyjnych instytucji finansowych. Gdzie szukać pożyczek społecznościowych? Jakie są ich najważniejsze zalety? Czy taka forma pożyczania pieniędzy jest bezpieczna? Sprawdźmy.

Doskonale znane i lubiane w krajach Europy Zachodniej oraz Stanach Zjednoczonych, pożyczki społecznościowe zadebiutowały w Polsce pod koniec 2018 roku. Jak twierdzą eksperci, obecnie są one najszybciej rozwijającym się produktem finansowym w naszym kraju.

Czym są pożyczki społecznościowe?

Pożyczki społecznościowe, zwane także prywatnymi to transakcje zawierane bezpośrednio pomiędzy osobami fizycznymi z wyłączeniem banków, firm pożyczkowych i innych instytucji finansowych. Mówiąc prościej, sięgając po pożyczkę prywatną, pożyczasz pieniądze bezpośrednio od inwestora, innej osoby prywatnej, która udzielając Ci finansowania, chce zainwestować swoje nadwyżki finansowe.

Gdzie szukać pożyczek społecznościowych?

Najlepszym sposobem na zaciągnięcie pożyczki prywatnej będzie skorzystanie z usług internetowych serwisów, które specjalizują się w łączeniu inwestorów z osobami, które chcą otrzymać dodatkowe środki. Z portali pośredniczących w udzielaniu pożyczek społecznościowych mogą korzystać zarówno inwestorzy posiadający kapitał, jak i osoby, które chcą pozyskać dodatkowe środki. Warto dodać tutaj, że rolą takich platform jest wyłącznie łączenie obu stron transakcji oraz wstępna weryfikacja wiarygodności użytkowników, a nie udzielanie pożyczek (jak ma to miejsce w przypadku serwisów, oferujących pożyczki pozabankowe). Źródłem zysku portali, pośredniczących pomiędzy pożyczkobiorcami a inwestorami są prowizje od zakończonych sukcesem transakcji. Ich koszt leży zazwyczaj „po stronie” pożyczkobiorców.

Najpopularniejsze serwisy z pożyczki społecznościowymi

Jeśli rozważasz zaciągnięcie pożyczki społecznościowej, skorzystaj z usług sprawdzonego, wiarygodnego serwisu. Do najpopularniejszych i najbardziej znanych należą: Finansowo, Koks, Zakro czy Sekrata.

Jak zaciągnąć pożyczkę prywatną?

Aby omówić proces wnioskowania o pożyczkę społecznościową, posłużymy się konkretnym przykładem. Będzie nim pożyczka w serwisie Finansowo. Platforma Finansowo.pl rozpoczęła swoją działalność w 2008 roku i jest obecnie jednym z liderów rynku social landing w Polsce.

Aby zaciągnąć pożyczkę społecznościową w serwisie Finansowo:

 • dokonaj rejestracji na www.finansowo.pl i wykonaj wymagane weryfikacje. Aby zwiększyć swoją wiarygodność, możesz również przeprowadzić weryfikacje dobrowolne. Jeśli zdecydujesz się na takich ruch, inwestor będzie miał pewność, że jesteś osobą wypłacalną i rzetelną, a co za tym idzie, może zaproponować Ci korzystniejsze warunki pożyczki;
 • złóż wniosek pożyczkowy, w którym określisz warunki pożyczki i proponowane wynagrodzenie dla pożyczkodawcy;
 • wybierz spośród ofert złożonych przez pożyczkodawców tę, która będzie dla Ciebie najbardziej atrakcyjna. Pamiętaj, że Twoim obowiązkiem będzie także pokrycie kosztu finalizacji wniosku;
 • poczekaj na wypłatę środków, które zasilą Twoje konto bankowe;
 • w ustalonym terminie spłacać pożyczkę wraz z odsetkami bezpośrednio na rachunek bankowy pożyczkodawcy.

Weryfikacje w Finansowo.pl

Każdy użytkownik portalu musi dokonać obowiązkowych weryfikacji:

 • konta bankowego,
 • dowodu osobistego,
 • numeru telefonu,
 • adresu e-mail,
 • adresu zameldowania,
 • w bazie CEDR (Centralna Ewidencja Dłużników Ryzykownych), gromadzącej dane na temat nierzetelnych pożyczkobiorców.

Weryfikacje dobrowolne, które zwiększą Twoją wiarygodność w oczach inwestora, obejmują sprawdzenie:

 • zatrudnienia i osiąganych dochodów,
 • adresu,
 • rachunków od dostawców np.: energii,
 • drugiego dokumentu ze zdjęciem,
 • zdjęcia twarzy,
 • oświadczenia o braku zobowiązań z tytułu zajęć sądowych i administracyjnych,
 • w bazach InfoMonitor (BIK, BIG InfoMonitor i Związku Banków Polskich), oceny punktowej BIK.

Zalety pożyczek prywatnych

Wśród najważniejszych zalet pożyczek społecznościowych wymienia się:

 • ogromną dostępność. W przeciwieństwie do banku i pozabankowej instytucji pożyczkowej inwestor udzielających finansowania nie będzie „prześwietlał” Twojej historii kredytowej oraz weryfikował zdolności do spłaty. Dzięki temu możesz otrzymać pożyczkę, posiadając nieregularne, nieudokumentowane wpływy czy dochody z niestandardowych źródeł;
 • możliwość dostosowania parametrów pożyczki do własnych oczekiwań. Serwisy z pożyczkami społecznościowymi nie ustanawiają limitów dostępnych dla pożyczkobiorców kwot oraz terminów spłaty pożyczek, a także wysokości oprocentowania. To, na jakich warunkach pożyczysz pieniądze, zależy wyłącznie od Ciebie oraz inwestora;
 • ograniczone do minimum formalności. Zaciągnięcie pożyczki społecznościowej eliminuje konieczność „przechodzenia” przez żmudną i długotrwałą procedurę bankową. Dzięki temu możesz otrzymać pieniądze bardzo szybko.

Czy pożyczki społecznościowe są bezpieczne?

Choć pożyczkę społecznościową można zaciągnąć szybko, łatwo i bez formalności, bezpieczeństwo zawierania takich transakcji nie dorównuje bezpieczeństwu pożyczania pieniędzy w banku czy pozabankowej instytucji finansowej. Zanim zaciągniesz pożyczkę społecznościową, upewnij się, że serwis, z którego korzystasz, jest w pełni wiarygodny, a inwestor wypłacalny. Przeanalizuj również regulamin serwisu i sprawdź, czy pożyczenie pieniędzy poniesie za sobą konieczność uiszczenia dodatkowych opłat, ubezpieczenia czy prowizji.
Ze względu na ogromną dostępność i łatwość zaciągnięcia, pożyczki społecznościowe mogą stać się również przyczyną nadmiernego zadłużenia. To z kolei przekłada się na zwiększone ryzyko inwestorów. Choć serwisy z pożyczkami społecznościowymi weryfikują dane swoich użytkowników, a podstawą udzielenia finansowania jest umowa cywilnoprawna, takie zabezpieczenia nie zawsze okazują się wystarczające.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

facebook