Raport: rozwój mikrofirm – trudności z dofinansowaniem

Aktualizacja: 2019-09-09
Data publikacji: 2017-12-06
Autor: Agnieszka Fodrowska
Ocena: 4.2
(ilość ocen: 56)

W ciągu najbliższych 12 miesięcy aż połowa mikroprzedsiębiorców planuje pozyskanie finansowania na rozwój działalności. Dodatkowe środki pomogą im wynająć nieruchomości, sfinansować niezbędnych sprzęt, poszerzyć wachlarz świadczonych usług oraz zainwestować w reklamę i promocję.

Finansowanie małych firm

Tylko nieliczni wiedzą, jak i gdzie ubiegać się o dofinansowanie. Jak wynika z badania Potrzeby mikroprzedsiębiorstw w zakresie finansowania 2017, zrealizowanego przez instytut Smartscope dla firmy Aasa Polska, wielu właścicieli firm spotyka się z odmowną decyzją instytucji finansowych.

W Polsce funkcjonuje obecnie ponad 2 miliony mikroprzedsiębiorstw. Choć działają w odmiennych branżach, środowiskach i realiach, każde z nich zmaga się na co dzień z podobnymi wyzwaniami. Jednym z kluczowych jest pozyskanie dodatkowych środków finansowych, które pomogą zachować płynność finansową, rozwinąć bieżącą działalność oraz zdobyć i utrzymać przewagę konkurencyjną.

Według wyników badania Potrzeby mikroprzedsiębiorstw w zakresie finansowania 2017, co piąty właściciel małej firmy na realizację biznesowych celów potrzebuje od 10 do 49 tysięcy złotych, natomiast co dziesiąty – 10 tysięcy złotych.

Co ważne, aż połowa właścicieli firm którzy zadeklarowali potrzebę uzyskania dofinansowania, zadowoliłaby się także kwotą w wysokości do 5 tysięcy złotych.

potrzeby mikroprzedsiębiorstw - infografika

Przeznaczenie dodatkowych środków

Aż 68 procent badanych przedsiębiorców zadeklarowało, że pieniądze z kredytu, pożyczki lub innej formy finansowania chcieliby przeznaczyć na zakup sprzętu, niezbędnego do prowadzenia działalności.

25 procent właścicieli firm w dodatkowych środkach widzi szanse na rozwój i zdobycie przewagi nad konkurencją. 43 procent tej grupy chce przeznaczyć pieniądze na zwiększenie zakresu usług, 21 procent – na wynajem nieruchomości, a 14 mogłoby zatrudnić pracownika lub spłacić bieżące zobowiązania finansowe.

Trudności w pozyskaniu finansowania

To właśnie właściciele najmniejszych firm najczęściej zderzają się ze ścianą w postaci skostniałych procedur i restrykcyjnych wymagań bankowych. Problemy z zaciągnięciem kredytu dotyczą zwłaszcza początkujących przedsiębiorców. Jako najczęstsze trudności, pojawiające się przy zakładaniu firmy wymieniają oni konieczność ponoszenia wysokich kosztów jej prowadzenia (40 proc.). Niestety, z uwagi na krótką historię prowadzonej działalności, wnioski kredytowe takich osób banki odrzucają najczęściej.

Jak pokazują wyniki badania, odmowna decyzja instytucji finansowej dotknęła co trzeciego przedsiębiorcę. Aż 31 procent z nich nie potrafi podać powodu odmowy. Okazało się też, że 17 procent właścicieli małych firm nigdy nie starało się o zewnętrzne finansowanie. Powód? Brak wiedzy na temat tego gdzie i jak ubiegać się o dodatkowe środki.

Nie tylko banki

Mikroprzedsiębiorcy sięgają po różnorodne źródła finansowania. Aż 42 procent badanych korzysta ze środków unijnych, natomiast 41 procent sięga po dotacje z Urzędu Pracy. Z programów dla młodych przedsiębiorców skorzystało w tym roku 18 proc. firm, a 17 proc. wybrało lokalne programy.

Z kolei 28 procent właścicieli firm wybrało kredyt bankowy lub leasing, a 18 procent sięgnęło po firmową kartę kredytową, a co dziesiąty przedsiębiorca otrzymał pożyczkę pozabankową.

Mikroprzedsiębiorcy potrzebują przede wszystkim rozwiązań „szytych na miarę” z minimalną ilością formalności, elastyczną formą spłaty i szybkim tempem weryfikacji wniosku. Odpowiedzią na ich potrzeby jest oferowana przez nas pożyczka Aasa dla Biznesu. Dodatkowym jej walorem jest możliwość wliczenia w koszty prowadzenia działalności i tym samym obniżenia podstawy opodatkowania – mówi Dominik Ciula, Sales Manager Aasa Polska.

Aasa dla Biznesu

Aasa dla Biznesu zajęła pierwsze miejsce w rankingu najlepszych pożyczek dla firm, opracowanym przez Chwilowo.pl. Wpływ na taką decyzję miał z pewnością skrócony proces otrzymania środków (do 2 dni), możliwość zaciągnięcia pożyczki już od pierwszego dnia prowadzenia działalności oraz możliwość spłaty nawet przez 24 miesiące.

Aby złożyć wniosek o pożyczkę dla firm, wejdź na stronę internetową pożyczkodawcy, określ preferowaną kwotę oraz termin spłaty pożyczki i wypełnij krótki wniosek.

Jeśli decyzja będzie pozytywna, kurier dostarczy gotową do podpisu umowę pożyczkową. Pieniądze możesz otrzymać tradycyjnym przelewem na konto lub odebrać je w dowolnym oddziale Banku Pocztowego (czek Giro).

Jeśli zdecydujesz się na opcję przelewu, środki pojawią się na Twoim rachunku następnego dnia po podpisaniu umowy. W przypadku wybrania czeku Giro, dostarczanego przez kuriera, pieniądze będą do natychmiastowego odbioru w najbliższym Banku Pocztowym.

Polecane oferty

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 5000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniona szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

SolCredit jest innowacyjną firmą, która szybko pozwoli znaleźć Ci finansowanie. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 5000 zł za darmo.

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.