Utrata dochodów, przestój w pracy a kredyty i pożyczki. PZIP wydaje rekomendacje związane z koronawirusem

Aktualizacja: 2020-03-17
Data publikacji: 2020-03-17
Autor: Katarzyna Jóźwik
Ocena: 5
(ilość ocen: 1)

Rosnąca liczba zakażeń COVID-19 w Polsce, kolejne ograniczenia działalności części podmiotów gospodarczych i zalecenia pozostawania w domu negatywnie przekładają się na sytuację finansową osób prywatnych i przedsiębiorców. Dziś Polski Związek Instytucji Pożyczkowych wydał rekomendacje dla swoich członków w zakresie wsparcia osób i przedsiębiorców posiadających pożyczki czy kredyty.

Możliwość odroczenia rat

Podstawową rekomendacją wskazaną przez PZIP jest umożliwienie odroczenia płatności rat pożyczki dla osób dotkniętych ekonomicznymi bądź zdrowotnymi skutkami epidemii. Złożony przez klienta wniosek może dotyczyć terminu spłaty całości lub części raty zobowiązania. Na jak długo można zawiesić spłatę? W rekomendacjach pojawiło się zalecenie „niezbędnego okresu”. Poza tym w przypadku utrzymywania się epidemii po okresie zawieszenia raty, pożyczkobiorcy będą mogli ponownie wnioskować o przesunięcie terminu płatności.
Osoby chcące skorzystać z powyższej możliwości będą mogły złożyć prosty, elektroniczny wniosek w tej sprawie. Chociaż pożyczkodawcy mają ograniczyć formalności do minimum, to sam wniosek musi być właściwie uzasadniony i udokumentowany. Przypominamy: wskazaniem do odroczenia raty pożyczki czy kredytu jest trudna sytuacja ekonomiczna bądź zdrowotna wynikająca z rozprzestrzeniającej się epidemii. Firmy pożyczkowe mają rozpatrywać wnioski klientów niezwłocznie.
Powyższe mechanizmy mają być wdrożone przez firmy pożyczkowe w ciągu 7 dni.

Koronawirus a zdolność kredytowa

PZIP wydało również zalecenie w zakresie badania zdolności kredytowej klientów. Związek rekomenduje dostosowanie scoringu punktowego oraz metod liczenia zdolności kredytowej potencjalnych pożyczkobiorców w odniesieniu do ekonomicznych i społecznych skutków epidemii. Ponadto firmy pożyczkowe wzywane są do aktualizacji ofert swoich produktów, aby te odpowiadały aktualnym potrzebom osób prywatnych i przedsiębiorcom w zakresie konieczności utrzymania płynności finansowej. Pożyczkodawcy powinni mieć wzgląd na możliwość wystąpienia zatorów płatniczych, opóźnień w wypłacie wynagrodzeń czy nawet ich utratę.
Wpływ epidemii na Polaków powinien być też uwzględniony w prowadzonej windykacji upominawczej. Ze względu na negatywne skutki COVID-19 zaleca się modyfikację tych procedur i udostępnienie w szerszym zakresie odroczenia spłaty czy restrukturyzację zadłużenia.
Powyższe mechanizmy powinny zostać wprowadzone przez pożyczkodawców w ciągu 14 dni.

Obowiązkowe zalecenia?

Warto pamiętać, że opublikowany przez PZIP program pomocy jest jedynie rekomendacją właściwych działań w czasach epidemii COVID-19. Teoretycznie nie są one w żaden sposób zobowiązujące dla firm pożyczkowych. Jednak PZIP deklaruje, że zarówno zarząd Związku, jak też jego członkowie wyrażają gotowość do współdziałania i wdrożenia zaleconych mechanizmów, które miałyby zmniejszyć negatywne skutki szerzącej się epidemii COVID-19. A mowa tu o firmach pożyczkowych stanowiących przeszło 80 proc. rynku pożyczkowego w Polsce. Jednocześnie PZIP zachęca do podobnych działań te firmy pożyczkowe, które nie są zrzeszone w Związku.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo