Przejęcie Deutsche Bank przez Santander. Co się zmieni?

Aktualizacja: 2020-02-17
Data publikacji: 2018-10-24
Autor: Redakcja
Ocena: 4.74
(ilość ocen: 35)

O Banku Santander, było ostatnio dość głośno – głównie z powodu połączenia się z BZ WBK i rebrandingu. Choć Santander pod swoją nazwą działał już od 2006 roku, zajmował się głównie udzielaniem kredytów gotówkowych i kredytów na zakup pojazdów. Nie prowadził natomiast rachunków bankowych. Zmieniło się to wraz z ostatecznym przejęciem BZ WBK przez Santander oraz integracją z Deutsche Bank.

Przejęcie Deutsche Bank przez Santander – co, jak i dlaczego?

Pogłoski o problemach finansowych i marketingowych Deutsche Banku krążyły już od dawna. Ciężko ukryć, że ten funkcjonujący w Polsce od ponad 20 lat niemiecki bank nie zdołał zawojować rynku i stać się potentatem – a takie było główne założenie jego ekspansji na wschód. Wyprzedanie aktywów było więc nieuniknione, a jednym z nielicznych chętnych okazał się hiszpański Santander.

Umowa transakcyjna pomiędzy Santander Bank a Deutsche Bank została podpisana 14 grudnia 2017 roku. Dotyczyła nabycia części Deutsche Banku w obszarach dotyczących bankowości detalicznej, private banking, business banking, a także sektora DB Securities. Zgodnie z ustaleniami umowy kilka dni temu Santander Bank nabył od tego drugiego ponad 10% kapitału zakładowego w akcjach za łączną kwotę 257 milionów złotych. Całkowity koszt transakcji szacuje się na kwotę 1,3 miliarda złotych.

Deutsche Bank i Santander – jakie zmiany dla klientów?

Klientów Deutsche Banku w Polsce jest blisko 380 tysięcy. Wszyscy oni muszą przygotować się na to, że wraz z nastaniem listopada br. pieczę nad ich aktywnymi rachunkami, lokatami i kredytami przejmie Santander. Dotyczy to przede wszystkim klientów detalicznych Deutsche Bank – zarówno tych korzystających z Private Banking, jak i Business Banking. Deutsche Bank dalej będzie obsługiwał kredyty i pożyczki hipoteczne udzielone w walutach, nawet jeśli z biegiem czasu uległy one przewalutowaniu.

Jako że przejęcie klientów odbędzie się automatycznie, nie należy obawiać się szeroko zakrojonych zmian. Co się zmieni lub już się zmieniło?

Przejęcie DB przez Santander – kalendarium zmian

Zwiastunem poważniejszych zmian był 1 października br., kiedy to Santander udostępnił klientom Deutsche Bank darmowy dostęp do swoich bankomatów. Kolejne szykują się dopiero w przyszłym miesiącu:

 • 9 listopada 2018: niektóre placówki Deutsche Bank zostaną przeniesione do Santandera i przejdą gruntowny rebranding w związku z ujednoliceniem całego wizerunku marki.
 • 10-12 listopada 2018: klienci posiadający rachunki w Deutsche Bank zostaną automatycznie przeniesieni do Santander. W tym czasie będą trwały prace techniczne, w związku z czym mogą nastąpić częste przerwy w działaniu bankowości elektronicznej obu banków.
 • 13 listopada 2018: wszyscy byli już klienci Deutsche Bank będą mogli skorzystać z bankowości elektronicznej Santander, a zniknie platforma dbNET. Niestety nie odbędzie się to automatycznie, a przenoszeni klienci będą musieli internetowo zarejestrować się w bankowości elektronicznej Santander i ustanowić nowe hasło do logowania. Taką możliwość będą mieli do 12. stycznia 2019, a potem uruchomienie dostępu do platformy online będzie możliwe tylko po wizycie w jednym z oddziałów Santander.

Co się nie zmieni?

Aby fuzja była zakończona sukcesem, Santander i Deutsche Bank zdają sobie sprawę, że powinno się to odbyć jak najmniejszym kosztem klientów. W związku z tym takie same pozostaną:

 • opłaty za prowadzenie konta osobistego;
 • numery rachunków bankowych i ich historia;
 • udzielone pełnomocnictwa;
 • oprocentowanie depozytów;
 • warunki, na których udzielone zostały kredyty i pożyczki;
 • oprocentowanie lokat;
 • użytkowanie kart kredytowych;
 • karty płatnicze
 • numery PIN.

Nowy bank, nowe korzyści

Santander przekonuje, że przejęcie wszystkich dotychczasowych obowiązków Deutsche Bank przyniesie klientom tego drugiego sporo korzyści, skupiającej się głównie wokół działalności internetowej banku. Przede wszystkim, bankowość elektroniczna Santander jest bardziej rozbudowana i wyposażona w wiele niedostępnych w Deutsche Bank funkcji. Jest to między innymi samodzielne ustawianie limitów transakcji przeprowadzanych elektronicznie lub za pomocą karty płatniczej i płatności BLIK. Dodatkowo klienci zyskają także możliwość tymczasowego zablokowania karty oraz potwierdzania transakcji kodami SMS lub tokenami.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo