Profi Credit z zarzutami od UOKiK

Aktualizacja: 2019-11-25
Data publikacji: 2018-06-18
Autor: Katarzyna Fodrowska
Ocena: 4.76
(ilość ocen: 38)

Jak wynika z relacji pożyczkobiorców, firma Profi Credit nalicza zbyt wysokie opłaty okołopożyczkowe. Taki stan rzeczy zdają się potwierdzać skargi i zapytania, które regularnie trafiają do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Czy rzeczywiście jest się czego bać?

Profi Credit jest firmą, udzielającą pozabankowych pożyczek ratalnych. Korzystając z jej usług, można pożyczyć nawet 25 000 zł. To jedna z najwyższych na rynku kwot, oferowanych przez instytucje pożyczkowe.

Strona bez kalkulatora

Choć strona internetowa firmy Profi Credit wygląda bardzo estetycznie i profesjonalnie, pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy zaraz po jej uruchomieniu, jest… brak kalkulatora pożyczkowego. Rzeczywiście, brak możliwości oszacowania kosztów pożyczenia pieniędzy powinien być istotnym sygnałem alarmowym, świadczącym o… zawyżonych kosztach finansowania. Pożyczkodawca, który nie ma w tej kwestii niczego do ukrycia, nie musi bowiem silić się na takie zabiegi.

Analizując kolejne elementy serwisu, trafiamy na udostępnione przez pożyczkodawcę reprezentatywne przykłady pożyczek online i offline. A te niestety potwierdzają nasze obawy. Całkowity koszt pożyczki online w wysokości 5 000 zł wynosi aż 4 972 zł (opłata przygotowawcza 33 zł, prowizja – 4 939 zł). W przypadku pożyczki offline jest jeszcze gorzej. Całkowity koszt finansowania jest równy aż 6 592 zł (opłata przygotowawcza – 129 zł, prowizja – 3 971 zł, oprocentowanie – 1 592 zł, „Twój Pakiet” – 900 zł).

Z relacji pożyczkobiorców

Zawyżone koszty naliczane przez Profi Credit potwierdzają relacje klientów serwisu. Jak wynika z informacji pozyskanych od pożyczkobiorców, przy pożyczce w wysokości 1 000 zł, pozaodsetkowe koszty wyniosły 1 872 zł! Na kwotę tę składała się opłata przygotowawcza w wysokości 250 zł oraz ubezpieczenie, którego koszt wynosił aż 1622 zł! Rzeczywiście, doliczanie przez Profi Credit wysokich opłat za ubezpieczenie na wypadek śmierci w większości przypadków przekraczało wartość pożyczonych pieniędzy. Znacząca część składki trafiała z powrotem do kieszeni pożyczkodawcy, jako wynagrodzenie za obsługę polisy. To jednak nie wszystko.

W treści umowy z Profi Credit znajdowało się także postanowienie, zgodnie z którym pożyczkodawca wypłacał klientom kolejne świadczenia! Bez wniosku i bez badania zdolności do spłaty! Do świadczeń doliczał również wysoką (kolejną) opłatę za ubezpieczenie na życie. Zaskoczeni swoim zadłużeniem i wezwaniami do zapłaty klienci postanowili interweniować, zgłaszając sprawę do UOKiK. „Choć spółka poinformowała, że zaprzestała działań przewidujących kolejne wypłaty oraz opłacenie ubezpieczeń na życie, wiele umów nadal obowiązuje” – skomentował działania Profi Credit, Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Zarzuty ze strony UOKiK

Jako że takie działania są sprzeczne z dobrymi obyczajami, Profi Credit Polska usłyszała następujące zarzuty:

  • stosowanie zbyt wysokich opłat za ubezpieczenie, które mogą naruszać dobre obyczaje;
  • realizacja wypłat kolejnych pożyczek bez wiedzy konsumentów i bez oceny zdolności do jej spłaty;
  • żądanie zapłaty całości składki ubezpieczeniowej oraz odsetek w maksymalnej wysokości zamiast niższych ustalonych w umowie, gdy umowa została rozwiązana przez to, że klient nie płacił rat;
  • naliczanie opłat windykacyjnych bez ustalenia zasad ich stosowania, co mogło znacznie zwiększyć kwotę do zapłaty.

Odpowiedzialność ubezpieczycieli

UOKiK prowadzi również postępowania wyjaśniające w sprawie Compensa TU na Życie SA Vienna Insurance Group oraz Generali Życie TU. Ich celem jest próba ustalenia zasad wyliczania składek ubezpieczenia na życie. O działaniach Profi Credit Polska i ubezpieczycieli UOKiK zawiadomił także Komisję Nadzoru Finansowego.

Niechlubna przeszłość Profi Credit

Przeszłe relacje Profi Credit z UOKiK również pozostawiały wiele do życzenia. Urząd wydawał bowiem decyzje dotyczące spółki już w 2008, 2013 i 2015 roku. Dotyczyły one przede wszystkim naruszania zbiorowych interesów konsumentów, m.in. poprzez:

  • posługiwanie się w reklamach nieprawdziwymi informacjami wskazującymi na tzw. przyznawalność pożyczek na poziomie 99 proc. oraz jednocześnie nieponoszenie przez konsumentów opłat za ich udzielenie;
  • naruszanie obowiązku udzielania konsumentom rzetelnej i prawdziwej informacji o rocznej stopie oprocentowania zadłużenia przeterminowanego;
  • wprowadzanie konsumentów w błąd co do proporcji pomiędzy całkowitym kosztem kredytu a całkowitą kwotą kredytu;
  • stosowaniu opłaty przygotowawczej, której wysokość nie odpowiada wartości świadczeń realizowanych w ramach tej opłaty.

Jeśli masz pożyczkę w Profi Credit

Jeśli padłeś ofiarą nieuczciwości Profi Credit, w pierwszej kolejności powinieneś złożyć reklamację. W przypadku jej odrzucenia zwróć się o pomoc do Rzecznika Finansowego. Możesz również zadzwonić na infolinię konsumencką (801 440 220 lub 22 290 89 16) lub poprosić o poradę, wysyłając wiadomość e-mail na adres porady@dlakonsumentow.pl.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo