Ubezpieczenie turystyczne — jak wybrać najlepsze?
4 (80%) 1 głosów

Ubezpieczenie turystyczne — jak wybrać najlepsze?

Już za kilka tygodni wyjeżdżasz na wymarzony urlop? Jeśli wybrałeś wakacje z biurem podróży, w cenie wycieczki zawarte są już zazwyczaj wszystkie dodatkowe koszty. Jeśli jednak planujesz wyjazd na własną rękę, oprócz rezerwacji biletów lotniczych i hotelu, koniecznie wykup także ubezpieczenie podróżne. W artykule sprawdzimy, jak wybrać to najlepsze.

Na początku lutego pani Anna wybrała się na krótki urlop do Dubaju. Zmęczona polską zimą pragnęła zmienić otoczenie, poleżeć na rozgrzanej słońcem plaży i naładować baterie. Niestety, po dwóch dniach pobytu w egzotycznej scenerii, bardzo źle się poczuła. Wysoka gorączka, uporczywy ból gardła i łamanie w kościach — to mogła być tylko grypa. Niestety, dostępne bez recepty środki przeciwbólowe działały tylko „na chwilę”, a objawy, jak na złość — nie chciały ustąpić. Zaniepokojona swoim stanem zdrowia kobieta postanowiła skorzystać ze wsparcia lokalnego lekarza. Po 3 godzinach od telefonu do ośrodka zdrowia, do drzwi apartamentu, w którym zatrzymała się kobieta, zapukał medyk wraz z dwiema pielęgniarkami. Po dokładnym badaniu pani Anna dostała dożylnie niezbędne leki. Jej krew poddano podstawowym badaniom, sprawdzono również, czy nie ma uczulenia na zaproponowany przez lekarza antybiotyk. Kiedy po zakończeniu konsultacji kobieta ujrzała rachunek za usługę, niemal spadła z krzesła. W przeliczeniu na złotówki miała do zapłacenia ponad 3000 zł. Na szczęście, była na tyle „przytomna”, by przed wyjazdem wykupić dobre ubezpieczenie podróżne. Choć musiała pokryć rachunek z własnej kieszeni, po przedstawieniu ubezpieczycielowi wymaganych dokumentów otrzymała zwrot kosztów nie tylko serwisu lekarza i pielęgniarek, ale również zakupu lekarstw. Gdyby nie posiadała stosownej polisy, taki wydatek byłby ogromnym obciążeniem dla jej budżetu. W dodatku zupełnie nieprzewidzianym.

To tylko krótki urlop…

Jak wynika z badania Blue Media, polisę turystyczną kupuje co szósta osoba spędzająca wakacje w Polsce oraz 41% wyjeżdżających za granicę. To tylko krótki urlop, po co mi ubezpieczenie? Jestem zdrowy jak ryba, nie będę wyrzucał pieniędzy w błoto — te oraz podobne argumenty często płyną z ust osób, które „rękami i nogami” bronią się przed wykupieniem ubezpieczenia podróżnego. Niestety, jak pokazuje praktyka, samolotowa klimatyzacja potrafi „zwalić z nóg” niejednego, a kontuzje podczas urlopu zdarzają się częściej niż zwykle. Ubezpieczenie turystyczne pozwoli więc ochronić własny portfel w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń, związanych ze zdrowiem. Wykupując polisę to nie Ty, lecz ubezpieczyciel pokryje koszty konsultacji lekarskiej, hospitalizacji czy rehabilitacji. Dzięki temu zaoszczędzisz naprawdę sporo pieniędzy. Zwłaszcza że ceny konsultacji, zabiegów medycznych i hospitalizacji za granicą mogą przyprawić o istny zawrót głowy. Czy wiesz, że wizyta lekarska w Chorwacji może kosztować nawet 680 zł, a koszty wynikające ze złamania nogi w Hiszpanii (wizyty lekarskie, transport medyczny na miejsce wylotu oraz transport do Polski w warunkach umożliwiających prawidłowe ułożenie nogi) – nawet 20 000 zł? Koszt wykupienia polisy, która pomoże uniknąć tak wysokich opłat, będzie ponad 100 razy niższy!

Jak działa ubezpieczenie turystyczne

Jeśli wykupisz polisę turystyczną, ubezpieczyciel pokryje wydatki, związane z wizytami lekarskimi, hospitalizacją, zakupem leków i środków medycznych, transportem powrotnym do kraju czy transportem sanitarnym. Co ważne, pokrycie wskazanych kosztów jest możliwe wyłącznie do sumy gwarantowanej w polisie. Na terenie Europy minimalną bezpieczną sumą gwarantowaną powinno być 20 000 euro, a poza nią – 30 000–40 000 euro. Jeśli planujesz podróż do kraju, w którym koszty leczenia są bardzo wysokie (np. Kanada, Japonia czy Stany Zjednoczone), dobrym rozwiązaniem będzie wykupienie ubezpieczenia bez sumy gwarantowanej. W takim przypadku ubezpieczyciel pokryje wszystko koszty leczenia, bez określonego limitu.

Kupujesz ubezpieczenie? Koniecznie sprawdź:

Zakres polisy

Dobre ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny powinno obejmować:

 • koszty leczenia oraz assistance,
 • odpowiedzialność cywilną (OC),
 • następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW),
 • ubezpieczenie bagażu podróżnego,
 • ubezpieczenie mienia.

Przed zawarciem umowy upewnij się również, że polisa ochroni Cię przed finansowymi konsekwencjami najczęściej występujących podczas wakacyjnych wyjazdów zdarzeń: oparzeń, zatruć i wszelkich dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, złamań, zwichnięć i skręceń kończyn.

Sumy ubezpieczenia i sumy gwarancyjne

Analizując sumy ubezpieczenia i sumy gwarancyjne dowiesz się, za co ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie i jaka będzie jego maksymalna wysokość.

Wyłączenia odpowiedzialności

Wyłączenia odpowiedzialności to sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. W przypadku ubezpieczenia turystycznego taką okolicznością może być wystąpienie zdarzenia losowego (np. złamania kończyny) pod wpływem alkoholu.

Możliwości zgłoszenia zdarzenia

Często zdarza się, że ubezpieczyciel precyzyjnie określa terminy, w jakich trzeba powiadomić centrum alarmowe o zdarzeniu. Może się zdarzyć także, że warunkiem otrzymania odszkodowania będzie skorzystanie z pomocy określonych, wskazanych przez ubezpieczyciela placówek.

Planujesz uprawiać sport?

Jeśli planujesz aktywny wyjazd i chcesz uprawiać sport, upewnij się, że zakres polisy obejmuje również preferowaną przez Ciebie aktywność. Jest to szczególnie istotne, jeśli planujesz np. nurkowanie, jazdę na nartach czy uprawianie sportów ekstremalnych. Większość polis w podstawowym wariancie nie obejmuje ochrony w takich przypadkach.

Planujesz wakacje w Europie? Koniecznie wyrób EKUZ

Jeśli planujesz wakacje na terenie Europy, koniecznie wyrób Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Potwierdza ona prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA. Wyrobienie karty EKUZ jest zupełnie bezpłatne i nie powinno trwać dłużej niż kilka dni od momentu złożenia wniosku.

Jak działa EKUZ?

Posiadając kartę EKUZ będziesz mógł skorzystać z opieki medycznej oraz hospitalizacji na terenie innych krajów UE, oraz EFTA (Szwajcaria, Liechtenstein, Norwegia, Islandia). Jeśli zechcesz skorzystać z karty, musisz wiedzieć, że:

 • zapewnia ona dostęp do opieki medycznej na zasadach obowiązujących w kraju wydania, czyli w naszym przypadku — w Polsce. W praktyce oznacza to, że jeśli jakaś usługa jest w naszym kraju płatna, zapłacisz za nią również za granicą. Po powrocie możesz ubiegać się o zwrot kosztów w NFZ;
 • zwrot otrzymany z NFZ-u będzie wyliczony na podstawie polskich stawek. Ewentualną różnicę będziesz wiec zobowiązany pokryć z własnych środków;
 • za darmo będziesz mógł skorzystać z pomocy medycznej wyłącznie w państwowych placówkach;
 • w większości krajów nie pokrywa kosztów ratownictwa oraz kosztów powrotu do domu.

Aby wyrobić kartę EKUZ, wejdź na stronę www.nfz.gov.pl, znajdź i wypełnij wniosek o wyrobienie karty EKUZ, a następnie;

 • zeskanuj i wyślij mailem do oddziału wojewódzkiego NFZ;
 • wyślij pocztą lub faksem do oddziału, lub jednej z delegatur NFZ;
 • wyślij przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP;
 • złóż osobiście w oddziale lub w jednej z delegatur NFZ.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

facebook