Prezes UOKiK ostrzega: uwaga na fałszywe serwisy pożyczkowe

Aktualizacja: 2020-02-17
Data publikacji: 2019-02-12
Autor: Agnieszka Fodrowska
Ocena: 4.63
(ilość ocen: 30)

Intensywny rozwój firm zajmujących się internetowym udzielaniem szybkich pożyczek ma niestety swoje ciemne strony. Zdarzają się oszuści, którzy podszywają się pod uczciwych pożyczkodawców i wyłudzają dane osobowe lub pieniądze od osób szukających finansowania. Na szczęście stały nadzór UOKiK nad rynkiem skutecznie zapobiega nadużyciom i eliminuje nielegalną działalność, już na jej wczesnym etapie. Ostatnie ostrzeżenie wydane przez prezesa UOKiK dotyczy firmy GELDOR Artur Karwot z Rybnika, która do tej pory obsługuje przynajmniej 81 fałszywych serwisów pożyczkowych online. Mogą one narazić nieświadomych klientów na straty finansowe.

Fałszywe serwisy pożyczkowe żerują na nieświadomości

Według najświeższych danych Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów firma GELDOR Artur Karwot z Rybnika jest właścicielem około 81 internetowych serwisów pożyczkowych. Wśród nich UOKiK wymienia takie „marki” jak as-chwilowka.pl, rozsadnapozyczka.pl, wybierzpienadze.pl, czy tysiaczek.pl. Firma tworzy też serwisy, które brzmieniem przypominają istniejące już, uczciwe firmy (np. bank-not.pl, którego adres od oryginalnej nazwy różni się tylko myślnikiem) lub zwracające uwagę na typy pożyczek cieszących się zainteresowaniem wśród osób w trudnej sytuacji. Będą to przede wszystkim serwisy posiadające rzekomo pożyczki bez BIK lub pożyczki z komornikiem, np. szybkapozyczkabezbiku.eu lub stopkomornikowi.pl. (pełna lista groźnych witryn udostępniona została w komunikacie prezesa UOKiK).

Klienci mniej obeznani ze światem pożyczek pozabankowych łatwo mogą uznać, że są to przykłady firm, faktycznie oferujących wyjątkowo korzystne chwilówki online. By wyjść z błędu wystarczyłoby zajrzeć w zapisy regulamin. Jak wiadomo, nie każdy go jednak czyta.

Jak działają oszuści?

Na pierwszy rzut oka fałszywe strony pożyczkowe łudząco przypominają serwisy prowadzone przez rzetelne firmy pożyczkowe, w których szybko można pożyczyć pieniądze – przygotowana jest oferta firmy, kalkulator pożyczkowy oraz przykładowe koszty pożyczki. Nie znajdziemy na nich natomiast ani warunków umowy, jej wzoru, ani formularza informacyjnego zawierającego szczegóły konkretnej, wybranej pożyczki.

W rzeczywistości nie możemy bowiem liczyć na pożyczkę w żadnym z 81 serwisów, nawet jeśli poprawnie złożymy wniosek i dopełnimy wszystkich formalności. Pseudo pożyczkodawca wykorzystuje swoje witryny do zbierania danych osobowych klientów, które później odsprzedaje potencjalnym pożyczkodawcom.

Dodatkowym problemem dla konsumentów jest to, że niejednokrotnie narażani są oni na straty finansowe. Część serwisów pobiera bowiem opłaty za podstawowe czynności związane z pożyczką, na przykład aktywację lub rozpatrzenie wniosku, które każdorazowo aktywuje się SMS-em na numer Premium. Może on kosztować nawet 30,75 złotych.

Fałszywych serwisów pożyczkowych może być więcej

Marek Niechciał, prezes UOKiK ostrzega, że oszukańczych serwisów pożyczkowych prowadzonych przez firmę GELDOR może być więcej lub ciągle mogą powstawać nowe. Sprawą zajmuje się obecnie Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach oraz gliwicka Prokuratura Okręgowa, ale działalność firmy nie została jeszcze zawieszona.

Dla własnego bezpieczeństwa warto zatem każdorazowo sprawdzać informacje, kto jest rzeczywistym pożyczkodawcą lub pośrednikiem. Alarmująca powinna być sytuacja, kiedy serwis pożyczkowy takich informacji nie podaje. Pamiętajmy też, iż konsument powinien zawsze mieć możliwość zapoznania się z warunkami umowy pożyczkowej jeszcze przed jej podpisaniem. Nie może mieć również miejsca sytuacja, w której zostanie on poproszony o wniesienie żadnej opłaty manipulacyjnej, za rozpatrzenie wniosku lub sporządzenie umowy, przed udzieleniem pożyczki.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo