Serwis Kokos.pl kończy działalność w branży pożyczkowej

Aktualizacja: 2020-02-18
Data publikacji: 2019-12-09
Autor: Emila Biernaciak
Ocena: 4.75
(ilość ocen: 4)

Platforma Kokos.pl, która jako jedna z pierwszych w Polsce, oferowała pożyczki społecznościowe, 11 grudnia 2019 roku definitywnie zakończy swoją działalność. Od tego momentu zakładanie nowych kont i zaciąganie pożyczek przestanie być możliwe. Wciąż będzie jednak można zalogować się do panelu klienta, by spłacić pożyczkę bądź przekazać środki do inwestorów.

Koniec usług pożyczkowych w Kokos.pl

Za serwis Kokos.pl jest odpowiedzialna firma Blue Media, oferująca błyskawiczne transakcje płatnicze (m.in. BlueCash). Jak podaje biuro prasowe spółki, cytowane przez serwis biznes.trojmiasto.pl, “Firma Blue Media zdecydowała się teraz skupić na rozwoju innych projektów. Nie planuje dłużej prowadzić działalności pożyczkowej, stąd decyzja o zamknięciu Kokos.pl. Firma intensywnie rozwija obecnie m.in. usługi automatycznych płatności wpisujące się w trend tzw. seamless payments oraz nowe usługi związane z dostępem do informacji o rachunku (AIS) oraz usługi inicjowania płatności (PIS)”.

Od 11 grudnia b.r. możliwość korzystania z serwisu – tworzenia kont i zaciągania pożyczek, zostanie zatem wyłączona, zarówno dla stałych, jak i nowych klientów. Dostęp do portalu wciąż będą miały osoby spłacające chwilówki oraz osoby chcące przekazać pieniądze do inwestorów, którzy wcześniej udzielili finansowania. Możliwy będzie także wgląd do dokumentacji dla inwestorów i cesjonariuszy (osób, którzy zakupili wierzytelności na tzw. Rynku Wtórnym).

Serwis Kokos.pl w Polsce

Portal Kokos.pl działał na rynku od ponad 10 lat. Był jednym z prekursorów tzw. social lendingu, czyli kojarzenia osób prywatnych, potrzebujących pieniędzy, z osobami udzielającymi pożyczek. Ten profil działalności skutecznie funkcjonował aż do 2018 roku. Wówczas, ze względu na zmiany w przepisach (m.in. w ustawie o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami) marka zdecydowała się odejść od społecznościowego charakteru serwisu. Zgodnie ze zaktualizowanym wówczas regulaminem, odtąd pożyczek w Kokos.pl mogły udzielać wyłącznie instytucje wpisane do rejestru Komisji Nadzoru Finansowego, które zawarły z firmą odpowiednią umowę.

Oficjalnym powodem wycofania się z branży pożyczkowej jest chęć skupienia się na innych projektach. Nie można jednak wykluczyć, że do takiej decyzji przyczyniła się również niepewna sytuacja na rynku pożyczek pozabankowych. Zapowiadana nowelizacja ustawy antylichwiarskiej, o ile zostanie wprowadzona w życie, w znacznym stopniu może ograniczyć rentowność tego typu działalności. Istnieje ryzyko, że za przykładem Kokos.pl pójdą również inne firmy, co negatywnie odbije się zarówno na kieszeniach Polaków, jak i na całej branży finansowej.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo