Racoongo – nasza recenzja porównywarki

Aktualizacja: 2019-09-30
Data publikacji: 2019-07-15
Autor: Marta Kazimierska
Ocena: 4.78
(ilość ocen: 18)

Rynki świadczące usługi z różnych kategorii charakteryzuje jedna wspólna cecha – konkurencyjność dostawców. To dzięki niej można przebierać w ofertach, by w końcu znaleźć tę, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Ogrom propozycji może okazać się jednak przytłaczający. W kategorii kredytów, pożyczek i lokat bankowych z pomocą przychodzą tzw. porównywarki kredytowe. Jakie narzędzia i rozwiązania w tym zakresie proponuje serwis Racoongo.com? Czy można liczyć w nim na innowacyjne podejście, a może intuicyjność obsługi? Sprawdziliśmy.

Jak działa porównywarka kredytowa?

Celem rzetelnego omówienia funkcjonalności portalu Racoongo, warto zapoznać się uprzednio z ogólnymi zasadami działania porównywarek kredytowych. Te specjalistyczne narzędzia powstały z myślą o potencjalnych pożyczkobiorcach zainteresowanych wzięciem kredytu lub pożyczki pozabankowej. Dzięki porównywarce mogą oni sprawdzić poszczególne parametry dla kredytu hipotecznego, gotówkowego, konsumpcyjnego, samochodowego, a także chwilówki czy pożyczki na raty oferowanych przez instytucje pozabankowe.

Wnioskodawca korzystając z porównywarki, proszony jest najczęściej o podanie dwóch wartości: kwoty pożyczki, jaka go interesuje oraz okresu, w którym będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. W jaki sposób przedstawiane i sortowane są wyniki w porównywarce? Zazwyczaj potencjalny pożyczkobiorca otrzymuje wgląd do takich parametrów, jak wartość RRSO, oprocentowanie kredytu, wysokość ewentualnych rat, koszt ogólny kredytu, często z wliczonymi już kosztami dodatkowymi, np. prowizją lub opłatami administracyjnymi. Użytkownik porównywarki niekiedy otrzymuje również możliwość posortowania ofert po wybranym parametrze.

Skoro jest już jasne, na jakiej zasadzie funkcjonują porównywarki kredytowe lub/i pożyczkowe i co mogą zaoferować swoim użytkownikom, przejdźmy płynnie do propozycji, jakie przygotował dla potencjalnych pożyczkobiorców serwis Racoongo.com.

Strona główna, zakładki i podstrony, czyli mapa serwisu Racoongo.com

Serwis Racoongo.com należy do Colorfull Management Ltd. z siedzibą na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Strona główna portalu wita użytkownika wizerunkiem sympatycznego szopa, którego umieszczono nie tylko w nazwie serwisu, ale także w jego logo. Jak napisano w sekcji “O nas”, szop to zwierzę, które zawsze wybiera najlepsze “kąski” i przynosi je do domu. Nam chyba jednak bardziej kojarzy się z przebiegłością, sprytem i niespotykaną często w świecie zwierząt bystrością w podejmowaniu decyzji. Te cechy zdecydowanie korespondują z chęcią sprawnego poruszania się w gąszczu ofert kredytowych, celem wybrania tej idealnej.

Racoongo wykres

Źródło: Racoongo.com

Obok logo serwisu znajdziemy okno wyszukiwania, opcję “Porównaj”, kliknięcie obecnie nie wywołuje żadnej reakcji oraz ikonę przenoszącą do panelu logowania lub rejestracji. Pod spodem umieszczono główne menu z takimi kategoriami, jak “Ranking”, “Pożyczki pozabankowe”, “Kredyty bankowe”, “Lokaty” oraz “Blog”. Pierwsze trzy pozycje po rozwinięciu oferują dodatkowo odpowiednio: “Ranking pożyczek”, “Ranking kredytów hipotecznych” oraz “Ranking kredytów samochodowych”. W kategorii “Pożyczki pozabankowe” znajdziemy cały zestaw możliwości, a więc od np. pożyczek dla zadłużonych, przez te do uzyskania na dowód, na darmowych kończąc. W kredytach bankowych jest bardziej ubogo, gdyż użytkownik ma do wyboru “Kredyt gotówkowy”, Kredyt konsolidacyjny” lub “Karty kredytowe”. Całość menu robi wrażenie przejrzystego i łatwo się w nim odnaleźć.

Zaraz pod menu głównym na użytkownika czeka zachęta do podania kwoty upragnionej pożyczki oraz okresu, w jakim będzie w stanie ją spłacić. Kliknięcie w przycisk “Wyślij wniosek!” powoduje przeniesienie do formularza. Tu ciekawostka w postaci innowacyjnych “suwaków” poruszających się po okręgu. Jest to miła dla oka odmiana w porównaniu ze standardowymi wizualizacjami spotykanymi u konkurencji.

Racoongo porównanie

Źródło: Racoongo.com

Następnie strona główna serwisu Racoongo została upiększona o trzy “klikalne” banery prowadzące do kategorii powtórzonych z menu głównego. Na większą uwagę zasługuje jednak to, co znajduje się pod spodem. Chodzi mianowicie o możliwość dokonania oceny zdolności kredytowej użytkownika serwisu na podstawie przesłanego przez niego zdjęcia. SMART Skaner oferuje również bardziej tradycyjną formę zbadania kondycji finansowej potencjalnego pożyczkobiorcy udostępniając pod przyciskiem “Poprzez zdjęcie”, przycisk “Poprzez dane biur kredytowych”. O tych funkcjonalnościach napiszemy więcej w dalszej części artykułu.

Kolejna część strony głównej serwisu Racoongo to już raczej standard, a więc oprócz najświeższych wpisów na blogu, użytkownik może zapoznać się z partnerami współpracującymi z porównywarką, skorzystać z formularza kontaktowego lub przejść do takich sekcji, jak “O nas”, “Regulamin” czy “Polityka prywatności”. Tam znalazły się również dane kontaktowe do osób odpowiedzialnych za prowadzenie strony. Nic odkrywczego, nic innowacyjnego, ale zarazem nic, co mogłoby wprowadzać niepotrzebny chaos, czy odejmować serwisowi intuicyjności obsługi.

Narzędzia i funkcjonalności serwisu Racoongo.com

Racoongo to, jak się okazuje nie tylko porównywarka, ale także aktualne rankingi najlepszych ofert dostępnych na rynku. Niezależnie od tego, czy użytkownik serwisu będzie poszukiwał klasyfikacji pożyczek pozabankowych, czy kredytów bankowych, kliknięcie w odnośnik znajdujący się w menu głównym przeniesie go do odpowiedniego rankingu. Tak, jak w przypadku rynku pozabankowego otrzymujemy naprawdę sporą listę ofert pożyczkodawców, tak ranking kredytów hipotecznych, czy bankowych razi na chwilę obecną pustkami. Zapewne ulegnie to jednak zmianie wraz z rozwojem serwisu. Rankingi opierają się standardowo o takie parametry, jak RRSO, okres spłaty i wartość pożyczki. W przypadku każdego pożyczkodawcy mamy rozwinięcie szczegółów oferty oraz odesłanie do prezentacji danych firmy pożyczkowej. Całość prezentuje się przejrzyście i jest bardzo intuicyjna w obsłudze.

W kategorii porównywania ofert pożyczek pozabankowych i kredytów bankowych serwis oferuje całkiem przyjazne rozwiązania. Oprócz możliwości ustawienia konkretnych parametrów szukanej oferty na górze strony, udostępniono również opcję sortowania pożyczek wg tych “droższych” lub “tańszych”. To jednak nie wszystko w kwestii ułatwienia przeszukiwania ofert pożyczkodawców. Po lewej stronie ekranu bowiem, znajdziemy szereg możliwości, które filtrują wyniki według wybranych cech. Użytkownik może więc zdecydować się na przedstawienie jedynie ofert spełniających interesujące go kryteria, np. konkretną metodę płatności, sposób spłaty, typ pożyczki, wymagany wiek pożyczkobiorcy czy sposób złożenia wniosku. Funkcjonalność ta działa bardzo sprawnie i z pewnością znacznie ułatwia odnalezienie się w gąszczu ofert. Pewne obawy budzi jednak kwestia sortowania i filtrowania w przypadku osób, które nie są zbyt biegłe w obsłudze takich funkcjonalności. Będą one zapewne potrzebowały czasu, by “zaprzyjaźnić” się z obsługą porównywarki.

Kolejnym narzędziem udostępnionym przez Racoongo jest możliwość szybkiego wysłania wniosku bez przeglądania i porównywania wszystkich ofert (pisaliśmy o tym przy okazji suwaków przesuwających się po okręgu). Jak działa ta funkcjonalność? Sam serwis udziela przejrzystej odpowiedzi na to pytanie:

Wniosek Racoongo

Źródło: Racoongo.com

Funkcjonalność ta z pewnością zmierza do zdecydowanego ograniczenia czasu wyboru pożyczki, która z pewnością po skorzystaniu z tej opcji będzie odpowiadała potrzebom użytkownika.

SMART Skaner – jak to działa?

Przejdźmy teraz do zdecydowanie najciekawszego narzędzia, z którego mogą skorzystać użytkownicy serwisu Racoongo.com. Chodzi oczywiście o wspomniany wcześniej SMART Skaner. Tak jak analizę zdolności kredytowej wnioskodawcy na podstawie jego zdjęcia traktujemy raczej w kategorii ciekawostki i rozrywki, tak możliwość uzyskania rozszerzonego raportu na podstawie analizy danych z różnych biur kredytowych, wydaje się bardzo ciekawą opcją. Co mogą uzyskać użytkownicy, którzy zdecydują się na zamówienie takiego raportu?

Przede wszystkim rzeczywistą ocenę swojej historii kredytowej, szczegółowe informacje na temat zmiennych, które wpływają na decyzje wydawane przez banki i instytucje pozabankowe, spersonalizowane rekomendacje ułatwiające dostęp do możliwie najkorzystniejszych warunków pożyczkowych, a także, co ciekawe, indywidualną analizę obciążenia finansowego.

Analiza obciążenia finansowego

Źródło: Racoongo.com

Serwis zapewnia również, że korzystanie ze wszystkich dostępnych w nim funkcjonalności jest całkowicie bezpłatne. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na możliwość otrzymania spersonalizowanego raportu za pomocą narzędzia SMART Skaner.

Czy Racoongo.com to innowacyjna porównywarka?

Przyglądając się nowemu serwisowi, który zapewne zapisze się w świadomości użytkowników jako “ten z szopem”, nie możemy oprzeć się wrażeniu, że znajduje się on cały czas w fazie dopracowywania i zbierania doświadczeń. To, co przeszkadzało nam w korzystaniu z serwisu to rozmieszczone dość przypadkowo tak ważne sekcje jak “Pytania i odpowiedzi” czy wskazówki dotyczące pożyczania pieniędzy. Być może taki jest zamysł twórców serwisu, ale w pewnych kwestiach warto trzymać się sprawdzonych rozwiązań i umieścić zakładkę do najczęściej zadawanych pytań w menu głównym. Poza tymi niuansami możemy uznać porównywarkę Racoongo za poprawną i przyjazną dla użytkownika. Czy wprowadza jednak na rynek nową jakość?

Na pewno nie w kwestii rankingów pożyczek krótkoterminowych. Porównywarka dostępnych ofert również nie jest nowością na rynku, aczkolwiek doceniamy przejrzyste możliwości sortowania i filtrowania wyników. Brakuje też nieco intuicyjnego dostępu do teoretycznych podstaw pożyczania pieniędzy, czy to w banku, czy instytucjach pozabankowych. Wiemy, że praktyka przede wszystkim, ale z pewnością wielu użytkowników doceniłoby możliwość szybkiego znalezienia odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Na uwagę zasługuje jednak fakt udostępnienia użytkownikom tak ciekawego narzędzia, jakim jest SMART Skaner, nawet w jego bardziej rozrywkowej opcji oceny zdolności kredytowej na podstawie zdjęcia. Możliwe jest oczywiście, że nie doceniamy w pełni tej funkcji 🙂

Podsumowując naszą ocenę porównywarki Racoongo.com, musimy stwierdzić, że choć większość proponowanych przez serwis narzędzi nie należy do odkrywczych, to całość strony poczynając od logo, wywołuje jak najbardziej pozytywne skojarzenia. Serwis działa bez zarzutu, a subiektywne odczucia estetyczne są zdecydowanie na “plus” dając wrażenie świeżości i lekkości przy jednoczesnej intuicyjności obsługi.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo