Średnie zarobki i koszty życia w krajach europejskich — porównanie

Choć polskie pensje w ostatnich latach poszybowały w górę, do europejskich zarobków brakuje nam wciąż bardzo dużo. Czy niższe zarobki idą w parze z niższymi kosztami życia w naszym kraju? Sprawdźmy.

Choć różnice pomiędzy poziomem życia w Polsce i innych krajach Europy Zachodniej w ciągu ostatnich lat sukcesywnie się zmniejszają, według danych Eurostatu życie w naszym kraju jest obecnie aż o połowę tańsze niż średnio w Unii Europejskiej. Co więcej, w przeliczeniu lokalnych walut na euro, ceny towarów w naszym kraju rosły zdecydowanie wolniej aniżeli w pozostałych państwach UE.

Gdzie najtaniej?

W Unii Europejskiej niższe niż w Polsce ceny znajdziemy jedynie w Rumunii i Bułgarii. W tych krajach towary są tańsze niż u nas o średnio 14 i 6 procent. Takie różnice są jednak stosunkowo niewielkie i prawie nieodczuwalne dla naszych portfeli. W całej Europie taniej niż w Polsce jest także w Macedonii (o 16 proc.), Albanii (o 15 proc.), Serbii (o 12 proc.) oraz Bośni i Hercegowinie (o 5 proc.).

Gdzie najdrożej?

Najdroższe kraje to te o najwyższych zarobkach. Jeśli wybierasz się do Szwajcarii, koniecznie weź ze sobą gruby plik banknotów. W porównaniu z polskimi ceny są tam wyższe aż o 240 proc.! Podobne wyzwania czekają na osoby odwiedzające Islandię (ceny wyższe o 203 proc.), Norwegię (ceny wyższe o 199 proc.) oraz Danię (ceny wyższe o 178 proc). Ponad dwukrotnie droższy chleb, masło czy woda mineralna? Dla wielu Polaków takie ceny to „istny kosmos”. Porównując jednak wysokość zarobków w poszczególnych krajach, takie różnice przestają dziwić. Zgodnie z danymi, udostępnionymi przez Eurostat, średnie wynagrodzenie mieszkańca Szwajcarii wynosi 5800 euro. W Norwegii jest to 3700 euro, w Islandii 3000 euro, a w Danii 2900 euro. Słowacy zarabiają średnio 980 euro, Hiszpanie – 2190 euro, Brytyjczycy – 2480 euro Włosi 2560 euro, Francuzi – 2960 euro, a Niemcy – aż 3730 euro. W Polsce średnie wynagrodzenie wynosi jedynie 4588,54 zł, czyli nieco ponad 1000 euro. I tak za 1 średnią pensję Polak zakupi… 1346 bochenków chleba, Słowak kupi ich natomiast 750, a Hiszpan – 1458. Średnią pensję Włocha można przeliczyć na 1462 bochenki chleba, Brytyjczyka — na 1662, Niemca na 1706, a Francuza — na 2022 bochenki.

Koszt godziny pracy w UE

Z danych Eurostatu wynika również, że koszt godziny pracy w UE waha się od 4,4 euro do 42 euro za godzinę. Najniższy był w Bułgarii i Rumunii, najwyższy w Danii i Belgii. Jak Polska plasuje się na tle Europy? Niestety, stosunkowo kiepsko. Godzina pracy Polaka jest średnio 3 razy tańsza niż w innych krajach UE.

Największe zaskoczenia

Sporym zaskoczeniem może być fakt, że zaskakująco tanio jest w Niemczech. Wysokość cen w Niemczech jest tylko półtora procent wyższa niż średnia unijna. Według raportu Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden za jedno euro Niemiec kupi teoretycznie więcej produktów i skorzysta z większej ilości usług niż przedstawiciele innych krajów. Zdecydowanie taniej niż można przypuszczać, jest także we Francji. Jak pisze Business Insider, koszty życia nad Sekwaną są jedynie o 8% wyższe niż średnia unijna.

Polska na tle innych krajów europejskich

Polska jest jednym z krajów, w których płaca minimalna jest najniższa w całej Europie. W 2018 roku wynosi ona 2100 zł brutto, czyli niespełna 500 euro. Dla porównania — mieszkańcy Hiszpanii i Słowenii zarobią dwa razy więcej, a Niemcy i Irlandczycy aż trzy razy tyle. Najwyższa płaca minimalna – 2 tysiące euro obowiązuje w Luksemburgu. To ponad 4 razy więcej niż w naszym kraju. Nie tylko praca minimalna, ale również podstawowe koszty życia są w Polsce niższe od średniej unijnej. Różnica wynosi w tym przypadku aż 43,5 proc., co czyni nasz kraj jednych z najtańszych w UE. Dotyczy to zwłaszcza cen:

 • mięsa, które jest o 46,6 proc. tańsze od średniej ceny w krajach UE;
 • mleka, sera i jajek, które są o 36,8 proc. tańsze od średniej ceny w krajach UE;
 • ryb, które są o 36,5 proc. tańsze od średniej ceny w krajach UE;
 • olejów, które są o 39 proc. tańsze od średniej ceny w krajach UE.

W Polsce opłaca się kupować również sprzęt AGD (ceny o 24,8 proc. niższe od średniej unijnej) oraz produkty z kategorii audio-wideo (o 14,3 proc. niższe).

Przodujemy również, jeżeli chodzi o usługi finansowe. Mamy jeden z najbardziej rozwiniętych sektorów płatności elektronicznych oraz najszerszą ofertę darmowych pożyczek.

5/5 - (3 votes)

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:

 • D
  Dorota
  06.12.2018, 20:25

  Niskie ceny w Polsce za zywnosc to jest jakas bzdura. Mieszkam we Francji, maslo w Polsce kosztuje ok 6zl, we Francji 1,40 euro czyli prawie tyle samo, olej slonecznikowy, Polska 5,5zl , we Francji 1,30euro, gdzie ta taniosc????!!! Biorac pod uwage, ze najnizsza krajowa to 1500euro brutto a w Polsce 2100??? Ja sie zastanawiam jak ludzie w Polsce potrafia zyc.