Ulga na start — ułatwienie dla przedsiębiorców?
5 (100%) 1 głosów

Ulga na start — ułatwienie dla przedsiębiorców?

Ulga na start to nowa propozycja rządu, stworzona z myślą o początkujących przedsiębiorcach. Kto najbardziej na niej skorzysta, na czym w praktyce polega i jakie przywileje gwarantuje? Sprawdźmy.

Prowadzenie własnego biznesu bywa w naszym kraju prawdziwym wyzwaniem. Zwłaszcza dla mikroprzedsiębiorców, którzy już na starcie muszą wpłacać do rządowej kasy aż kilkaset złotych miesięcznie. Bez względu na to, czy ich firma przynosi zyski, czy też nie. Obecnie wysokość „małego ZUS-u” wynosi 519,28 zł. Dla początkujących przedsiębiorców taka kwota często stanowi lwią część dochodów, a nierzadko — przewyższa wręcz ich dochód.

Obietnice rządu

O planowanych zmianach prawa, które miałyby ułatwić życie polskim przedsiębiorcom, mówiło się już od dawna. Właściciele niewielkich biznesów z niecierpliwością i nadzieją wyczekiwali propozycji rządu, które pozwoliłyby im uniknąć wysokiej daniny choćby przez kilka miesięcy. Czy wprowadzona niedawno ulga na start pomoże im odetchnąć z ulgą?

Czym jest ulga na start?

Ulga na start to rządowy projekt, którego zadaniem jest wsparcie początkujących przedsiębiorców.
Dzięki uldze właściciel firmy nie musi odprowadzać składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez 6 miesięcy.

Kto może skorzystać z ulgi?

Z ulgi na start mogą skorzystać osoby fizyczne albo wspólnicy spółek cywilnych, którzy:

  • podejmują działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmują ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia;
  • nie wykonują działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym pracowali na etacie i wykonywali czynności wchodzące w zakres obecnie wykonywanej działalności;
  • nie podlegają ubezpieczeniu w KRUS.

Ważne: ulga dotyczy wyłącznie składek na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe). Odprowadzanie składki zdrowotnej wciąż pozostaje obowiązkiem przedsiębiorcy. Podstawa jej naliczania zależy od zadeklarowanej przez przedsiębiorcę kwoty. Nie może być jednak niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego. W 2018 r. wynosi ono 3554,93 zł. Jako że kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9 proc. podstawy wymiaru, w przypadku najniższej będzie to 319,94 zł. Kwotę tę można odliczyć od podatku. Warto dodać tutaj, że niektóre osoby mogą zostać zwolnione również z konieczności odprowadzania składki zdrowotnej. Są to:

  • osoby na emeryturze lub rencie, których świadczenie nie przekracza miesięcznie minimalnego wynagrodzenia oraz ich przychody z działalności nie przekroczą miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub będą opłacać podatek dochodowy w formie karty podatkowej;
  • osoby, które posiadają umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności oraz ich przychody z działalności nie przekroczą miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury, lub będą opłacać podatek dochodowy w formie karty podatkowej;
  • osoby, które pobierają zasiłek macierzyński, którego wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty świadczenia rodzicielskiego.

Nie ma składki — nie ma ubezpieczenia

Niestety, brak konieczności opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, skutkuje… brakiem świadczeń wynikających z ubezpieczeń. W praktyce oznacza to, że jeśli w czasie 6-miesięcznej ulgi na start zostaniesz poszkodowany w wypadku przy pracy, nie będziesz miał prawa do świadczeń wypadkowych. Twojego konta i subkonta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych nie będą zasilać również fundusze na emeryturę.

Co zrobić, aby zapewnić sobie świadczenia?

Jedynym sposobem na zapewnienie sobie świadczeń, wynikających ze składki na ubezpieczenie społeczne, jest dobrowolna rezygnacja z ulgi na start i opłacanie wszystkich niezbędnych świadczeń. Aby tego dokonać, musisz jedynie zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS.

Ulga na start a zatrudnienie pracownika

Jeśli zatrudniasz w swojej firmie pracownika (lub pracowników), masz obowiązek objęcia ich obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym i musisz odprowadzać składki. Nawet jeśli sam korzystasz z ulgi i nie płacisz składek za siebie.

Jak wyliczyć długość ulgi na start?

Ulga na start jest świadczeniem, trwającym maksymalnie 6 pełnych miesięcy kalendarzowych. Jeśli rozpocząłeś działalność pierwszego dnia miesiąca, zalicz go na poczet sześciu miesięcy trwania ulgi. Jeśli założyłeś firmę każdego kolejnego dnia miesiąca, nie wliczaj go do ulgi. Dzięki takiej interpretacji, wskazanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych można przedłużyć okres zwolnienia do niemal 7 miesięcy. Jak to możliwe?
Jeśli Pan Marek zarejestrował firmę 05.06, okres ulgi upłynie dopiero 30.12. Jej maksymalny okres trwa bowiem 6 pełnych miesięcy kalendarzowych. Pierwszy pełny miesiąc kalendarzowy rozpocznie się więc 01.07.

Ulga na start i co dalej?

Jeśli termin obowiązywania ulgi na start upłynie, będziesz mógł skorzystać z preferencyjnych składek ZUS. Podobnie jak dotychczas, także po wprowadzeniu ulgi okres ich obowiązywania wynosi 24 miesiące.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

facebook