Uchroń się przed oszustwem pożyczkowym: jak rozpoznać numer premium?
4 (80%) 1 głosów

Uchroń się przed oszustwem pożyczkowym: jak rozpoznać numer premium?

Jedną z często podnoszonych kwestii związanych z pożyczkami online, jest bezpieczeństwo pożyczkobiorcy. Nie zawsze chodzi o techniczną stronę internetowej transakcji pożyczkowej – wielokrotnie wytłumaczone zostało już to, że nasze dane osobowe są w pełni chronione, a wnioskowanie i błyskawiczna weryfikacja w żaden sposób nie zagrozi naszemu kontu bankowemu i zgromadzonych na nim środkach. Zagrożenie może nie być powodowane przez niewystarczające procedury bezpieczeństwa, bo te stoją na najwyższym poziomie, ale przez działanie intencjonalne. Można się jednak przed nim uchronić – zobaczmy jak.

Pożyczki online pod ścisłym nadzorem prawnym

W ostatnich latach diametralnie zmieniło się postrzeganie rynku pożyczek pozabankowych. Z jednej strony przyczyniło się do tego wielu zadowolonych klientów, z drugiej – został on poddany szerokiej regulacji prawnej w sposób dostateczny chroniący interesy obu stron. Dość wspomnieć duże dokumenty prawne, takie jak ustawa o kredycie konsumenckim oraz ustawa antylichwiarska.

Monitorowanie sytuacji podjęły także instytucje nadzorcze i kontrolne, takie jak Rzecznik Finansowy, Rzecznik UOKiK oraz – w najwyższym stopniu – Komisja Nadzoru Finansowego. Ta ostatnia w sposób ciągły sprawdza sytuacja i wydaje ostrzeżenia dla firm, których działalność jest podejrzana i może narażać pożyczkobiorców na niebezpieczeństwo. Nie zawsze jednak uda się to zrobić, nim znajdą się pierwsze ofiary nieuczciwych praktyk.

Jak działają nieuczciwi pożyczkodawcy?

W związku z wcześniej wymienionym nadzorem i większą świadomością pożyczkobiorców, zakres działań nieuczciwych firm jest dość ograniczony. Sposobem, który nie do końca dał się wyplenić z praktyk, jest naciągnięcie osoby starającej się o pożyczkę na dodatkowe, niekiedy wysokie koszty, bez finalnego udzielenia pożyczki.

W jaki sposób to działa? Pożyczkodawca, który z góry nastawia się na działalność oszukańczą, przygotowuje atrakcyjną ofertę pożyczkową. Osoba, która się na nią skusi, nic nie podejrzewając, wysyła wniosek. Do sfinalizowania procedury konieczna jest jeszcze weryfikacja tożsamości. Nie przebiega ona jednak tak, jak zazwyczaj – za pomocą przelewu na 1 grosz lub szybkiej aplikacji, ale poprzez rozmowę telefoniczną, którą musi wykonać wnioskujący. Takie połączenie może kosztować go zwykle kilkanaście złotych za minutę. Biorąc pod uwagę fakt, że taka rozmowa standardowo potrwa około 15 minut, trzeba będzie za nią zapłacić nawet grubo ponad sto złotych! Nie trzeba chyba wspominać o tym, że pożyczka prawdopodobnie nie zostanie udzielona.

Jak rozpoznać numer premium?

Telefonowanie do pożyczkodawcy nie powinno kosztować więcej niż wysokość opłaty za standardowe połączenie według taryf naszego operatora. Wysokimi opłatami obciążone są natomiast tak zwane numery premium.

Najprostszym sposobem na rozpoznanie połączenia, za które mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty, jest sprawdzenie go na rządowej liście takich numerów. Zgodnie z prawem, każdy podmiot, który ma zamiar pobierać dodatkowe opłaty za usługę telefoniczną, ma obowiązek ten fakt zgłosić i zarejestrować w rejestrze podanym do publicznej wiadomości wraz z adnotacją, jakiego rodzaju usługi są świadczone. Taki rejestr prowadzi Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Nie trzeba oczywiście sprawdzać każdego numeru – szczególną uwagę powinny zwrócić przede wszystkim numery telefonu zaczynające się od liczby 70 lub numery krótkie, ale poprzedzone gwiazdką *. Numery premium SMS zaczynają się natomiast od cyfry 7 lub 9. Niestety, takie numery mogą zostać wykupione przez każdego, nie trzeba mieć do tego specjalnych pozwoleń czy licencji. Co ważne – są to wyłącznie numery komórkowe. Dzwoniąc na numer stacjonarny zaczynający się od „podejrzanych” cyfr, nie zapłacimy za połączenie więcej, niż powinniśmy.

Jak uchronić się przed nieuczciwym pożyczkodawcą?

Numer telefonu pożyczkodawcy wyglądający jak premium nie jest jedynym sygnałem, który powinien zaniepokoić osobę wnioskującą o pożyczkę online. Zanim złożymy wniosek, możemy zorientować się, czy wybrany pożyczkodawca jest wiarygodny. Możemy już zawczasu podjąć także środki zaradcze:

  • korzystać z usług wiarygodnych pożyczkodawców, często pojawiających się w porównywarce pożyczkowej oraz rankingu pożyczkowym;
  • sprawdzić informacje na temat pożyczkodawcy na forum internetowym;
  • zapoznać się z listą ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego;
  • dokładnie przeczytać wszystkie umowy i regulaminy dostępne na stronie internetowej wybranego przez nas pożyczkodawcy.

Numer premium można zablokować

Oczywiście możemy chronić się również przed samymi numerami premium. Nie zawsze będzie to rozwiązanie optymalne, gdyż takie numery często służą również celom niezwiązanym z nieuczciwą działalnością. Niekiedy możemy z nich skorzystać przy głosowaniach w programach telewizyjnych lub przy wysyłaniu datków na fundacje charytatywne. Jeśli jednak wiemy, że nigdy nie skorzystamy z takiej usługi lub będziemy z niej korzystać w ograniczonym zakresie, możemy:

  • zablokować możliwość łączenia się ze wszystkimi numerami o podwyższonej opłacie – powinno to być bezpłatne u każdego operatora;
  • ustawić limit na usługi premium – jeśli wiemy, że od czasu do czasu wysyłamy płatny SMS lub wykonujemy taki telefon, możemy ustawić górną granicę opłat za takie usługi; dzięki temu będziemy wiedzieć, kiedy skończy się wykorzystany przez nas limit.

To niemalże w 100 procentach ochroni nas przed działającym w ten sposób pożyczkodawcą, jeśli nie przyłożymy należytej wagi do właściwego wyboru pożyczki. Zalecamy jednak opieranie się wyłącznie na wiarygodnych źródłach wiedzy o pożyczkodawcach – nie tylko bezpiecznych, ale i korzystnych finansowo.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.