Prezes UOKiK ostrzega: uwaga na fałszywe serwisy pożyczkowe

Aktualizacja: 2019-09-12
Data publikacji: 2019-02-12
Autor: Agnieszka Fodrowska
Ocena: 4.61
(ilość ocen: 28)

Intensywny rozwój firm zajmujących się internetowym udzielaniem szybkich pożyczek może mieć niestety swoje ciemne strony, takie jak działalność podszywających się pod uczciwych pożyczkodawców wyłudzaczy i oszustów. Na szczęście stały nadzór UOKiK nad rynkiem skutecznie zapobiega nadużyciom i eliminuje nielegalną działalność już na jej wczesnym etapie. Ostatnie ostrzeżenie wydane przez prezesa UOKiK, Marka Niechciał, dotyczy firmy GELDOR Artur Karwot z Rybnika, która do tej pory obsługuje przynajmniej 81 fałszywych serwisów pożyczkowych online. Mogą one narazić nieświadomych klientów na straty finansowe.

Wyłudzanie danych osobowych i nielegalnych opłat

Według najświeższych danych Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów firma GELDOR Artur Karwot z Rybnika jest właścicielem aż 81 internetowych serwisów pożyczkowych. Wśród nich UOKiK wymienia takie „marki” jak as-chwilowka.pl, rozsadnapozyczka.pl, wybierzpienadze.pl, czy tysiaczek.pl. Szczególną uwagę powinny zwrócić uwagę tę nazwy, które brzmieniem przypominają istniejące już, uczciwe firmy (np. bank-not.pl, którego adres od oryginalnej nazwy różni się tylko myślnikiem) lub zwracające uwagę na typy pożyczek cieszące się zainteresowaniem osób w trudnej sytuacji z komornikiem. Będą to przede wszystkim tak zwane pożyczki bez BIK lub pożyczki z komornikiem zawarte w nazwach: szybkapozyczkabezbiku.eu lub stopkomornikowi.pl. (pełna lista groźnych witryn udostępniona została w komunikacie prezesa UOKiK).

Na pierwszy rzut oka przypominają one standardowe serwisy, w których szybko można pożyczyć pieniądze: przygotowana jest oferta firmy, kalkulator pożyczkowy oraz przykładowe koszty pożyczki. Nie znajdziemy na nich natomiast ani warunków umowy, jej wzoru, ani formularza informacyjnego zawierającego szczegóły konkretnej, wybranej pożyczki.

W rzeczywistości nie możemy liczyć na pożyczkę w żadnym w wymienionych 81 serwisów, nawet jeśli poprawnie złożymy wniosek i dopełnimy wszystkich formalności. Pseudo pożyczkodawca wykorzystuje swoje witryny do zbierania danych osobowych klientów, które później odsprzedaje potencjalnym pożyczkodawcom.

Większym problemem dla konsumentów może być natomiast to, że niejednokrotnie narażani są oni na straty finansowe. Część serwisów pobiera bowiem opłaty za podstawowe czynności związane z pożyczką, na przykład aktywację lub rozpatrzenie wniosku, które każdorazowo aktywuje się SMS-em na numer Premium. Może on kosztować nawet 30,75 złotych.

Fałszywych serwisów pożyczkowych może być więcej

Marek Niechciał, prezes UOKiK ostrzega, że oszukańczych serwisów pożyczkowych prowadzonych przez firmę GELDOR może być więcej lub ciągle mogą powstawać nowe. Sprawą zajmuje się obecnie Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach oraz gliwicka Prokuratura Okręgowa, ale działalność firmy nie została jeszcze zawieszona.

Dla bezpieczeństwa klientów zaleca się więc, by każdorazowo sprawdzać informacje, kto jest rzeczywistym pożyczkodawcą lub pośrednikiem. Alarmująca powinna być sytuacja, kiedy serwis pożyczkowy takich informacji nie podaje. Pamiętajmy też, iż konsument powinien zawsze mieć możliwość zapoznania się z warunkami umowy pożyczkowej jeszcze przed jej podpisaniem. Nie zostanie też poproszony o wniesienie żadnej opłaty manipulacyjnej, za rozpatrzenie wniosku lub sporządzenie umowy przed udzieleniem pożyczki.

Polecane oferty

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 5000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniona szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

SolCredit jest innowacyjną firmą, która szybko pozwoli znaleźć Ci finansowanie. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 5000 zł za darmo.

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.