Sektor instytucji pożyczkowych w Polsce — wyniki raportu

Aktualizacja: 2019-07-18
Data publikacji: 2018-05-18
Autor: Agnieszka Fodrowska
Ocena: 4.89
(ilość ocen: 36)

Branża pożyczek pozabankowych od kilku lat przeżywa prawdziwy rozkwit. Wiąże się to nie tylko z rosnącymi potrzebami Polaków, ale również ze zwiększonym zaufaniem, jakim obdarzają pozabankowych pożyczkodawców. W artykule omówimy wyniki raportu Sektor instytucji pożyczkowych w Polsce, zrealizowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych (KPF).

Jak wynika z raportu Sektor instytucji pożyczkowych w Polsce, popyt na produkty oferowane przez pozabankowe instytucje finansowe wciąż jest duży i stosunkowo stabilny. Przebadane przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych podmioty, w I połowie 2017 roku udzieliły pożyczek o wartości 2,2 mld zł, co oznacza wzrost o 22,4% r/r. Całkowita wartość portfela pożyczek, posiadanego przez firmy uczestniczące w badaniu, powiększonego o dane Provident Polska, przekroczyła tym samym poziom 3,8 mld zł.

Więcej klientów? Tylko nieznacznie

Choć liczba klientów, finansujących swoje potrzeby pożyczkami pozabankowymi, rośnie nieprzerwanie od 2009, w I połowie 2017 roku wzrosła jedynie o około 2,7% w porównaniu z I półroczem 2016 roku. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wzrost średniej kwoty pożyczki, spowodowanej zwiększeniem się przeciętnej kwoty dochodów gospodarstwa domowego. Mówiąc prościej — polskie gospodarstwa domowe z roku na rok stają się coraz bardziej zamożne. Klienci firm pożyczkowy mogą pozwolić więc sobie na pożyczanie wyższych kwot.

Zróżnicowane tempo wzrostu

Co ciekawe, podczas okresu objętego badaniem (2009-2017), tempo wzrostu tego segmentu rynku było bardzo zróżnicowane. Jak twierdzą eksperci, przyczyną takich tendencji jest przede wszystkim duża wrażliwość tego sektora na zmiany regulacji. Nowe regulacje, często wdrażane po bardzo krótkim okresie funkcjonowania stanowią również bolączkę samych instytucji pozabankowych. Jak pokazują wyniki raportu, stanowią one źródło niepewności o przyszłość oraz generują dodatkowe koszty. Te przekładają się z kolei na konieczność redukcji zatrudnienia. I półrocze 2017 r. było kolejnym, w którym wielkość zatrudnienia w tym sektorze spadła. Aby ograniczyć koszty i racjonalnie nimi zarządzać, wiele instytucji zdecydowało się na ograniczenie oddziałów własnych, zwiększając dystrybucję produktów poprzez oddziały partnerskie i pośredników.

Sprzyjający rozwój rynku Fintech

Zwiększone zainteresowanie pozabankowymi produktami finansowymi jest podyktowane także dynamicznym rozwojem rynku Fintech. Charakterystyczne dla instytucji pożyczkowych zaawansowanie technologiczne, które przekłada się na możliwość pożyczenia pieniędzy w szybki, prosty i bezpieczny sposób skutecznie buduje przewagę konkurencyjną i pozwala instytucjom pozabankowym rywalizować z bankami. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, w ciągu kolejnych lat rynek e-commerce będzie przeżywał dynamiczny rozwój. Taka tendencja będzie więc wyjątkowo sprzyjająca, zwłaszcza dla instytucji pożyczkowych świadczących usługi dla segmentu MSP.

W badaniu wzięło udział 12 instytucji pożyczkowych — członków KPF. Poza danymi dostarczonymi przez te firmy w raporcie analizowane są dodatkowo dane, podawane do publicznej informacji przez Provident Polska.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo