Oceń

Tygodniowe raty pożyczki. Jak dobrze zaplanować spłatę?

Najbardziej rozpowszechnioną formą spłaty zobowiązania są miesięczne raty. Rewolucji w tym systemie kilka lat temu dokonano za pomocą chwilówek, które dziś uznawane są już za pełnoprawny produkt finansowy, nawet jeśli 30-dniowy okres spłaty wciąż jest domeną wyłącznie instytucji pozabankowych. Każdy pożyczkobiorca musi jednak pamiętać, że priorytetem jest przede wszystkim spłata zobowiązania – nieważne w jakim okresie i w jakim trybie. Różnorodność w tej kwestii sprzyja natomiast wyborowi pożyczki dostosowanej do osobistych preferencji i możliwości. Z pewnością więc znajdzie się wielu entuzjastów również tygodniowej spłaty pożyczki. Co zrobić, aby taki wybór nie okazał się zbyt obciążający?

Gdzie znajdziemy pożyczki z ratą tygodniową?

Wbrew pozorom, pożyczki ze spłatą tygodniową nie są wynalazkiem nowym. Młodsi pożyczkobiorcy mogą nie pamiętać, że taki właśnie system spłaty pierwotnie dominował na raczkującym jeszcze finansowym rynku pozabankowym. Nie będzie w to dziwne, jeśli wziąć pod uwagę, że najliczniejszą grupą pożyczkobiorców korzystających z pożyczek internetowych są ludzie młodzi, do 40. roku życia.

Niegdyś, już 20 lat temu, pionierem pożyczkowym była firma Provident i to od niej właśnie wziął się tygodniowy sposób spłaty, zachowany zresztą do dzisiaj. Mimo tego firma ta rozpoczęła również działalność internetową i zaproponowała swoim klientom ratalną Pożyczkę Samoobsługową, w której można uzyskać nawet 15 000 rozłożonych na 36-miesięcznych rat.

Jaką „tygodniową” pożyczkę może zaproponować nam Provident? W ofercie Pożyczki Dopasowanej firma oferuje aż 10 000 złotych, które można oddać w ciągu najmniej 30, a najwięcej 90 tygodni. Dodatkowo, w takim systemie pożyczymy również z obsługą domową – wszystkie formalności, łącznie ze spłatą pożyczki, załatwimy w domu wspólnie z reprezentantem firmy.

Niecodzienny, bo dostępny całkowicie online, sposób spłaty może natomiast zaproponować Ekassa (a trzeba wspomnieć, że to pożyczkodawca z jedną z najbardziej wszechstronnych ofert). W pożyczce ratalnej ze spłatą tygodniową dostępne jest 4000 złotych do spłaty w ciągu 3, 7 lub 11 rat.

Tygodniowe raty – rzeczywiście mniejsze obciążenie?

Jedna rata w tygodniowym systemie spłaty będzie oczywiście mniejsza niż rata miesięczna. Pozornie więc taka pożyczka wydaje się bardziej opłacalna i, nade wszystko, tańsza. Nie będzie to prawdą, ale nie można również powiedzieć, że całkowite koszty pożyczki będą wyższe – te liczone są proporcjonalnie do całego okresu finansowania, niezależnie od sposobu spłaty. Porównaniu może służyć RRSO. W tej sytuacji ważne będzie jednak co innego.

Najważniejsza przy wyborze pożyczki ratalnej jest chłodna kalkulacja. Pozwoli ona na rzetelne ocenienie tego, ile rzeczywiście trzeba będzie oddać w ogólnym rozrachunku i ile, w przeliczeniu na miesiąc wyniesie rata pożyczki. Jest to istotne tym bardziej że większość pożyczkobiorców przyzwyczajona jest do planowania i dokonywania analizy budżetu w miesięcznych okresach.

Do takich cyklów rozliczeniowych przywykliśmy również z powodu trybu wypłat wynagrodzeń. Być może mieszkając i pracując w krajach zachodnich, gdzie wypłata tygodniowa jest normą, łatwiej byłoby zorganizować taki sposób spłaty i łatwiej byłoby przeliczyć jaką procentową część wypłaty trzeba przeznaczyć na spłatę zobowiązania.

Trzeba pamiętać o tym, że tygodniowe raty pożyczki nie zawsze dadzą przeliczyć się na miesięczny okres spłaty, nawet przy takich samych kwotach. Weźmy za przykład przedstawioną wcześniej pożyczkę dopasowaną Provident, którą można uzyskać zarówno w tygodniowych, jak i miesięcznych ratach. Maksymalny pułap rat tygodniowych to 90, co w przeliczeniu daje niecałe 21 miesięcy. Taką samą kwotę możemy zaciągnąć także w 24 ratach miesięcznych. Co prawda w pierwszym przypadku koszty będą odrobinę mniejsze ze względu na krótszy czas finansowania, ale spłata pożyczki w przeliczeniu na miesiąc i tak będzie większa.

Dla kogo tygodniowa spłata pożyczki będzie najlepsza?

Weźmy za przykład pożyczkę na 11 tygodni w Ekassa. Wzięcie kwoty maksymalnej – 4000 złotych – spowoduje, że jedna rata tygodniowa wyniesie 450 złotych. Nie jest to mało, jeśli wziąć pod uwagę, że na zgromadzenie tej kwoty będziemy mieli tylko siedem dni, ale w przeliczeniu na miesiąc rata wyniosłaby 1800 złotych.

Taką kwotę jest już ciężko odłożyć – zawsze istnieje ryzyko, że po drodze pojawią się jakieś wydatki, które sfinansuje się z pieniędzy przeznaczonych na spłatę raty. Może się więc okazać, że w końcu, gdy przyjdzie spłacić ratę, zabraknie na nią pieniędzy.

Pożyczka ze spłatą tygodniową przyda się osobom, które mają nieregularne dochody i nie otrzymują jednej, stałej wypłaty co miesiąc. Mogą to być osoby, które pracują na podstawie umów o dzieło lub prowadzą własną działalność gospodarczą i co jakiś czas, nawet co kilka dni, mają wpływy ze zleceń. Łatwiej im będzie w takim wypadku od razu odłożyć pieniądze na spłatę raty, niż czekać miesiąc z oddaniem pieniędzy. Nie ryzykują wtedy, że znajdą się w przedstawionej powyżej sytuacji, a pieniądze, mówiąc kolokwialnie, rozejdą się na coś innego.

W takim wypadku tygodniowy system spłaty będzie działał motywująco również na osoby, które są zatrudnione na stałe i otrzymują wypłatę co miesiąc. Zmobilizują one osoby nieregularne i nieumiejące jeszcze efektywnie rozplanować miesięcznego budżetu.

Płatność, do której zostało 6, a nie 26 dni, będzie pilnowana w bardziej skrupulatny sposób i spowoduje mniejszą pokusę, by pieniądze wydać na coś innego. Nauczy to przede wszystkim regularności i sumienności w planowaniu miesięcznego budżetu. Początkowo taki system spłat może być trudny, ale jeśli tylko pożyczkobiorca do niego przywyknie, z pewnością łatwiej będzie mu utrzymać swoje finanse w ryzach.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.