Platforma Kokos.pl, która jako jedna z pierwszych w Polsce, oferowała pożyczki społecznościowe, 11 grudnia 2019 roku definitywnie zakończy swoją działalność. Od tego momentu zakładanie nowych kont i zaciąganie pożyczek przestanie być możliwe. Wciąż będzie jednak można zalogować się do panelu klienta, by spłacić pożyczkę bądź przekazać środki do inwestorów.
Za serwis Kokos.pl jest odpowiedzialna firma Blue Media, oferująca błyskawiczne transakcje płatnicze (m.in. BlueCash). Jak podaje biuro prasowe spółki, cytowane przez serwis biznes.trojmiasto.pl, “Firma Blue Media zdecydowała się teraz skupić na rozwoju innych projektów. Nie planuje dłużej prowadzić działalności pożyczkowej, stąd decyzja o zamknięciu Kokos.pl. Firma intensywnie rozwija obecnie m.in. usługi automatycznych płatności wpisujące się w trend tzw. seamless payments oraz nowe usługi związane z dostępem do informacji o rachunku (AIS) oraz usługi inicjowania płatności (PIS)”.
Od 11 grudnia b.r. możliwość korzystania z serwisu – tworzenia kont i zaciągania pożyczek, zostanie zatem wyłączona, zarówno dla stałych, jak i nowych klientów. Dostęp do portalu wciąż będą miały osoby spłacające chwilówki oraz osoby chcące przekazać pieniądze do inwestorów, którzy wcześniej udzielili finansowania. Możliwy będzie także wgląd do dokumentacji dla inwestorów i cesjonariuszy (osób, którzy zakupili wierzytelności na tzw. Rynku Wtórnym).
Portal Kokos.pl działał na rynku od ponad 10 lat. Był jednym z prekursorów tzw. social lendingu, czyli kojarzenia osób prywatnych, potrzebujących pieniędzy, z osobami udzielającymi pożyczek. Ten profil działalności skutecznie funkcjonował aż do 2018 roku. Wówczas, ze względu na zmiany w przepisach (m.in. w ustawie o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami) marka zdecydowała się odejść od społecznościowego charakteru serwisu. Zgodnie ze zaktualizowanym wówczas regulaminem, odtąd pożyczek w Kokos.pl mogły udzielać wyłącznie instytucje wpisane do rejestru Komisji Nadzoru Finansowego, które zawarły z firmą odpowiednią umowę.
Oficjalnym powodem wycofania się z branży pożyczkowej jest chęć skupienia się na innych projektach. Nie można jednak wykluczyć, że do takiej decyzji przyczyniła się również niepewna sytuacja na rynku pożyczek pozabankowych. Zapowiadana nowelizacja ustawy antylichwiarskiej, o ile zostanie wprowadzona w życie, w znacznym stopniu może ograniczyć rentowność tego typu działalności. Istnieje ryzyko, że za przykładem Kokos.pl pójdą również inne firmy, co negatywnie odbije się zarówno na kieszeniach Polaków, jak i na całej branży finansowej.
Sponsorujemy
Nasze wyróżnienia
Nasi partnerzy
Komentarze