VII Kongres Sektora Pożyczkowego – tego dowiedzieliśmy się w tym roku

Aktualizacja: 2019-09-26
Data publikacji: 2018-05-24
Autor: Agnieszka Fodrowska
Ocena: 4.89
(ilość ocen: 27)

Długo oczekiwana i wielokrotnie zapowiadana siódma edycja Kongresu Sektora Pożyczkowego już za nami. Po owocnym spotkaniu i przemyśleniu poruszanych na nim kwestii przyszedł czas na pierwsze, dość gorące jeszcze wnioski i spostrzeżenia. Wydarzenie to, skupiające przedstawicieli najważniejszych instytucji poruszających się w sektorze finansowym, pozwoliło na uzyskanie szerokiego spojrzenia na jego obecny i przyszły stan, a więc i poszukiwanie możliwości rozwoju i udoskonalanie swoich usług. Są to wartości, którym hołduje również Chwilowo.pl – partner i patron medialny wydarzenia.

Kilka słów o Kongresie

Mający swoje początki w roku 2012, Kongres Sektora Pożyczkowego jest imprezą cykliczną, gdyż tylko w taki sposób może zapewnić ciągłość misji instytucjonalnej i społecznej, a także skuteczną i systematyczną realizację celów. Siódma już edycja tego największego wydarzenia w branży, która odbyła się 22 maja w hotelu Marriott w Warszawie, jest efektem dużej popularności, którą przyniosły poprzednie spotkania. Celem nadrzędnym Kongresu było i jest stworzenie przestrzeni do otwartej dyskusji na temat perspektyw rozwoju sektora, zmieniającego się otoczenia prawnego oraz sposobów implementacji korzystnych praktyk biznesowych. W związku z tym rokrocznie jest miejscem spotkań osób z kadry zarządzającej nie tylko firm pożyczkowych, ale również innych instytucji finansowych, prawnych i administracyjnych.

Działo się…

Kongres jak zwykle otworzyli przedstawiciele najważniejszych instytucji branżowych: Andrzej Roter – prezes zarządu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, Jarosław Ryba – prezes zarządu Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych oraz Monika Zakrzewska – prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego.

Po krótkim nakreśleniu ogólnego wydźwięku tegorocznego spotkania przyszedł czas na część tematyczną, podzieloną na cztery bloki. Pierwszy z nich, zatytułowany „Sektor finansowy i rynek pożyczkowy – szanse i wyzwania” skupił się na poziomach aktywności uczestników rynku finansowego i ich działań w bliższym i dalszym otoczeniu gospodarczym. Omówione zostały więc zagadnienia związane ze wzrostem gospodarczym, inflacją oraz rynkiem kapitałowym w Polsce. Oprócz tego nakreślona została tegoroczna sytuacja firm pożyczkowych oraz ich możliwe kierunki rozwoju zgodnie z zakładanymi modelami biznesowymi i uwzględnieniem przyszłej koniunktury. Ekspertami, którzy ze starannością nakreślili powyższą tematykę, byli: dr Jarosław Janecki z Societe Generale Corporate & Investment Banking Polska, Mateusz Mucha z Domu Maklerskiego Navigator S.A. oraz dr Mirosław A. Bieszki z KPF.

Drugi blok dotyczył natomiast lat przeszłych 2016-2017 i dotyczył analizy współpracy sektora pożyczkowego z branżą technologiczną oraz nadzorczą. Dzięki wykładom wiceprezesa zarządu BIK Sławomira Grzelczaka, oraz dyrektora generalnego CRIF Services Sp. z o.o., Piotra Badury, dowiedzieliśmy się, jak współpraca z tymi branżami przełożyła się na obecny kształt sektora i w jaki sposób system Credit-Check wpłynął na jakość usług świadczonych przez firmy pożyczkowe.

Po krótkiej przerwie, uczestnicy Kongresu zmierzyli się z popularnymi obecnie zagadnieniami prawnymi, do których musiał się dostosować sektor pożyczkowy. Mowa tutaj przede wszystkim o osławionym już RODO i wyzwaniach, jakie stawia, ale temat rozciągnął się również na inne regulacje prawne, zarówno w skali polskiej, jak i europejskiej. Temat został nam przybliżony i dobrze omówiony przez Mirosławę Szakun, doradcę prawnego KPF, Karolinę Gałęzowską, reprezentantkę PwC Legal oraz Mateusza Pikosza, starszego konsultanta Finalyse.

Po omówieniu kwestii technicznych i czynników regulujących działanie sektora pożyczkowego niezwykle ważne było poruszenie jeszcze jednego tematu, a mianowicie – faktora społecznego, medialnego i wizerunkowego. Nie da się ukryć, że choć to wisienka na torcie wyznań, odbiór społeczny stanowi ważny filar sukcesu rynku finansowego i w dużym stopniu umożliwia jego rozwój. Dzięki rzeczowym wykładom poprowadzonym przez Mateusza Szczupaka z PRESS SERVICE Monitoring Mediów Sp. z o.o., Małgorzatę Cieloch reprezentującą UOKiK oraz Agnieszkę Wachnicką z Biura Rzecznika Finansowego, dowiedzieliśmy się, jaki jest portret firm pożyczkowych w oczach społeczeństwa oraz w jaki sposób kreuje się go poprzez media.

Wielu uczestników…

Na sukces tegorocznego Kongresu składały się nie tylko rzeczowe prezentacje, ale również i komentarze zaproszonych ekspertów związanych na co dzień z instytucjami poruszającymi się po wielu różnorodnych obszarach rynku finansowego. Wnieśli oni realny wkład w jakość prelekcji w postaci własnych spostrzeżeń, zdobywanych latami doświadczeń oraz świeżego i niekiedy odkrywczego spojrzenia na problem. Dzięki temu poruszane tematy zyskały wielowymiarowość i wieloznaczność. Zważywszy na to, nie sposób nie wymienić ich wszystkich. Swoimi komentarzami zaszczycili nas:

 • Agnieszka Kłos, Prezes Zarządu, Provident Polska
 • Monika Charamsa, CEO, Bancovo.pl
 • Bartosz Ciołkowski, Dyrektor Generalny Polskiego Oddziału, Mastercard Europe
 • Krzysztof Opaliński, Przewodniczący Rady Nadzorczej, Fines S.A.
 • Artur Mojecki, Prezes Zarządu, Dom Finansowy QS S.A.
 • Tymon Zastrzeżyński, Co-founder i CEO, Loando
 • Michał Musielak, Prezes Zarządu, Grupa Arena Tax
 • Dominik Wieliński, Wiceprezes Zarządu, KPF
 • Zbyszko Pawlak, Dyrektor Generalny, Prezes Zarządu, Everest Finanse S.A.
 • Piotr Oniszczuk, Prezes Zarządu, Unilink Cash Sp. z o.o.
 • Łukasz Kamiński, Dyrektor Departamentu Ryzyka, Wonga.com w Polsce
 • Anna Pakulska, Dyrektor Sprzedaży w Obszarze Klienta Strategicznego, ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
 • Jakub Obarzanek, Dyrektor Departamentu Klienta Strategicznego, Pełnomocnik Zarządu w KRD BIG S.A.
 • Małgorzata Chruśniak, Of Counsel, EY Law
 • Tomasz Kwiecień, Prezes Zarządu, Vippo S.A.
 • Patryk Pietrzak, Szef Sprzedaży, Kontomatik
 • Jacek Wiśniewski, Of Counsel, Squire Patton Boggs
 • Jarosław Skowron, Dyrektor Rozwoju Nowych Produktów, Vivus Finance sp. z o.o.
 • Mariusz Ożga, dyrektor ds. Fintech, Alior Bank S.A.
 • Artur Mojecki, Prezes Zarządu, Dom Finansowy QS S.A.
 • Eliza Więcław, Dyrektor Departamentu PR w Wonga Polska
 • Roman Jamiołkowski, Dyrektor Departamentu Relacji Zewnętrznych, Provident Polska

…jeden cel

Wszystkie wykłady i przeprowadzone panele dyskusyjne nie tylko dostarczyły sporej wiedzy dotyczącej praw i praktyk obecnych na rynku finansowym, ale również były realizacją jednego, nadrzędnego celu: polepszania współpracy oraz integracji poglądowej i instytucjonalnej. Rozwijanie więzi ma służyć poprawie funkcjonowania i innowacyjności rynku, a dodatkowo także odpowiadać na potrzeby społeczne i konsumenckie. Można uznać, że tegoroczna edycja Kongresu Sektora Pożyczkowego pod tym względem (i nie tylko pod tym) zakończyła się sukcesem. Jako że interdyscyplinarność i szeroka wymiana poglądów miło zaskoczyła nas również w tym roku, z niecierpliwością czekamy na kolejną edycją. Wszystkim uczestnikom zaś serdecznie dziękujemy.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo