Przegląd najlepszych lokat krótko- i długoterminowych — kwiecień 2018
3.9 (77.33%) 15 głosów

Przegląd najlepszych lokat krótko- i długoterminowych — kwiecień 2018

Lokata bankowa to bezpieczny i pewny sposób na pomnażanie oszczędności. Jak wybrać tę, która przyniesie największe korzyści? Czy najwyżej oprocentowany depozyt zawsze okaże się najlepszym wyborem? W artykule odpowiemy na te oraz inne pytania początkujących inwestorów. Podpowiemy również, po które lokaty warto sięgnąć w kwietniu.

Lokata bankowa jest… rodzajem kredytu. Kredytu, którego to Ty udzielasz bankowi. Pozyskane w ten sposób środki instytucja przeznacza na udzielanie kredytów. „W nagrodę” wypłaca odsetki, stanowiące źródło Twojego zysku. W zależności od długości trwania, lokaty dzielą się na krótko-terminowe (trwające do 12 miesięcy) i długoterminowe (trwające powyżej 12 miesięcy). To, którą z nich wybierzesz, ma duże znaczenie z uwagi na fakt, że przez cały okres umowy zdeponowane w banku pieniądze będą dla Ciebie niedostępne. Jeśli sięgniesz po nie wcześniej, zrywając tym samym lokatę, utracisz wszystkie wypracowane odsetki. Zanim dokonasz wyboru pomiędzy lokatą długoterminową a krótkoterminową, koniecznie weź to pod uwagę.

Jak wybrać najlepszą lokatę?

Wybierając najlepszą lokatę, weź pod uwagę przede wszystkim:

 • wysokość oprocentowania. To właśnie ten parametr w największym stopniu decyduje o tym, ile w praktyce zarobisz. Wyższe oprocentowanie to większy zysk. Wybierając lokatę, pamiętaj, że oprocentowanie podawane przez banki uwzględnia zysk w skali roku. Jeśli założysz 3-miesięczny depozyt, z oprocentowaniem na poziomie 3 proc. nie oznacza to wcale, że w ciągu 3 miesięcy zarobisz 3 proc. „włożonej” na lokatę kwoty. Aby obliczyć rzeczywiste oprocentowanie depozytu, możesz posłużyć się poniższym wzorem.

  zysk = x * p / 100 * d / 365

  x to kwota lokaty, p – oprocentowanie, a d – czas trwania lokaty wyrażony w dniach. W przypadku lat przestępnych otrzymaną kwotę dzielimy nie przez 365, ale przez 366. Co ważne, obliczony w ten sposób zysk stanowi kwotę brutto. Aby uzyskać kwotę, która finalnie zasili Twoje konto, należy pomniejszyć ją o 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych, czyli podatek Belki.

  Przykład:
  Sprawdźmy, ile zarobi Marek, który założy 6-miesięczną lokatę z oprocentowaniem w wysokości 3 proc. w skali roku i umieści na niej kwotę 20 000 zł.

  20 000 × 3/100 × 183/365

  Zysk brutto z lokaty wyniesie w tym przypadku 300,82 zł. Po odliczeniu podatku Belki będzie to 243,66 zł.

 • Kapitalizację odsetek. Spore znaczenie w kontekście atrakcyjności depozytu ma również kapitalizacja odsetek. Czym jest w praktyce? Kapitalizacja odsetek to częstotliwość dopisywania zysku do kwoty kapitału. Wybierając lokatę z codzienną kapitalizacją odsetek, bank będzie sumo-wał kwotę kapitału oraz odsetek każdego dnia. To z kolei oznacza, że podstawa naliczania kolejnych zysków z każdym dniem będzie rosła. Jeśli wybierzesz lokatę z kapitalizacją odsetek na sam koniec okresu jej trwania, bank zsumuje kapitał i zyski dopiero pod koniec umowy. Podstawa naliczania odsetek będzie więc taka sama przez cały okres.
 • Dodatkowe warunki banku. Czasem zdarza się, że wysokie oprocentowanie lokaty wymaga spełnienia określonych przez bank kryteriów. Może to być np. założenie konta osobistego czy utrzymywanie na lokacie określonego salda środków. Zanim wybierzesz taką ofertę, koniecznie dogłębnie ją przeanalizuj. Może się bowiem okazać, że koszty prowadzenia wymaganego przez bank ROR-u pochłoną połowę zysków z lokaty.

Najlepsze lokaty — kwiecień 2018

Poniżej przestawiamy zestawienie najlepszych długoterminowych i krótkoterminowych lokat bankowych, oferowanych przez banki w kwietniu 2018 roku.

1. Lokata Happy — Idea Bank – 4 proc.

Lokata Happy to najlepsza na rynku lokata krótkoterminowa, dedykowana wyłącznie nowym klientom. Długość trwania umowy to 2 miesiąca, a możliwa do zdeponowania kwota wynosi od 500 do 10 000 zł. Lokatę możesz założyć 1 raz, bez konieczności zakładania konta osobistego.

2. Nest Lokata Witaj – Nest Bank – 4 proc.

Równie atrakcyjną co Idea Bank propozycję oferuje klientom Nest Bank. Nest Lokata Witaj to lokata 6-miesięczna, którą możesz założyć tylko raz, podczas otwierania konta osobistego. Możesz umieścić na niej od 1000 do 10 000 zł. Co ważne, dyspozycja otwarcia lokaty powinna zostać złożona w ciągu 30 dni od daty otwarcia pierwszego Nest Konta prowadzonego w polskiej walucie. Warunkiem założenia 6- miesięcznej lokaty jest zapewnieniu wpływu wynagrodzenia na Nest Konto.

3. Lokata na start — Plus Bank – 4 proc.

Lokata na start to lokata 3-miesięczna, na której możesz umieścić od 1000 do 10 000 zł.
Lokatę możesz założyć tylko 1 raz podczas otwierania konta osobistego.

4. Lokata Powitalna — Deutsche Bank – 3 proc.

Lokata Powitalna jest obecnie najlepszą na rynku lokatą długoterminową. Dedykowana zarówno nowym, jak i obecnym klientom Deutsche Banku, umożliwia zainwestowanie od 20 000 aż do 100 000 zł. Lokatę Powitalną założysz ją przez internet, podczas otwierania konta osobistego (oferta lokaty jest dostępna przez 30 dni od otwarcia konta osobistego dbNET Premium). Ile kosztuje prowadzenie takiego rachunku? Do końca 2018 r. oprocentowanie konta wynosi 1,30% w skali roku, a odsetki kapitalizowane są co miesiąc. Za otwarcie rachunku nie zapłacisz ani złotówki. Jego prowadzenie do 31 grudnia również jest darmowe. Od 1 stycznia 2019 r. prowizja za prowadzenie konta wyniesie 20 zł. Aby jej uniknąć, należy zapewniać regularne wpływy na konto w wysokości min. 5000 zł miesięcznie lub utrzymywać aktywa na produktach depozytowych i inwestycyjnych w wysokości min. 50 000 zł. Warunkiem braku opłaty jest także udzielenie i utrzymanie zgody na przetwarzanie przez bank danych osobowych (w tym danych stanowiących tajemnicę bankową) w celach marketingowych i statystycznych oraz wyrażenie zgody na przesyłanie przez Deutsche Bank informacji handlowych.

5. Depozyt Plus — Toyota Bank – 2,75 proc.

Atrakcyjne warunki oferuje klientom także Plus Toyota Bank. Depozyt Plus to 36-miesięczna lokata, na której możesz umieścić co najmniej 5000 zł. Lokatę mogą otworzyć osoby, które posiadają lub założą konto osobiste w Toyota Banku.

6. Lokata na nowe środki — Credit Agricole – 2,3 proc.

Lokata na nowe środki to produkt stworzony z myślą o nowych i obecnych klientach banku Credit Agricole. Jest ona jedną z najdłuższych na rynku lokat — trwa bowiem aż 36 miesięcy. Możliwa do zdeponowania kwota to w tym przypadku od 1000 do 100 000 zł. Warunkiem otwarcia lokaty jest posiadanie lub założenie konta osobistego. Co ważne, korzystając z aplikacji mobilne Credit Agricole możesz założyć lokaty terminowe w złotówkach ze stałym oprocentowaniem wyższym o 0,20% w porównaniu z ofertą standardową. Nie ma ograniczenia w kwocie lokaty ani w liczbie lokat, które założysz w ofercie mobilnej.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

facebook