Długo oczekiwana i wielokrotnie zapowiadana siódma edycja Kongresu Sektora Pożyczkowego już za nami. Po owocnym spotkaniu i przemyśleniu poruszanych na nim kwestii przyszedł czas na pierwsze, dość gorące jeszcze wnioski i spostrzeżenia. Wydarzenie to, skupiające przedstawicieli najważniejszych instytucji poruszających się w sektorze finansowym, pozwoliło na uzyskanie szerokiego spojrzenia na jego obecny i przyszły stan, a więc i poszukiwanie możliwości rozwoju i udoskonalanie swoich usług. Są to wartości, którym hołduje również Chwilowo.pl – partner i patron medialny wydarzenia.
Mający swoje początki w roku 2012, Kongres Sektora Pożyczkowego jest imprezą cykliczną, gdyż tylko w taki sposób może zapewnić ciągłość misji instytucjonalnej i społecznej, a także skuteczną i systematyczną realizację celów. Siódma już edycja tego największego wydarzenia w branży, która odbyła się 22 maja w hotelu Marriott w Warszawie, jest efektem dużej popularności, którą przyniosły poprzednie spotkania. Celem nadrzędnym Kongresu było i jest stworzenie przestrzeni do otwartej dyskusji na temat perspektyw rozwoju sektora, zmieniającego się otoczenia prawnego oraz sposobów implementacji korzystnych praktyk biznesowych. W związku z tym rokrocznie jest miejscem spotkań osób z kadry zarządzającej nie tylko firm pożyczkowych, ale również innych instytucji finansowych, prawnych i administracyjnych.
Kongres jak zwykle otworzyli przedstawiciele najważniejszych instytucji branżowych: Andrzej Roter – prezes zarządu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, Jarosław Ryba – prezes zarządu Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych oraz Monika Zakrzewska – prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego.
Po krótkim nakreśleniu ogólnego wydźwięku tegorocznego spotkania przyszedł czas na część tematyczną, podzieloną na cztery bloki. Pierwszy z nich, zatytułowany „Sektor finansowy i rynek pożyczkowy – szanse i wyzwania” skupił się na poziomach aktywności uczestników rynku finansowego i ich działań w bliższym i dalszym otoczeniu gospodarczym. Omówione zostały więc zagadnienia związane ze wzrostem gospodarczym, inflacją oraz rynkiem kapitałowym w Polsce. Oprócz tego nakreślona została tegoroczna sytuacja firm pożyczkowych oraz ich możliwe kierunki rozwoju zgodnie z zakładanymi modelami biznesowymi i uwzględnieniem przyszłej koniunktury. Ekspertami, którzy ze starannością nakreślili powyższą tematykę, byli: dr Jarosław Janecki z Societe Generale Corporate & Investment Banking Polska, Mateusz Mucha z Domu Maklerskiego Navigator S.A. oraz dr Mirosław A. Bieszki z KPF.
Drugi blok dotyczył natomiast lat przeszłych 2016-2017 i dotyczył analizy współpracy sektora pożyczkowego z branżą technologiczną oraz nadzorczą. Dzięki wykładom wiceprezesa zarządu BIK Sławomira Grzelczaka, oraz dyrektora generalnego CRIF Services Sp. z o.o., Piotra Badury, dowiedzieliśmy się, jak współpraca z tymi branżami przełożyła się na obecny kształt sektora i w jaki sposób system Credit-Check wpłynął na jakość usług świadczonych przez firmy pożyczkowe.
Po krótkiej przerwie, uczestnicy Kongresu zmierzyli się z popularnymi obecnie zagadnieniami prawnymi, do których musiał się dostosować sektor pożyczkowy. Mowa tutaj przede wszystkim o osławionym już RODO i wyzwaniach, jakie stawia, ale temat rozciągnął się również na inne regulacje prawne, zarówno w skali polskiej, jak i europejskiej. Temat został nam przybliżony i dobrze omówiony przez Mirosławę Szakun, doradcę prawnego KPF, Karolinę Gałęzowską, reprezentantkę PwC Legal oraz Mateusza Pikosza, starszego konsultanta Finalyse.
Po omówieniu kwestii technicznych i czynników regulujących działanie sektora pożyczkowego niezwykle ważne było poruszenie jeszcze jednego tematu, a mianowicie – faktora społecznego, medialnego i wizerunkowego. Nie da się ukryć, że choć to wisienka na torcie wyznań, odbiór społeczny stanowi ważny filar sukcesu rynku finansowego i w dużym stopniu umożliwia jego rozwój. Dzięki rzeczowym wykładom poprowadzonym przez Mateusza Szczupaka z PRESS SERVICE Monitoring Mediów Sp. z o.o., Małgorzatę Cieloch reprezentującą UOKiK oraz Agnieszkę Wachnicką z Biura Rzecznika Finansowego, dowiedzieliśmy się, jaki jest portret firm pożyczkowych w oczach społeczeństwa oraz w jaki sposób kreuje się go poprzez media.
Na sukces tegorocznego Kongresu składały się nie tylko rzeczowe prezentacje, ale również i komentarze zaproszonych ekspertów związanych na co dzień z instytucjami poruszającymi się po wielu różnorodnych obszarach rynku finansowego. Wnieśli oni realny wkład w jakość prelekcji w postaci własnych spostrzeżeń, zdobywanych latami doświadczeń oraz świeżego i niekiedy odkrywczego spojrzenia na problem. Dzięki temu poruszane tematy zyskały wielowymiarowość i wieloznaczność. Zważywszy na to, nie sposób nie wymienić ich wszystkich. Swoimi komentarzami zaszczycili nas:
Wszystkie wykłady i przeprowadzone panele dyskusyjne nie tylko dostarczyły sporej wiedzy dotyczącej praw i praktyk obecnych na rynku finansowym, ale również były realizacją jednego, nadrzędnego celu: polepszania współpracy oraz integracji poglądowej i instytucjonalnej. Rozwijanie więzi ma służyć poprawie funkcjonowania i innowacyjności rynku, a dodatkowo także odpowiadać na potrzeby społeczne i konsumenckie. Można uznać, że tegoroczna edycja Kongresu Sektora Pożyczkowego pod tym względem (i nie tylko pod tym) zakończyła się sukcesem. Jako że interdyscyplinarność i szeroka wymiana poglądów miło zaskoczyła nas również w tym roku, z niecierpliwością czekamy na kolejną edycją. Wszystkim uczestnikom zaś serdecznie dziękujemy.
Sponsorujemy
Nasze wyróżnienia
Nasi partnerzy
Komentarze