Raport: rozwój mikrofirm – trudności z dofinansowaniem

Aktualizacja: 2019-09-09
Data publikacji: 2017-12-06
Autor: Agnieszka Fodrowska
Ocena: 4.2
(ilość ocen: 56)

W ciągu najbliższych 12 miesięcy aż połowa mikroprzedsiębiorców planuje pozyskanie finansowania na rozwój działalności. Dodatkowe środki pomogą im wynająć nieruchomości, sfinansować niezbędnych sprzęt, poszerzyć wachlarz świadczonych usług oraz zainwestować w reklamę i promocję.

Finansowanie małych firm

Tylko nieliczni wiedzą, jak i gdzie ubiegać się o dofinansowanie. Jak wynika z badania Potrzeby mikroprzedsiębiorstw w zakresie finansowania 2017, zrealizowanego przez instytut Smartscope dla firmy Aasa Polska, wielu właścicieli firm spotyka się z odmowną decyzją instytucji finansowych.

W Polsce funkcjonuje obecnie ponad 2 miliony mikroprzedsiębiorstw. Choć działają w odmiennych branżach, środowiskach i realiach, każde z nich zmaga się na co dzień z podobnymi wyzwaniami. Jednym z kluczowych jest pozyskanie dodatkowych środków finansowych, które pomogą zachować płynność finansową, rozwinąć bieżącą działalność oraz zdobyć i utrzymać przewagę konkurencyjną.

Według wyników badania Potrzeby mikroprzedsiębiorstw w zakresie finansowania 2017, co piąty właściciel małej firmy na realizację biznesowych celów potrzebuje od 10 do 49 tysięcy złotych, natomiast co dziesiąty – 10 tysięcy złotych.

Co ważne, aż połowa właścicieli firm którzy zadeklarowali potrzebę uzyskania dofinansowania, zadowoliłaby się także kwotą w wysokości do 5 tysięcy złotych.

potrzeby mikroprzedsiębiorstw - infografika

Przeznaczenie dodatkowych środków

Aż 68 procent badanych przedsiębiorców zadeklarowało, że pieniądze z kredytu, pożyczki lub innej formy finansowania chcieliby przeznaczyć na zakup sprzętu, niezbędnego do prowadzenia działalności.

25 procent właścicieli firm w dodatkowych środkach widzi szanse na rozwój i zdobycie przewagi nad konkurencją. 43 procent tej grupy chce przeznaczyć pieniądze na zwiększenie zakresu usług, 21 procent – na wynajem nieruchomości, a 14 mogłoby zatrudnić pracownika lub spłacić bieżące zobowiązania finansowe.

Trudności w pozyskaniu finansowania

To właśnie właściciele najmniejszych firm najczęściej zderzają się ze ścianą w postaci skostniałych procedur i restrykcyjnych wymagań bankowych. Problemy z zaciągnięciem kredytu dotyczą zwłaszcza początkujących przedsiębiorców. Jako najczęstsze trudności, pojawiające się przy zakładaniu firmy wymieniają oni konieczność ponoszenia wysokich kosztów jej prowadzenia (40 proc.). Niestety, z uwagi na krótką historię prowadzonej działalności, wnioski kredytowe takich osób banki odrzucają najczęściej.

Jak pokazują wyniki badania, odmowna decyzja instytucji finansowej dotknęła co trzeciego przedsiębiorcę. Aż 31 procent z nich nie potrafi podać powodu odmowy. Okazało się też, że 17 procent właścicieli małych firm nigdy nie starało się o zewnętrzne finansowanie. Powód? Brak wiedzy na temat tego gdzie i jak ubiegać się o dodatkowe środki.

Nie tylko banki

Mikroprzedsiębiorcy sięgają po różnorodne źródła finansowania. Aż 42 procent badanych korzysta ze środków unijnych, natomiast 41 procent sięga po dotacje z Urzędu Pracy. Z programów dla młodych przedsiębiorców skorzystało w tym roku 18 proc. firm, a 17 proc. wybrało lokalne programy.

Z kolei 28 procent właścicieli firm wybrało kredyt bankowy lub leasing, a 18 procent sięgnęło po firmową kartę kredytową, a co dziesiąty przedsiębiorca otrzymał pożyczkę pozabankową.

Mikroprzedsiębiorcy potrzebują przede wszystkim rozwiązań „szytych na miarę” z minimalną ilością formalności, elastyczną formą spłaty i szybkim tempem weryfikacji wniosku. Odpowiedzią na ich potrzeby jest oferowana przez nas pożyczka Aasa dla Biznesu. Dodatkowym jej walorem jest możliwość wliczenia w koszty prowadzenia działalności i tym samym obniżenia podstawy opodatkowania – mówi Dominik Ciula, Sales Manager Aasa Polska.

Aasa dla Biznesu

Aasa dla Biznesu zajęła pierwsze miejsce w rankingu najlepszych pożyczek dla firm, opracowanym przez Chwilowo.pl. Wpływ na taką decyzję miał z pewnością skrócony proces otrzymania środków (do 2 dni), możliwość zaciągnięcia pożyczki już od pierwszego dnia prowadzenia działalności oraz możliwość spłaty nawet przez 24 miesiące.

Aby złożyć wniosek o pożyczkę dla firm, wejdź na stronę internetową pożyczkodawcy, określ preferowaną kwotę oraz termin spłaty pożyczki i wypełnij krótki wniosek.

Jeśli decyzja będzie pozytywna, kurier dostarczy gotową do podpisu umowę pożyczkową. Pieniądze możesz otrzymać tradycyjnym przelewem na konto lub odebrać je w dowolnym oddziale Banku Pocztowego (czek Giro).

Jeśli zdecydujesz się na opcję przelewu, środki pojawią się na Twoim rachunku następnego dnia po podpisaniu umowy. W przypadku wybrania czeku Giro, dostarczanego przez kuriera, pieniądze będą do natychmiastowego odbioru w najbliższym Banku Pocztowym.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo