Już za kilka miesięcy na rynku pojawi się nowy portal, stworzony specjalnie z myślą o e-licytacjach. Określany żartobliwym mianem komorniczego Allegro umożliwi licytację przedmiotów, zajętych w ramach egzekucji komorniczej. Takie rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje już w Estonii, na Litwie, Łotwie czy Węgrzech. Czy sprawdzi się również w Polsce?
Stworzenie serwisu e-licytacje jest inicjatywą Ministerstwa Sprawiedliwości. Zgodnie z art. 85 ust. 1 pkt 21 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1138 ze zm.) utworzenie i prowadzenie systemu obsługującego elektroniczne licytacje należy do zadań Krajowej Rady Komorniczej.
System e-licytacji rzeczywiście ma sporo wspólnego z najpopularniejszym polskim portalem aukcyjnym. Aby zakupić przedmioty, które w ramach egzekucji zajął komornik, wystarczy:
Do udziału w licytacji niezbędne będzie także wniesienie rękojmi w wysokości 10 proc. wartości sumy wywoławczej. Kupujący jest zobowiązany uregulować płatność za wylicytowany towar kolejnego dnia po doręczeniu zawiadomienia o zwycięstwie w aukcji w godzinach urzędowania kancelarii komorniczej lub na rachunek bankowy komornika do godziny osiemnastej.
Na portalu będą dostępne przedmioty, należące do różnych kategorii — od antyków, poprzez biżuterię, maszyny przemysłowe i rolnicze, sprzęt elektroniczny, materiały przemysłowe aż po… łodzie. Wiele wskazuje również na to, że w ciągu najbliższych miesięcy użytkownicy serwisu będą mogli wylicytować także… nieruchomość. Licytacje w tej kategorii będą jednak objęte pewnymi ograniczeniami, wynikającymi z zapisów prawa.
Jednym z kluczowych celów wprowadzenia systemu licytacji elektronicznych ma być poprawa przychodów z licytacji komorniczych. Jak pokazują statystyki, te w ciągu ostatnich lat wciąż maleją, stanowiąc jedynie 0,7 proc. wszystkich przychodów uzyskiwanych z egzekucji. W ostatnich latach dało się również odczuć znaczący spadek zainteresowania egzekucją z ruchomości, zarówno ze strony wierzyciela, jak i potencjalnych nabywców.
Zgodnie ze stanowiskiem KRK, ta nowoczesna inicjatywa pomoże poprawić sytuację komorników (im więcej przedmiotów sprzedadzą, tym większa okaże się ich skuteczność), wierzycieli (będą w stanie odzyskać więcej pieniędzy), jak również samych dłużników, których długi będą zmniejszały się zdecydowanie szybciej.
Jak deklaruje Krajowa Rada Komornicza, start komorniczego Allegro powinien odbyć się nie później niż w ciągu 6 miesięcy. Zgodnie z komunikatem, zamieszczonym na stronie internetowej w dniu 16.03.2018 roku, Krajowa Rada Komornicza uprzejmie informuje, że trwają intensywne prace nas systemem teleinformatycznym obsługującym licytacje elektroniczne. System e-licytacji zostanie uruchomiony w ciągu sześciu miesięcy. Warto dodać jednak, że będzie to już kolejna próba wdrożenia nowego systemu. Pierwotnie miał on wejść w życie we wrześniu 2016 roku, kolejnym terminem był marzec 2017 roku. Niestety, z powodu braku pieniędzy na jego realizację i późniejsze utrzymanie projekt zawieszono. Czy powiedzenie do trzech razy sztuka sprawdzi się również w tej sytuacji? O tym z pewnością przekonamy się już niebawem.
Sponsorujemy
Nasze wyróżnienia
Nasi partnerzy
Komentarze