Średnie zarobki i koszty życia w krajach europejskich — porównanie

Aktualizacja: 2019-11-25
Data publikacji: 2018-05-10
Autor: Agnieszka Fodrowska
Ocena: 4.69
(ilość ocen: 35)

Choć polskie pensje w ostatnich latach poszybowały w górę, do europejskich zarobków brakuje nam wciąż bardzo dużo. Czy niższe zarobki idą w parze z niższymi kosztami życia w naszym kraju? Sprawdźmy.

Choć różnice pomiędzy poziomem życia w Polsce i innych krajach Europy Zachodniej w ciągu ostatnich lat sukcesywnie się zmniejszają, według danych Eurostatu życie w naszym kraju jest obecnie aż o połowę tańsze niż średnio w Unii Europejskiej. Co więcej, w przeliczeniu lokalnych walut na euro, ceny towarów w naszym kraju rosły zdecydowanie wolniej aniżeli w pozostałych państwach UE.

Gdzie najtaniej?

W Unii Europejskiej niższe niż w Polsce ceny znajdziemy jedynie w Rumunii i Bułgarii. W tych krajach towary są tańsze niż u nas o średnio 14 i 6 procent. Takie różnice są jednak stosunkowo niewielkie i prawie nieodczuwalne dla naszych portfeli. W całej Europie taniej niż w Polsce jest także w Macedonii (o 16 proc.), Albanii (o 15 proc.), Serbii (o 12 proc.) oraz Bośni i Hercegowinie (o 5 proc.).

Gdzie najdrożej?

Najdroższe kraje to te o najwyższych zarobkach. Jeśli wybierasz się do Szwajcarii, koniecznie weź ze sobą gruby plik banknotów. W porównaniu z polskimi ceny są tam wyższe aż o 240 proc.! Podobne wyzwania czekają na osoby odwiedzające Islandię (ceny wyższe o 203 proc.), Norwegię (ceny wyższe o 199 proc.) oraz Danię (ceny wyższe o 178 proc). Ponad dwukrotnie droższy chleb, masło czy woda mineralna? Dla wielu Polaków takie ceny to „istny kosmos”. Porównując jednak wysokość zarobków w poszczególnych krajach, takie różnice przestają dziwić. Zgodnie z danymi, udostępnionymi przez Eurostat, średnie wynagrodzenie mieszkańca Szwajcarii wynosi 5800 euro. W Norwegii jest to 3700 euro, w Islandii 3000 euro, a w Danii 2900 euro. Słowacy zarabiają średnio 980 euro, Hiszpanie – 2190 euro, Brytyjczycy – 2480 euro Włosi 2560 euro, Francuzi – 2960 euro, a Niemcy – aż 3730 euro. W Polsce średnie wynagrodzenie wynosi jedynie 4588,54 zł, czyli nieco ponad 1000 euro. I tak za 1 średnią pensję Polak zakupi… 1346 bochenków chleba, Słowak kupi ich natomiast 750, a Hiszpan – 1458. Średnią pensję Włocha można przeliczyć na 1462 bochenki chleba, Brytyjczyka — na 1662, Niemca na 1706, a Francuza — na 2022 bochenki.

Koszt godziny pracy w UE

Z danych Eurostatu wynika również, że koszt godziny pracy w UE waha się od 4,4 euro do 42 euro za godzinę. Najniższy był w Bułgarii i Rumunii, najwyższy w Danii i Belgii. Jak Polska plasuje się na tle Europy? Niestety, stosunkowo kiepsko. Godzina pracy Polaka jest średnio 3 razy tańsza niż w innych krajach UE.

Największe zaskoczenia

Sporym zaskoczeniem może być fakt, że zaskakująco tanio jest w Niemczech. Wysokość cen w Niemczech jest tylko półtora procent wyższa niż średnia unijna. Według raportu Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden za jedno euro Niemiec kupi teoretycznie więcej produktów i skorzysta z większej ilości usług niż przedstawiciele innych krajów. Zdecydowanie taniej niż można przypuszczać, jest także we Francji. Jak pisze Business Insider, koszty życia nad Sekwaną są jedynie o 8% wyższe niż średnia unijna.

Polska na tle innych krajów europejskich

Polska jest jednym z krajów, w których płaca minimalna jest najniższa w całej Europie. W 2018 roku wynosi ona 2100 zł brutto, czyli niespełna 500 euro. Dla porównania — mieszkańcy Hiszpanii i Słowenii zarobią dwa razy więcej, a Niemcy i Irlandczycy aż trzy razy tyle. Najwyższa płaca minimalna – 2 tysiące euro obowiązuje w Luksemburgu. To ponad 4 razy więcej niż w naszym kraju. Nie tylko praca minimalna, ale również podstawowe koszty życia są w Polsce niższe od średniej unijnej. Różnica wynosi w tym przypadku aż 43,5 proc., co czyni nasz kraj jednych z najtańszych w UE. Dotyczy to zwłaszcza cen:

  • mięsa, które jest o 46,6 proc. tańsze od średniej ceny w krajach UE;
  • mleka, sera i jajek, które są o 36,8 proc. tańsze od średniej ceny w krajach UE;
  • ryb, które są o 36,5 proc. tańsze od średniej ceny w krajach UE;
  • olejów, które są o 39 proc. tańsze od średniej ceny w krajach UE.

W Polsce opłaca się kupować również sprzęt AGD (ceny o 24,8 proc. niższe od średniej unijnej) oraz produkty z kategorii audio-wideo (o 14,3 proc. niższe).

Przodujemy również, jeżeli chodzi o usługi finansowe. Mamy jeden z najbardziej rozwiniętych sektorów płatności elektronicznych oraz najszerszą ofertę darmowych pożyczek.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

  • Dorota
    says:

    Niskie ceny w Polsce za zywnosc to jest jakas bzdura. Mieszkam we Francji, maslo w Polsce kosztuje ok 6zl, we Francji 1,40 euro czyli prawie tyle samo, olej slonecznikowy, Polska 5,5zl , we Francji 1,30euro, gdzie ta taniosc????!!! Biorac pod uwage, ze najnizsza krajowa to 1500euro brutto a w Polsce 2100??? Ja sie zastanawiam jak ludzie w Polsce potrafia zyc.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo