Pracuję „na czarno” – gdzie otrzymam pożyczkę?
5 (100%) 2 głosów

Pracuję „na czarno” – gdzie otrzymam pożyczkę?

Polski system pracowniczy jest na tyle niekomfortowy, że wielu pracowników decyduje się na zejście do szarej strefy. Praca bez umowy, nieujęta w statystykach to problem nie tylko dla systemu podatkowego. Brak świadczeń emerytalnych, socjalnych i zdrowotnych skutecznie wyklucza darmową hospitalizację, zwolnienie chorobowe lub świadczenia społeczne, gdyby zdarzył się wypadek w pracy. To w wielu przypadkach także niemożność zaciągnięcia kredytu lub pożyczki, nawet jeśli jego dochody pozwoliłyby mu na regularną spłatę zobowiązania – oficjalnie przecież te dochody nie istnieją.

Kto udzieli pożyczki bez dochodów?

Problem z pożyczką przy pracy na czarno wynika przede wszystkim z faktu, że pożyczkodawca nie uwierzy na słowo osobie, która twierdzi, że ma dochody, ale nie potrafi wskazać ich źródła. Co prawda pożyczki online to tzw. pożyczki na oświadczenie, ale we wniosku pożyczkowym i tak należy wpisać, oprócz wysokości zarobków, także ich źródło. Można co prawda zaznaczyć we wniosku „bezrobotny” i podać rzeczywistą wysokość miesięcznych dochodów, ale z dużym prawdopodobieństwem wzbudzi to podejrzliwość pożyczkodawcy i może on poprosić o zaświadczenie potwierdzające dochody, mimo że zazwyczaj tego nie robi. Ciężko będzie więc otrzymać pożyczkę.

Odpowiedzialne pożyczanie firm pozabankowych

Odpowiedzialne pożyczanie to takie, które nie powoduje problemów finansowych pożyczkobiorcy i nie pogarsza jego sytuacji materialnej. Polski Związek Instytucji Pożyczkowych rekomenduje, by nie udzielać pożyczki takim osobom, które nie podołają finansowo oddaniu pieniędzy i mogą się nadmiernie zadłużyć. Dlatego, choć większość pożyczkodawców nie przyznaje tego wprost, ustalany jest minimalny próg dochodowy, który dopuszcza możliwość udzielenia pożyczki, przynajmniej w najmniejszej kwocie. Oczywiście będzie on odrobinę wyższy dla pożyczek krótkoterminowych, a niższy dla pożyczek na raty. Dla tych ostatnich najczęściej przewidziane są zarobki rzędu minimum 500-600 złotych miesięcznie. Widocznie większa część pożyczkodawców uznaje, że to właśnie jest kwota niezbędna do tego, by bez zakłóceń spłacać raty.

Kiedy pracujący na czarno może otrzymać pożyczkę?

Osoby majace nierejestrowane dochody nie muszą jednak załamywać rąk. Otrzymanie pożyczki nie zawsze będzie bowiem niemożliwe. Są przecież takie sytuacje, które sprawiają, że nawet osoba pracująca na czarno ma legalne, miesięczne wpływy w wysokości wymaganej do uzyskania pożyczki. O dziwo, taka kombinacja jest bardzo częsta. Dochodami, które „z czystym sumieniem” można wpisać we wniosku, są:

  • alimenty;
  • świadczenie 500+;
  • studenckie stypendium naukowe lub socjalne;
  • świadczenia rodzinne i wychowawcze;
  • zasiłki z MOPS;
  • dodatki pielęgnacyjne;
  • zasiłek dla bezrobotnych.

Większość z nich pojedynczo wystarczy, by móc otrzymać pożyczkę. Kombinacja kilku zwiększy natomiast szanse na to, że otrzyma się pożyczkę w takiej kwocie, o jaką się wnioskuje.

Szczególne szanse na otrzymanie pożyczki ma się, jeśli jest się oficjalnie zarejestrowanym w Urzędzie Pracy bezrobotnym. Duża część osób bezrobotnych korzysta z takiej rejestracji, by mieć ubezpieczenie zdrowotne i móc być hospitalizowanym na wypadek choroby. Podjęcie się pracy chociażby na umowę o dzieło zlikwidowałoby możliwość utrzymania takiego ubezpieczenia, zaś praca na czarno jest często korzystniejsza finansowo, niż praca, z której odprowadzane są składki do ZUS.

Jeśli praca na czarno została podjęta po utracie pracy rejestrowanej, to wtedy bezrobotny ma szanse na otrzymanie zasiłku. Wystarczy do tego nawet bardzo krótki staż pracy, bo tylko 12 miesięcy w ciągu półtora roku poprzedzającego rejestrację. W takim przypadku bezrobotnemu przysługuje prawo do zasiłku w wysokości 664 złotych. Oczywiście im większy staż pracy, tym większa kwota zasiłku.

Pożyczka niestandardowa dla pracujących na czarno

Jeśli pracujący na czarno nie mogą wykazać się pokaźnymi, legalnymi dochodami, a potrzebują większej kwoty zobowiązania, zawsze mogą skorzystać z pożyczek o innym charakterze niż standardowe pożyczki online. Są to przede wszystkim pożyczki z gwarantem lub pożyczki pod zastaw pojazdu.

Z pierwszej kategorii pożyczki można skorzystać w firmie Rapida Money. Instytucja ta ma do zaoferowania aż 25 tysięcy złotych rozłożonych na 48 miesięcznych, równych rat. Jedynym problemem pożyczkobiorcy jest znalezienie osoby, które zechciałaby za niego poręczyć i zagwarantować spłatę pożyczki, jeśli pożyczkobiorca nie mógłby się z niej wywiązać. Nie zawsze będzie to zadnie łatwe – gwarancja poręczyciela to poważne zobowiązanie, ale i potężne ryzyko finansowe.

Drugi sposób jest znacznie bezpieczniejszy, bo nie przewiduje udziału osób trzecich. Pożyczki pod zastaw samochodu dostępne między innymi w firmach Autokapitał, Mogo i Motopożyczka, mogą zaoferować kwoty sięgające aż 100 000 złotych. Oczywiście tylko wtedy, jeżeli pożyczkodawca posiada pojazd o odpowiedniej wartości i zechce go przewłaszczyć. Musi jednak pamiętać o tym, że jeśli nie będzie terminowo spłacał rat, samochód może przejść na własność firmy pożyczkowej.

Odpowiedzialność pożyczkobiorcy jest najważniejsza

Choć ciężko jest wykazać takie dochody na papierze, osoby pracujące na czarno niekiedy mogą wykazać się wyższą zdolnością kredytową niż osoby zatrudnione na stałe w jednej firmie. Mimo wszystko nie powinny zbyt pochopnie i nieprzemyślenie zaciągać pożyczek. Powinni mieć bowiem na względzie to, że zwolnienie z pracy na czarno odbywa się w bardzo szybki sposób i z  dnia na dzień można zostać pozbawionym dochodów. To powinno dać do myślenia i zastanowienia się nad sensownością zaciągania pożyczek, szczególnie tych w wysokich kwotach i z długim okresem spłaty.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.