Spadek popytu na kredyty mieszkaniowe

Aktualizacja: 2021-05-12
Data publikacji: 2020-04-15
Autor: Redakcja
Ocena: 3
(ilość ocen: 2)

W marcu odnotowano niższy popyt na kredyty hipoteczne. Wartość BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe przedstawia roczną dynamikę wartości wnioskowanych kredytów. W marcu 2020 roku wyniosła 3,1%. To oznacza, że w porównaniu do marca ubiegłego roku banki i SKOK-i wysłały do BIK zapytania o kredyty hipoteczne na kwotę o 3,1% niższą. Epidemia koronawirusa schłodziła więc rynek nieruchomości.

Sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych

W marcu o kredyt hipoteczny ubiegało się 41,52 tysiące klientów. To duży spadek (7,6%), biorąc pod uwagę, że w ubiegłym roku wniosek złożyło 44,96 tys. potencjalnych kredytobiorców.
Wzrosła natomiast średnia kwota wnioskowanego kredytu. Opiewała na 297,9 tysięcy złotych, czyli o 9,9% więcej niż w tamtym roku. Warto również porównać indeks w marcu do lutego 2020 roku. Jego wartość spadła aż o 30,8%. Mniej osób wnioskuje o kredyt hipoteczny, jednak średnia wartość wniosku jest wyższa.
W raportach BIK możemy łatwo rozróżnić dwa okresy. Pierwszy utrzymywał się do 15 marca, czyli jeszcze sprzed epidemii koronawirusa. Natomiast drugi trwał od 16 do 31 marca. Nazywany jest również “kryzysowym”. Wtedy też zapytania do BIK o kredyty hipoteczne spadły o 19,1% w porównaniu do drugiej połowy marca 2019. Porównując liczbę zapytań do tej z ostatniego tygodnia przed ogłoszeniem pandemii, możemy zauważyć spadek o 12,9%. W kolejnym tygodniu 23-29 marca odnotowano spadek o 13% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Jeśli jednak zestawimy go z okresem 16-22 marca 2020 r. możemy zauważyć wzrost o 4,2%.

Jakie są przewidywania ekspertów?

Eksperci przypominają, że sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych zmienia się teraz dynamicznie. Dlatego BIK będzie raz w tygodniu publikować raporty związane z zapytaniami o kredyty hipoteczne.
Koronawirus przerwał systematyczny wzrost wartości BIK Indeksu. Ten trend utrzymywał się przez 6 miesięcy.
Nie wiadomo, ile będzie jeszcze trwała pandemia. Dlatego trudno w tej chwili wyrokować, jak ostatecznie wpłynie na rynek kredytów mieszkaniowych. Finansiści przewidują, że banki zaostrzą kryteria stawiane kredytobiorcom. Przede wszystkim chodzi tutaj o większy wkład własny.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo