System licytacji elektronicznych — czym jest i kiedy wejdzie w życie?

Aktualizacja: 2019-07-18
Data publikacji: 2018-05-22
Autor: Agnieszka Fodrowska
Ocena: 4.31
(ilość ocen: 29)

Już za kilka miesięcy na rynku pojawi się nowy portal, stworzony specjalnie z myślą o e-licytacjach. Określany żartobliwym mianem komorniczego Allegro umożliwi licytację przedmiotów, zajętych w ramach egzekucji komorniczej. Takie rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje już w Estonii, na Litwie, Łotwie czy Węgrzech. Czy sprawdzi się również w Polsce?

Stworzenie serwisu e-licytacje jest inicjatywą Ministerstwa Sprawiedliwości. Zgodnie z art. 85 ust. 1 pkt 21 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1138 ze zm.) utworzenie i prowadzenie systemu obsługującego elektroniczne licytacje należy do zadań Krajowej Rady Komorniczej.

System e-licytacji – jak to działa?

System e-licytacji rzeczywiście ma sporo wspólnego z najpopularniejszym polskim portalem aukcyjnym. Aby zakupić przedmioty, które w ramach egzekucji zajął komornik, wystarczy:

  • zarejestrować się w serwisie, podając podstawowe dane osobowe numer dowodu osobistego oraz PESEL;
  • potwierdzić swoje personalia;
  • licytować.

Do udziału w licytacji niezbędne będzie także wniesienie rękojmi w wysokości 10 proc. wartości sumy wywoławczej. Kupujący jest zobowiązany uregulować płatność za wylicytowany towar kolejnego dnia po doręczeniu zawiadomienia o zwycięstwie w aukcji w godzinach urzędowania kancelarii komorniczej lub na rachunek bankowy komornika do godziny osiemnastej.

Na portalu będą dostępne przedmioty, należące do różnych kategorii — od antyków, poprzez biżuterię, maszyny przemysłowe i rolnicze, sprzęt elektroniczny, materiały przemysłowe aż po… łodzie. Wiele wskazuje również na to, że w ciągu najbliższych miesięcy użytkownicy serwisu będą mogli wylicytować także… nieruchomość. Licytacje w tej kategorii będą jednak objęte pewnymi ograniczeniami, wynikającymi z zapisów prawa.

Cel wprowadzenia e-licytacji

Jednym z kluczowych celów wprowadzenia systemu licytacji elektronicznych ma być poprawa przychodów z licytacji komorniczych. Jak pokazują statystyki, te w ciągu ostatnich lat wciąż maleją, stanowiąc jedynie 0,7 proc. wszystkich przychodów uzyskiwanych z egzekucji. W ostatnich latach dało się również odczuć znaczący spadek zainteresowania egzekucją z ruchomości, zarówno ze strony wierzyciela, jak i potencjalnych nabywców.
Zgodnie ze stanowiskiem KRK, ta nowoczesna inicjatywa pomoże poprawić sytuację komorników (im więcej przedmiotów sprzedadzą, tym większa okaże się ich skuteczność), wierzycieli (będą w stanie odzyskać więcej pieniędzy), jak również samych dłużników, których długi będą zmniejszały się zdecydowanie szybciej.

Kiedy komornicze Allegro?

Jak deklaruje Krajowa Rada Komornicza, start komorniczego Allegro powinien odbyć się nie później niż w ciągu 6 miesięcy. Zgodnie z komunikatem, zamieszczonym na stronie internetowej w dniu 16.03.2018 roku, Krajowa Rada Komornicza uprzejmie informuje, że trwają intensywne prace nas systemem teleinformatycznym obsługującym licytacje elektroniczne. System e-licytacji zostanie uruchomiony w ciągu sześciu miesięcy. Warto dodać jednak, że będzie to już kolejna próba wdrożenia nowego systemu. Pierwotnie miał on wejść w życie we wrześniu 2016 roku, kolejnym terminem był marzec 2017 roku. Niestety, z powodu braku pieniędzy na jego realizację i późniejsze utrzymanie projekt zawieszono. Czy powiedzenie do trzech razy sztuka sprawdzi się również w tej sytuacji? O tym z pewnością przekonamy się już niebawem.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo