Praca małżonka kosztem podatkowym
4.3 (85%) 4 głosów

Praca małżonka kosztem podatkowym

Wyczekiwany przez środowiska przedsiębiorców Pakiet MŚP (dla małych i średnich przedsiębiorców) 9 listopada został rozszerzony ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. Jedną z kluczowych zmian, na którą czekano z największą niecierpliwością, jest przepis dopuszczający możliwość włączenia wartości pracy małżonka do tak zwanych kosztów podatkowych pomniejszających kwotę podatku PIT lub CIT.

Wliczenie pracy małżonka w koszty

O taką możliwość przedsiębiorcy postulowali już od kilkunastu lat. Dotychczas było to uznawane za rozwiązanie korzystne dla rozwoju przedsiębiorczości, jednakże przedstawiające naprawdę duże pole do nadużyć. Argumentem, które polskie prawodawstwo wysuwało najczęściej, było to, że możliwość zapłacenia mniejszego podatku miałaby każda osoba prowadząca działalność gospodarczą, bez względu na rzeczywisty wkład pracy włożony przez małżonka. Właśnie z tego względu do tej pory (a właściwie do końca 2018 roku) wartość własnej pracy, pracy małżonka i małoletnich dzieci nie wliczało się w koszty uzyskania przychodów, bez znaczenia, czy była to praca wspomagająca, czy za stałym wynagrodzeniem.

Od 2019 roku sytuacja ta zmieni się, aczkolwiek tylko w odniesieniu do małżonków i dzieci. Dotyczy to jednak jedynie oficjalnych form zatrudnienia na podstawie:

  • umowy o pracę;
  • umowy o dzieło lub umowy-zlecenie;
  • umów o zarządzanie przedsiębiorstwem;
  • kontraktów menedżerskich;
  • działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej;
  • praktyk absolwenckich.

W efekcie nie będzie można odliczyć od podatku pracy małżonka będącej pomocą w prowadzeniu przedsiębiorstwa. Liczyć będzie się tylko faktyczna praca zarobkowa, nie zaś nieodpłatna. Praca wspomagająca nie będzie zaliczona jako koszt podatkowy. Ponadto trzeba pamiętać o tym, że wynagrodzenie nie będzie mogło być tylko „na papierze” – musi zostać faktycznie wypłacone i to wypłacone terminowo. W przypadku opóźnień lub niezłożenia dyspozycji wypłaty wynagrodzenia również nie będzie ono stanowiło kosztu podatkowego. Według szacunków takie rozwiązanie przyniesie korzyści przynajmniej kilkudziesięciu tysiącom przedsiębiorców.

Jakie jeszcze zmiany czekają małych przedsiębiorców?

Zaliczenie pracy małżonka na poczet kosztów podatkowych nie jest jedyną pozytywną zmianą, jaką ustawa niesie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Decyzją Sejmu w życie wejdą dodatkowo następujące udogodnienia:

Rozszerzona definicja tzw. małego podatnika. Skok nastąpił z 1,2 miliona euro przychodów rocznie do 2 milionów. Dzięki temu więcej przedsiębiorstw będzie mogło skorzystać z przysługujących „małemu podatnikowi” uprawnień. Jedną z najważniejszych jest prawo do zaliczenia wszystkich środków trwałych o wartości do 50 tysięcy euro w koszty naraz, wraz z dniem wpisania ich na stan, co w stosunku rocznym przyczyni się do obniżenia wysokości podatku. Ponadto takim przedsiębiorcom przysługuje prawo do rzadszego odprowadzania zaliczek na PIT i CIT oraz niższego progu podatkowego – od stycznia 2019 będzie to 9% podatku CIT.

Podniesienie kwoty jednorazowej straty podatkowej do 5 milionów złotych. Dzięki temu zmniejszą się formalności związane z rozliczeniem takiej straty (nie trzeba rozbijać jej na kilka lat), ale też zyska na tym płynność finansowa przedsiębiorstwa – według wyliczeń może przynieść to oszczędności sięgające nawet 1 miliona złotych.

Zniesienie nakazu szkoleń BHP w najbardziej niewypadkowych branżach. Szacuje się, że tą zmianą zostanie objętych aż 5 milionów pracowników. Ten przepis jest dostosowaniem się do prawa unijnego (dyrektywa Rady UE), które nakreśla, że szkolenia okresowe z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy muszą zostać organizowane tylko wtedy, gdy wymaga tego szczególna sytuacja i charakterystyka pracy. To duże oszczędności dla pracodawcy, zwłaszcza że na mocy nowej ustawy nie będzie on miał obowiązku zatrudniania specjalisty od BHP, ale sam będzie mógł pełnić jego funkcje.

Skrócenie okresu, w którym wierzyciel może skorzystać z VAT-owskiej ulgi na złe długi. Będzie to tylko 90 zamiast 150 dni.

Zwolnione z podatku zostaną kwoty wypłaconych odszkodowań. Dotyczyć będzie to tylko tych odszkodowań, które zostały wypłacone na poczet naprawy zniszczeń, z wyjątkiem samochodów osobowych.

Uproszczenie formularzy podatkowych. Dotyczy to osób, które odprowadzają podatek od nieruchomości lub podatek leśny. Będzie też możliwość złożenia deklaracji podatkowej przez Internet.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.