Szukasz pożyczki na prezenty? Zwróć uwagę na koszty

Aktualizacja: 2019-09-27
Data publikacji: 2018-12-12
Autor: Agnieszka Fodrowska
Ocena: 4.5
(ilość ocen: 8)

Grudzień to miesiąc zwiększonych wydatków, a wszystko za sprawą Świąt Bożego Narodzenia. Według statystyk, w ostatnich tygodniach każdego roku, najwięcej pieniędzy wydajemy na prezenty dla najbliższych. Na kupno tych idealnych jesteśmy skłonni przeznaczyć znaczną część budżetu, a domowe finanse coraz chętnej uzupełniamy pożyczkami. Jak znaleźć tą najkorzystniejszą?

Czy najniższe oprocentowanie oznacza najtańszą opcję?

Zaciągając pożyczkę, musimy pamiętać, że na ostateczną wysokość spłaty zaciągniętych zobowiązań składa się szereg kosztów. Istotne jest, aby przed podpisaniem umowy dokładnie się ze wszystkimi zapoznać, porównać oferty dostępne na rynku i dopiero wtedy wybrać tą najbardziej atrakcyjną.

Jakie elementy wpływają zatem na finalny koszt pożyczki?

Odsetki

Najprościej zdefiniować je jako koszt poniesiony za użytkowanie pożyczonego kapitału. Odsetki dzielimy na ustawowe i umowne.
Wysokość tych pierwszych wynosi sumę aktualnej stopy referencyjnej NBP oraz 3,5 punktów procentowych, przy czym ich maksymalna wartość nie może przekraczać dwukrotności odsetek ustawowych.

Pożyczkobiorcy muszą się również liczyć z odsetkami w przypadku nieterminowej spłaty zaciągniętych zobowiązań. Ich wysokość określana jest przez zsumowanie równowartości stopy referencyjnej NBP oraz 5,5 punktów procentowych.

Zgodnie z zasadą swobody umów, pożyczkodawca może określić z pożyczkobiorcą umowną wartość odsetek, przy czym nie mogą one przekraczać wysokości odsetek maksymalnych.

Pozaodsetkowe koszty kredytu

Według ustawy, pozaodsetkowe koszty kredytu to wszystkie koszty, które konsument ponosi w związku z umową o kredyt konsumencki, z wyłączeniem odsetek. Pozaodsetkowe koszty wliczane są do Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, określającej całkowitą sumę kosztów, jakie pożyczkobiorcy muszą ponieść w skali roku, zaciągając zobowiązanie. Składają się na nie marże, ubezpieczenie i oprocentowanie kredytu, a także prowizje instytucji udzielających pożyczek m.in. koszty administracyjne oraz opłaty za usługi dodatkowe m.in. opłata przygotowawcza, opłata za rozpatrzenie wniosku lub koszt wizyty przedstawiciela instytucji udzielającej kredytu.

Maksymalne pozaodsetkowe koszty kredytu

Maksymalna wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytu jest regulowana przez tzw. ustawę antylichwiarską z 2016 r. Dokument zastrzega, że koszty te nie mogą wynosić więcej niż 25% podstawowej kwoty zobowiązania, a w skali roku ich wartość nie może być wyższa niż 30% całego kapitału.

W celu obliczenia kosztów pozaodsetkowych stosuje się następujący wzór:

K x n/R x 30%. K

gdzie K oznacza całkowitą kwotę kredytu, n liczbę dni, na jaką zaciągnięto pożyczkę, a R liczbę dni w danym roku.

W gąszczu pożyczkowych ofert o zróżnicowanej wysokości kosztów można jednak znaleźć darmowe pożyczki. Oznacza to, że klient oddaje dokładnie taką samą kwotę, jaką pożyczył. Na taką ofertę zdecydowała się firma SOLVEN Finance, która udziela pierwszych pożyczek z RRSO 0% do 1000 zł. Warunkiem skorzystania z preferencyjnych warunków jest terminowa spłata zaciągniętych zobowiązań. W innym przypadku zostaną naliczone koszty wynikające z zawartej umowy pożyczki.

Polecane oferty

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 5000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniona szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

SolCredit jest innowacyjną firmą, która szybko pozwoli znaleźć Ci finansowanie. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 5000 zł za darmo.

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

  • Avatar Patryk pisze:

    No nie każdy wiedziałby o tym wszystkim znaim zaciągnąłby taką pożyczkę. Ja nawet kilku rzeczy się dowiedziałam, a już zdarzało mis ię pożyczać pieniądze. Moim zdaniem nie ma problemu jak na stronie jest ten kalkulator który wszystko od razu policzy. Jak np. na stronie Kredyt1000. Wiadomo ile się pożycza i ile trzeba oddać.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo