Spłata pożyczki w walucie BitCoin. Jak to jest możliwe?

Aktualizacja: 2019-11-08
Data publikacji: 2018-07-27
Autor: Marta Kazimierska
Ocena: 4.89
(ilość ocen: 28)

Wirtualna waluta BitCoin jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych alternatywnych środków płatniczych i jedną z najnowocześniejszych metod płatności. Ale czy przeciętny pożyczkobiorca wie, że kryptowaluty wkraczają również na rynek pożyczkowy? Taki system płatności jest jeszcze u nas w powijakach, ale być może w przyszłości przysłuży się to rozwojowi branży.

Na czym polegają płatności z pomocą waluty BitCoin?

Kryptowaluta BitCoin została wprowadzona do użytku w 2009 roku i została stworzona przez tajemniczą postać Satoshi Nakamoto. Płacenie tą walutą opiera się na technologii blockchain, która pozwala na zdecentralizowany przesył informacji P2P (z angielskiego peer to peer), czyli bezpośredniego komunikowania się użytkowników sieci, którzy mają dokładnie takie same uprawnienia.

Aby używać tej waluty, wystarczy mieć tylko sprzęt, który może łączyć się z Internetem oraz zainstalowane specjalne oprogramowanie występujące obecnie w wersjach kompatybilnych z niemal wszystkimi systemami operacyjnymi. Aplikacja ta daje dostęp do tzw. wirtualnego portfela, w którym gromadzone są wszystkie środki, zabezpieczone w taki sposób, by dostęp do nich miał wyłącznie ich właściciel. BitCoinem można płacić wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do Internetu i oczywiście tylko wtedy, jeżeli jakaś instytucja zgodzi się taką płatność przyjąć.

Możliwość opłacenia zakupów lub usług za pomocą kryptowaluty wprowadziło wiele firm prowadzących sprzedaż internetową, ale również i placówki stacjonarne, takie jak kawiarnie i puby, hotele, sieci siłowni i studiów fitness (one skupiają grupy społeczne, które najchętniej używają kryptowaluty). Na razie takie płatności skupiają się głównie w większych ośrodkach miejskich w Polsce, ale poprzez sklepy internetowe o ogólnopolskim zasięgu docierają praktycznie wszędzie. Za granicą, szczególnie w USA, są one jeszcze bardziej rozpowszechnione.

Credissimo – lider branży FinTech?

Credissimo jest jedyną firmą pożyczkową w Polsce, która umożliwia spłatę zaciągniętej pożyczki w kryptowalucie (dopuszczalny jest jedynie BitCoin). Ta bułgarska firma, która działa już od 2007 roku jest uznawana za jedno z najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw w branży FinTech. W 2017 roku firma ta została nagrodzona nagrodami European Innovator oraz FinTech Awards. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że zdecydowano się na wprowadzenie w Polsce spłaty pożyczki za pomocą waluty BitCoin.

BitBond – kryptowalutowe pożyczki społecznościowe

Pożyczki społecznościowe zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju. Chodzi oczywiście o pożyczki gotówkowe, udzielane między innymi za pośrednictwem Fellow Finance. Pożyczamy wtedy od prywatnego inwestora, więc mamy możliwość negocjacji oferty i wyboru tej najkorzystniejszej dla nas. Nie każdy jednak wie, że dokładnie taki sam system funkcjonuje w odniesieniu do pożyczek w walucie BitCoin.

Przykładem takiej pożyczki społecznościowej może być działająca na całym świecie platforma BitBond. Udzielana jest w bardzo wysokiej kwocie, bo aż 25 tysiącach dolarów z okresem spłaty wynoszącym maksymalnie 36 miesięcy. Procedura pożyczania w taki sposób nie odbiega od tego, co znamy z „naszego podwórka”. Trzeba się oczywiście zarejestrować w serwisie, podać swoje dane osobowe, a następnie potwierdzić tożsamości. Może się to odbywać w nieco inny sposób niż ten, jaki znamy z procedur weryfikacyjnych w polskich firmach pożyczkowych (np. za pomocą wideo-konferencji).

Kto skorzysta na spłacie pożyczki BitCoinem?

Decydując się na spłatę chwilówki kryptowalutą, należy pamiętać o jednej, bardzo ważnej rzeczy. Nie jest to jeszcze waluta w pełni ustabilizowana. Choć można zauważyć, że największe fluktuacje kursu mamy już za sobą, nie ma pewności tego, czy ten z dnia na dzień nie spadnie lub nie wzrośnie diametralnie.

Może się zdarzyć tak, że tuż po oddaniu pożyczki za pomocą tego systemu, wartość kryptowaluty nie tyle będzie się systematycznie zwiększać, co wzrośnie skokowo. Pożyczkobiorca po spłacie może więc odczuć stratę znacznych środków pieniężnych. Co prawda, będzie to wyłącznie w wymiarze wirtualnym, bo właściciel nigdy takich pieniędzy nie miał i wydał tylko tyle, ile w momencie dokonywania spłaty posiadał. Mimo wszystko poczucie straty może mu towarzyszyć jeszcze przez długi czas.

Odwrotną sytuację będziemy mogli zaobserwować, gdy kurs BitCoina tuż po spłacie spadnie. Znów będzie to wyłącznie tylko wirtualna oszczędność, ale – tak jak w poprzednim przypadku – może mieć duży wpływ na psychikę pożyczkobiorcy. Zbyt entuzjastyczny nastrój prowadzi z kolei do nadmiernej chęci inwestycji, podejmowania ryzyka, a w dalszej kolejności, do niepewnych i niekorzystnych decyzji finansowych. Będzie to skutek długofalowy i niewymierny, a dodatkowo niezwiązany bezpośrednio ze spłatą pożyczki BitCoinami. Jednakże trzeba mieć na względzie, że kryptowaluty jak żadne inne podatne są na spekulacje i zawsze stanowią ryzyko.

Zawsze jednak warto przyjrzeć się bliżej takiemu rozwiązaniu, bo środki wyciągnięte z wirtualnego portfela mogą być pomocą w przypadku, gdy nie posiadamy fizycznych środków na spłatę. Nawet jeśli mielibyśmy stracić na kursie, można pamiętać o tym, że konsekwencje braku spłaty mogą być bardziej dotkliwe niż wahania kursowe.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo